שתף קטע נבחר

המרכז יצביע על משאל; שרון במירוץ התקציב

חברי מרכז הליכוד ינסו היום לשים מכשול אחרון בדרכו של קטר ההתנתקות ולכפות משאל עם, אך הצעת הפשרה שהביא השר הנגבי ותאושר ככל הנראה ברוב גדול, תשאיר את כולם מרוצים. המרכז רק יקרא לקיום משאל - אך בכנסת אין רוב. אחרי המרכז יתפנה שרון למכשול האמיתי בדרך להתנתקות: השגת רוב לתקציב

אחרי עיכובים רבים, יתכנס היום (ה') מרכז הליכוד בגני התערוכה בתל אביב כדי לדון ולהביע תמיכה בקיום משאל העם. רגע לפני יציאתה של תוכנית ההתנקות לפועל, ביקשו חברי המרכז לנסות ולכפות משאל עם על שרון, אך במרכז לא צפויה דרמה גדול.

 

המרכז לא צפוי לספק כותרות לאור הצעת הפשרה שגיבש השבוע יו"ר המרכז, השר צחי הנגבי, בעניין המשאל. ההצעה, שנוסחה אינו מחייב, זוכה לתמיכתם של המורדים מחד ושל ראש הממשלה, אריאל שרון, מאידך.

 

על פי הצעת הפשרה, הכוללת שלוש נקודות, יקרא מרכז הליכוד לחברי הסיעה בכנסת לפעול לחקיקה מידיית של חוק משאל עם. ההצעה צפויה לזכות לתמיכה רחבה בקרב חברי המרכז. שרון הביע אמנם את תמיכתו בנוסח הפשרה, אולם בלשכתו הבהירו כי הוא יצביע נגדה בישיבת המרכז, שכן "ראש הממשלה לא שינה את דעתו והוא מתנגד לקיום משאל עם על תוכנית ההתנתקות".

 

מקורביו של שרון הבהירו כי התמיכה בהצעת הפשרה נועדה למנוע ויכוחים ועימותים בתוך הליכוד, ולהפוך את ישיבת המרכז ל"משעממת. אירוע של הוצאת קיטור".

 

לא ברור עדיין כיצד תתקיים ההצבעה על הצעת הפשרה של הנגבי. עד כה דובר על הצבעה גלויה, אולם אמש הגישו מתנגדיו של שרון ותומכי משאל העם עתירה לבית הדין של הליכוד, בדרישה לקיים הצבעה חסויה. לטענת מתנגדי שרון, "אנחנו חוששים שבסוף, בגלל שיש תמיכה רחבה בהצעת הפשרה, הנגבי ינסה למנוע קיום הצבעה. אנחנו לא רוצים להגיע למצב כזה. אנחנו רוצים הצבעה ברורה עם תוצאות ברורות".

 

משמעות ההחלטה שיקבל מחר מרכז הליכוד אינה דרמטית, שכן לפי שעה אין רוב בכנסת להעברת חוק משאל עם. הרב עובדיה, מנהיגה הרוחני של ש"ס הודיע אך הוא כי הוא מתנגד לקיום משאל ויו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר כי אינו רואה כיצד יחזרו בהם מנהיגי התנועה מהחלטתם.

 

אחרי המרכז - גיבוש רוב לתקציב

 

בתוך כך, יחל שרון ביום ראשון, בגיבוי שר האוצר, בנימין נתניהו, וביו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, בקרב על אישור תקציב המדינה - המשוכה האחרונה לפני תחילתה של הנסיגה מעזה. השלושה קיימו אתמול דיון בלשכת ראש הממשלה, והבטיחו לעבוד "כתף אל כתף" כדי להעביר את התקציב.

 

עד כה נערכו המאמצים להשגת רוב בצינורות מקבילים, כאשר מזכיר הממשלה, ישראל מימון, ביצע את רוב העבודה. בסביבת שרון היו שטענו כי נתניהו אמר אמנם כי הוא "פועל בצינורות משלו", אך נמנע מלהשקיע מאמצים בגיוס רוב. אתמול, כאמור, הוחלט על שיתוף פעולה.

 

המאמצים הראשונים מושקעים בניסיון להשיג את תמיכת ש"ס לתקציב. במקביל, יקיימו יועציו של ראש הממשלה, ואולי גם שרון עצמו, שיחות "ריכוך" עם חלק ממורדי הליכוד, שאותם ניתן, על פי ההערכות, להעביר למחנה תומכי התקציב. מדובר בחברי הכנסת חיים כץ ויחיאל חזן, ובח"כים נוספים. בלשכת שרון עקצו ואמרו כי הם מודעים לכך ש"יש ח"כים שדואגים עכשיו בעיקר לעתידם".

 

אם לא יושגו הבנות, ינסו אנשי שרון להבטיח את הימנעותם של אנשי יחד ושינוי, כאשר ההערכה היא כי שינוי ויחד לא ילכו נגד המצביעים שלהם ולא יצביעו נגד התקציב, שיביא להפלת הממשלה וימנע את ביצוע תוכנית ההתנתקות.

 

בלשכת שרון הוחלט אתמול כי בעוד שבוע יובא תקציב המדינה להצבעת ועדת הכספים. שבוע לאחר מכן יובא להצבעה במליאה. ללא תמיכת שינוי או ש"ס יזכה התקציב ל-53 תומכים ו-67 מתנגדים.

 

המשא ומתן מול ש"ס הסתיים בינתיים ללא תוצאות. ראש הממשלה בחן את רצינות כוונותיו של יו"ר ש"ס, אלי ישי, ואף נאות להתפשר על נושא קצבאות הילדים, אלא שההצעה של לשכת שרון מחייבת הליך חקיקה ארוך - הליך שיסתיים הרבה אחרי אישור התקציב.

 

ההצעה לש"ס כללה מתן קצבאות לפי מבחן הכנסה - ביטול הקיצבאות בעשירון העליון והעברת הכספים לבעלי הכנסה נמוכה. בנוסף, שוריינו לש"ס כ-400 עד 500 מילון שקלים בתקציב כדי לענות על דרישות נוספות שהציג ישי במשא ומתן - סיוע לקשישים, לאמהות החד-הוריות, לסל התרופות - מה שיבחר. למרות ההצעות, נראה כי ישי מסרב להמתין להליך חקיקה שייארך לפחות שישה חודשים. בליכוד היה מי שמתח ביקורת על ישי. "הוא מיצב את עצמו כחברתי, ונשאר חברתי ללא הישג", אמרו.

 

כדי להעביר את התקציב זקוק שרון תחילה לרוב בוועדת הכספים, שם יחסי הכוחות עומדים על תשעה מתנגדים לתוכנית, בהם ארבעה מורדים, ו-7 תומכים. ראש הממשלה זקוק לסיועם של שני חברי סיעת שינוי, של נציג יחד ושל שניים מנציגי הסיעות הערביות, בהם יו"ר סיעת חדש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, שכבר הציל את שרון בהצבעה על חוק פינוי-פיצוי. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב ליצמן, אמר ל-ynet כי כבר בשבוע הבא יסתיימו הדיונים על החוק ו"במידה ויהיה רוב, יצביעו. אם לא - נחכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
שרון. יתנגד להצעת המרכז
צילום: דן בלילטי
צילום: דן בלילטי
עם נתניהו. עובדים יחד?
צילום: דן בלילטי
צילום: זום 77
עם ישי. יגיעו להסכם?
צילום: זום 77
מומלצים