שתף קטע נבחר

מסמך סודי בליכוד: יש להיערך לבחירות

ל-ynet נודע כי מנכ"ל הליכוד, אריק ברמי, חיבר מסמך פנימי המציע תסריט להיערכות מהירה לבחירות כלליות, במקרה של כישלון של שרון בהצבעה על התקציב בשבועות הקרובים. בסביבתו של ראש הממשלה טוענים בתוקף: אין לכך קשר אלינו, ננצח בהצבעה. גורמים בליכוד מעריכים כי ייתכן שהמסמך נועד לייצר לחץ על "המורדים"

פרסום ראשון: במסמך סודי שהכין באופן עצמאי מנכ"ל הליכוד, אריק ברמי, ושהגיע לידי ynet, משורטטת תוכנית היערכות מזורזת לבחירות כלליות, במקרה שבו ייכשל ראש הממשלה אריאל שרון בהצבעה על התקציב בעוד כמה שבועות - וייאלץ לעשות זאת. בסביבתו של שרון אומרים - המסמך הוכן ללא ידיעתו, הוא מתכוון לנצח בהצבעה על התקציב.

 

בעוד שראש הממשלה, אריאל שרון, פועל בגלוי כדי להעביר את תקציב המדינה עד ה-31 במרס ולמנוע את נפילת הממשלה, גורמים בכירים בליכוד מתכוננים במקביל לאפשרות של בחירות כלליות. מסמך חשאי שהוכן בליכוד על ידי המנכ"ל, אריק ברמי, ב-6 במרס ושהגיע לידי ynet, מגלה באופן ברור כי גם אם ראש הממשלה מתכוון לנסות ולשבור את המורדים ולגרום להם להצביע בעד התקציב - יש מי שמאמין כי הוא לא יצליח.

 

המסמך, המקוטלג כ"סודי-פנימי" והוכן על נייר רשמי של תנועת הליכוד, מכיל לוח זמנים בסיסי לשלושת החודשים שאחרי ה-31 במרס. וכך קובע לוח הזמנים שהוכן במצודת זאב, ושאמור לאפשר למינהלת הליכוד להתכונן לבחירות מבעוד מועד:

 

  •  31.3 - ההצבעה על תקציב המדינה. אם התקציב נופל, הממשלה נופלת, ועל פי החוק ייערכו הבחירות תוך תשעים יום.

  •  14.4 - בחירות בזק ליו"ר התנועה. במידה ואף אחד מהמועמדים לא יזכה בארבעים אחוזים מכלל הקולות לפחות, ייערך הסיבוב השני לראשות התנועה ב-3 במאי.
  •  בנושא בחירת חברי הכנסת, מציג המסמך שתי אפשרויות: האחת, קיום בחירות לרשימת הליכוד לכנסת ב-21 באפריל; ואילו על פי האפשרות השניה, ייערכו הבחירות לרשימה ב-9 במאי.
  •  שישה ימים לאחר מכן, ב- 15 במאי, תוגש רשימת הליכוד לכנסת לוועדת הבחירות המרכזית.
  •  חודש וחצי לאחר מכן, ב- 30 ביוני, יתקיימו הבחירות הכלליות לכנסת (יצוין כי על פי החוק, על הבחירות להיערך ביום שלישי האחרון לפני מלאת 90 יום לנפילת הממשלה – ותאריך זה אינו תואם זאת - א.ש.).

 

המסמך הסודי מכיל גם שלוש הערות פנימיות, שנועדו להבהיר לקוראים את לוח הזמנים שהוכן על גבי ציר הזמן:

 

1. "לחברי הכנסת - 2 דרכי פעולה אפשרויות".

2. "ליו"ר התנועה - מחייב 14 יום במידה ולא יעבור 40%".

3. "מועד הגשת הרשימות 47 יום לפני הבחירות".

 

האם ראש הממשלה שרון מודע לקיומו של המסמך? מקורביו של שרון אומרים ל-ynet כי בין המסמך של ברמי לבין כוונותיו של ראש הממשלה "אין כל קשר. ראש הממשלה לא מתכוון לייזום עכשיו בחירות, והוא רוצה ללכת עם האולטימטום שלו עד הסוף. עד עכשיו זה עבד טוב מאוד. בכל מקרה, ראש הממשלה מתכוון להעביר את התקציב".

 

שרון קיים אתמול ישיבת צוות עם יועציו ומקורביו, ובה הוחלט להמשיך באסטרטגיה שכוללת הפעלת לחץ על המורדים ופעולה אינטנסיבית בקרב חברי סיעת הליכוד כדי להעביר את התקציב.

 

ועם זאת, פרסום המסמך יכול לשמש כ"שוט" של ראש הממשלה נגד המורדים וכאמצעי להפעלת לחץ על חברי סיעתו, המאיימים להצביע נגד התקציב במסגרת מאבקם נגד תוכנית ההתנתקות. פרסום מסמך כזה עלול להכניס את המערכת הפוליטית לתזזית, ולהביא לאישור התקציב.

 

גורמים בליכוד, שאינם מקורבים לשרון, אומרים כי "מסמך כזה, שכולל לוח זמנים לבחירות כלליות, לא נעשה ללא ידיעתו ואישורו של ראש הממשלה. אף אחד לא מתכונן לבחירות, בודק מקומות שבהם ניתן לערוך בחירות פנימיות - בלי ידיעתו של יו"ר התנועה. אנשי שרון מנסים כנראה לרקוד על כל החתונות, כדי להרדים את המערכת ולהפעיל לחץ על המורדים".

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים, אמר בעקבות פרסום המסמך ב-ynet: "זהו תמרור אזהרה לאנשי הליכוד שלא להפיל בפעם השלישית ממשלה של הליכוד. יש להפריד בין הצבעה על התקציב, שכמוה כהצבעת אי אמון, לבין ההתנתקות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
מתכונן לבחירות. ברמי
צילום: מיכאל קרמר
צילום: טל שחר
מסמך ללא ידיעתו? שרון
צילום: טל שחר
צילום: ערוץ הכנסת
יהיה רוב לתקציב?
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים