שתף קטע נבחר

שרון קיבל את דו"ח המאחזים; רייס דורשת לפנותם

ראש המחלקה הפלילית לשעבר בפרקליטות המדינה, עו"ד טליה ששון, הגישה הערב לראש הממשלה, אריאל שרון, את הדו"ח החמור בנושא המאחזים הבלתי חוקיים. 300 עמודי הדו"ח חושפים שיטה ממוסדת לאספקת שירותים ותחזוקה שוטפת למאחזים. שרון: הממשלה תדון ביישום הדו"ח כבר ביום ראשון. רייס דרשה בפגישתה עם השר שלום: פנו את המאחזים

לא חוקי, באישור המדינה: ראש הממשלה, אריאל שרון, קיבל הערב (יום ג') לידיו את הדו"ח החמור בנושא המאחזים שחיברה ראש המחלקה הפלילית לשעבר בפרקליטות המדינה, עו"ד טליה ששון. שרון הודה לעו"ד ששון על עבודתה היסודית, והודיע כי בכוונתו להביא לממשלה את חוות הדעת כבר ביום ראשון, על מנת שהממשלה תדון ותחליט בדבר יישום ההמלצות המופיעות בו. מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, דרשה משר החוץ, סילבן שלום, לפנות את המאחזים.

 

כפי שפרסמה לפני שבועות ספורים כתבת "ידיעות אחרונות", טובה צימוקי, קובע הדו"ח שממשלות ישראל אפשרו להתנחלויות לא-חוקיות לעלות על הקרקע ולהתבסס במשך שנים תוך עצימת עיניים ושימוש בשלל שיטות של סיוע "מתחת לשולחן".

 

את הדו"ח הכינה עו"ד טליה ששון מפרקליטות המדינה לבקשתו של ראש הממשלה. בכתב המינוי שקיבלה ששון משרון ביולי 2004, היא התבקשה להגיש חוות דעת בנושא המאחזים הבלתי מורשים באזורי יהודה שומרון ועזה. היא התבקשה לבדוק את מיקום המאחזים, את גודלם, את מועד הקמתם ואת פעולות הרשויות בתהליך ההקמה.

 

300 עמודי הדו"ח חושפים שיטה קבועה וממוסדת של אספקת שירותים ותחזוקה שוטפת למאחזים שהמדינה עצמה לא אישרה את הקמתם. רבים מעורבים בתהליך הזה: משרד הביטחון, צה"ל, המינהל האזרחי, המשטרה, משרדי התשתיות, החינוך, התעשייה והמסחר, האוצר, השיכון ודתות.

 

דרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד המעורבים

 

שר הפנים, אופיר פינס, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בדרישה להורות על פתיחת חקירת משטרה לבחינת ההיבטים הפלייים של פעילות משרדי הממשלה ועובדי המדינה שהוזכרו בדו"ח על המאחזים הבלתי-חוקיים.

 

כמו כן, פנה פינס לנציב שירות המדינה בדרישה להשעות לאלתר את עובדי המדינה המוזכרים בדו"ח ולהעמידם לדין משמעתי. שר הפנים גם הודיע כי בעקבות הדו"ח, אין בכוונתו למנות את ראש החטיבה להתיישבות כנציגה במועצה הארצית לתכנון ובנייה. לדברי פינס, "על היועץ המשפטי לממשלה לעשות מעשה שיבהיר כי מדינת ישראל לא תסבול מצב בו עובדיה מפרים את החוק בכדי לטרפד את החלטותיה".

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, הגיב: "הדו"ח של טליה ששון חושף את המצב הקשה והמביש שבו מתמודד צה"ל כנגד הקמתן של מאחזים בלתי חוקיים, ואשר באחריותו לקיים אחר החוק והסדר. מי שמתעלם מהדו"ח הנ"ל כמוהו כנותן הסכמתו לזריעתו של שדה מוקשים שמונח לאורכה ולרוחבה של הגדה וברור לכל שזה עלול להיות קברו של התהליך המדיני. על כן, אני קורא לשר הביטחון ליישם את הדו"ח".

  

ח"כ אורי אריאל הגיב: "אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את מעורבות ראש הממשלה בנושא המאחזים. שלא יחפשו שעירים לעזאזל בדמות החטיבה להתיישבות. ראש הממשלה ידע על כל המהלכים, הוא זה שקרא לעלות לגבעות והוא שתמך בהם לאורך כל הדרך".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, קרא ליועץ המשפטי לפתוח בחקירה פלילית נגד כל המעורבים בדו"ח המאחזים הבלתי חוקיים, כולל נגד השר לשעבר אפי איתם.

 

ח"כ חיים אורון אמר: "הדו"ח הוא אישור לטענות שהושמעו לאורך כל השנים והוכחשו על-ידי שרים, מנכ"לים וראש הממשלה, תוך הטעיית הציבור. יכול מאוד להיות שבימים אלו נכתבים הפרקים הבאים של הדו"ח, והפעם על הגדה המערבית".

 

רייס דורשת לפנות את המאחזים

 

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הבהירה לשר החוץ, סילבן שלום, בפגישתם שארה"ב מצפה מישראל לפעול להורדת המאחזים הבלתי-חוקיים, להסרת מחסומי דרכים ולפעול על-פי ההתחייבויות ששני הצדדים נטלו על עצמם בפסגת שארם.

 

רייס אמרה בפגישה כי היא מצפה מישראל לבצע את תוכנית ההתנתקות על-פי לוח הזמנים שנקבע. בפגישה אמר שר החוץ שלום, כי ישראל הורידה כבר 90 מאחזים בלתי חוקיים ובכוונתה לעמוד בהתחייבויותיה, ומה שמונע הורדת כל המאחזים הם הליכים משפטיים.

 

רייס הביעה שביעות רצון מהפעילות של אבו מאזן הן בתחום הבטחוני והן בנושא ההסתה. שלום השיב כי "לא תהיה התקדמות, אם לא יהיה פירוק תשתית הטרור. לאבו מאזן אין רצון לפרק את תשתית הטרור". לגבי ההסתה, ציין שר החוץ כי יש שיפור בתכנים של התקשורת הפלסטינית, אבל עדיין לא בספרי הלימוד. רייס השיבה שזה יקח זמן.

 

שלום הביע חשש כי בעקבות כניסת החמאס למערכת הפוליטית והשתתפות במערכת הבחירות, כבר נשמעים קולות באירופה שצריך להוציא את החמאס מרשימת ארגוני הטרור. רייס הבהירה כי ארה"ב לא תשנה את מדיניותה כלפי החמאס.

 

שר החוץ העלה בפני מזכירת המדינה את הבקשה הישראלית לבטל את אזהרת הנסיעה לישראל לתיירים אמריקנים. שלום העלה את הנושא בפגישה קודמת עם רייס בחודש שעבר. הפעם הוא חש כי בכוונת מזכירת המדינה לפעול להורדת רמת האזהרה. השר שלום ייוועד גם עם הסנטור ג'ון מק'קיין ועם יועץ הנשיא לבטחון לאומי, סטיב האדלי.


פורסם לראשונה 08/03/2005 19:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
טליה ששון
צילום: זום 77
צילום: איי פי
מאחז גבעת הרא"ה
צילום: איי פי
מאחזים, באישור המדינה
מומלצים