שתף קטע נבחר

עוד מכה למועצה לצרכנות; היועץ המשפטי התפטר

שלושה חודשים לאחר התפטרותה של גלית אבישי מתפקידה כמנכ"ל המועצה לצרכנות, הודיע גם היועץ המשפטי של המועצה, עו"ד יוסי ברג, על פרישתו: "איני יכול יותר לשאת באחריות להתנהלות המועצה ולהגנת ציבור הצרכנים, לאור הימנעות המדינה מפעולה להפסקת הפגיעה האנושה בה"

עוד מכה למועצה לצרכנות. אחרי התפטרותה המתוקשרת לפני 3 חודשים של המנכ"לית גלית אבישי, הודיע היום (ב') גם היועץ המשפטי של המועצה, עו"ד יוסי ברג, על התפטרותו, ומאותם שיקולים (קיצוץ בתקציב ומינוי פסול של דירקטורים). עזיבתו של ברג משאירה למעשה את המועצה ללא אדם שינהל אותה, מאחר שלמועצה אין כיום גם דירקטוריון.

 

ברג, ששלח מכתב התפטרות לשרת המשפטים ציפי ליבני, הודיע כי אינו יכול יותר לשאת באחריות להתנהלות המועצה ולהגנת ציבור הצרכנים, וזאת לאור הימנעות המדינה מפעולה להפסקת הפגיעה האנושה בעצמאות המועצה לצרכנות על ידי משרד התעשייה והמסחר במינויים פוליטיים ופסולים לדירקטוריון המועצה.

 

וכך כתב ברג במכתבו ללבני: "בעקבות מינויים פוליטיים ומינויים שיש בהם רבב לדירקטוריון המועצה לצרכנות, ובמקביל לקיצוץ הבלתי סביר בתקציבה על ידי משרד התמ"ת המהווים פגיעה אנושה בעצמאות המועצה, התפטרה מנכ"לית המועצה, גלית אבישי, מתפקידה. בעקבות התנהלות התמ"ת בנדון הגישה ב-29.12.04 התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"צ נגד התמ"ת, רשות החברות הממשלתיות, היועמ"ש לממשלה ואחרים, ובה שאלות נוקבות למדינה לגבי המינויים הפסולים והקיצוץ הבלתי סביר בתקציב המועצה.

 

"עם חלוף החודשים נחלשת המועצה לצרכנות וקולה הולך ודועך: חלק מעובדי המועצה לצרכנות כבר התפטרו מתפקידיהם, ותאגידי הענק מנצלים את המצב תוך גרימת נזקים לציבור בדרכים שונות ותוך הפעלת לחצים על הדרג המקצועי של המועצה. למרות זאת טרם טרחה המדינה, שנדרשה ע"י בית המשפט העליון להשיב לעתירה, להתייחס לעתירה.

 

"ברור מדוע נמנע התמ"ת, שבגין פעולותיו הוגשה העתירה לבג"צ, ממענה, אך לא מובן מדוע היועמ"ש לממשלה, המופקד על שמירת החוק ואינטרס הציבור, שנדרש על ידי בג"צ להגיב, טרם נתן את התייחסותו לשאלה הכה מהותית.

"משמעות הפגיעה האנושה בעצמאות המועצה אינה רק נטרול המועצה לצרכנות מייעודה כגורם צרכני מבקר ואף פוטנציאל לעשות במועצה ובכוחה שימוש לרעה, אלא גם נטרול המועצה מפעולה לקידום שלטון החוק והתרבות השלטונית בישראל, ומכאן שהפגיעה במועצה מהווה פגיעה באיכות החיים של כל אזרח ואזרח.

 

"כיועץ המשפטי של המועצה לצרכנות, כמי שנושא כיום את עיקר הנטל והאחריות המקצועית והמוסרית לפעילות המועצה, בהעדר אמירה ברורה ואמיצה של המדינה לגבי חיוניות עצמאותה הן מבחינת מינוי דירקטורים והן מבחינת תקציב, איני מוכן לתת יד יותר לפגיעה האנושה במועצה" כתב ברג. "לכן איני רואה עוד את מקומי במועצה לצרכנות, והודעתי בעצב רב על התפטרותי מכהונתי, בתקווה כי זעקתי תישמע ותתרום לשינוי שיאפשר קיום מועצה לצרכנות עצמאית".

 

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה להתפטרות, כי "מדובר בפרקליט רציני, נחוש ומסור.

 

"העובדה כי ציבור הצרכנים לא יזכה עוד לשירותיו מעידה על אוזלת ידו של היועץ המשפטי לממשלה, ואדישותו אל מול השתלטות המינויים הפוליטיים על המועצה, כמו גם עמידתו של מזוז מנגד בשעה שנפגעה עצמאותה של המועצה באמצעות החלטת השר אולמרט על קיצוץ תקציבה.

 

"גם לאחר שהגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה בעניינים אלו, לא טרח מזוז עד כה לפעול באופן אפקטיבי. בשל מחדלה של היד האוחזת בהגאי ספינת מערכת אכיפת החוק נותרה כעת המועצה, עם פרישתו של עו"ד ברג, בלא מצפן."

 

משרד התמ"ת: מינוי מנכ"ל מעוכב ע"י בג"ץ

 

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה, כי "מינוי מנכ"ל המועצה וכן מינוי הדירקטוריון מעוכבים ע"י בג"צ. על מנת שלא לפגוע בעבודת המועצה לצרכנות ובהתאם לחוק החברות ותקנון המועצה ,–מונתה ציפי קוברסקי, מזכירת המועצה, ביחד עם גדעון פרי, חשב המועצה, כמורשי חתימה לצורך תשלומי מיסים, משכורות והוצאות שוטפות חיוניות לפעילות המועצה. תקציב המועצה לצרכנות לשנת 2005 יקבע רק לאחר אישור התקציב כמו יתר יחידות המשרד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
יוסי ברג. "עוזב בעצב"
צילום: גבי מנשה
מומלצים