שתף קטע נבחר

תסריט דמיוני? הח"כים הערבים יתאחדו ויצילו את שרון

במקביל להתקדמות במו"מ לתמיכת רע"מ בתקציב, העלה ח"כ דהאמשה הצעה מהפכנית: ועדת המעקב של ערביי ישראל תנהל מו"מ מאוחד לתמיכה בתקציב מול רה"מ, בשם 8 חברי הכנסת של הסיעות הערביות. בכנסת מגחכים: "הם יצליחו להתאחד רק באחרית הימים". האם הח"כים הערבים יהיו אלה שיצילו את שרון?

הקרב על התקציב: במקביל להתקדמות במגעים לתמיכת סיעת רע"מ בתקציב המדינה, מנסה ח"כ עבד אל מאלכ דהאמשה להוביל מהלך פוליטי מהפכני. ההצעה שלו: כל הסיעות הערביות ינהלו מול ראש הממשלה מו"מ מאוחד לתמיכה בתקציב. 

 

ביום רביעי נפגשו חברי הסיעה, דהאמשה וטאלב א-סנע, עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אילן כהן ועם הממונה על אגף התקציבים באוצר קובי הבר. חברי הכנסת הציגו רשימת דרישות סופית, שאמורה להבטיח את תמיכתם בתקציב.

 

לכמה מן מהדרישות שהעלתה סיעת רע"מ, אין כל עלות תקציבית. כך, דרשה הסיעה לבטל את "חוק האזרחות" האוסר איחוד משפחות, להקפיא הריסת בתים ולהכיר ביישובים בדואים לא מוכרים, לבטל את מכירת בית הקברות המוסלמי בחיפה ולהכיר במסגד בבאר שבע. פקידי הממשלה השיבו כי אין להם מנדט לדון בסוגיות אלו, וכי יעבירו אותם לרה"מ לחוות דעתו.

 

סיעת רע"מ הציגה גם דרישות תקציביות : הקמת 40 כיתות לימוד במגזר הערבי, הקצאת 40 מיליון שקלים לפיתוח אזורי תעשייה במגזר, סיוע ממשלתי בהקמת מתנ"סים וספריות ציבוריות והקצאת תקציב לתשתית עבור שבעה יישובים בדואים חדשים בנגב.

 

ח"כ א-סאנע אמר ל-ynet כי "נציגי הממשלה הסכימו להעביר תקציב לכיתות לימוד ולהקמת אזורי תעשייה - אך זה לא מספיק. היענות לדרישתנו התקציביות תבטיח את הימנעותנו בהצבעה על התקציב, לא יותר. רק אם ייענו כל דרישתנו נלך עם הממשלה עד הסוף".

 

במקביל, פנה ח"כ דהאמשה ליו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, והציע לו שוועדת המעקב תנהל מו"מ עם הממשלה על התמיכה

בתקציב בשמם של שמונת חברי הכנסת מהסיעות הערביות. ח"כ דהאמשה הסביר כי כך, "במקום שיהיו שני ח"כים ערבים שיפעלו לטובת המגזר כולו, יהיו שמונה ח"כים. זה יהפוך את כל המפה הפוליטית, ראש הממשלה לא יצטרך יותר לא את ש"ס ולא את שינוי".

 

דהאמשה הוסיף כי "גם מבחינתנו ברמה הפנימית, זה יכול לפתור המון בעיות - כמו מי יהיה הראשון מחברי הכנסת הערבים שינהל את המו"מ מול ראש הממשלה. וכמובן, נוכל להשיג הישגים משמעותיים לטובת המגזר". לדבריו, "פניתי לחטיב כי הוא יודע יותר מכולם מהם הצרכים האמיתיים של האוכלוסייה הערבית בישראל. רק דברים טובים יכולים לצאת ממהלך כזה".

 

יו"ר ועדת המעקב טרם החזיר תשובה, אך גורם פוליטי הבקיא בנעשה בסיעות הערביות הגיב על הרעיון בגיחוך ואמר כי "איחוד של הסיעות הערביות סביב נושא מסוים - ולא חשובה רמת חשיבותו - יקרה אולי באחרית הימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
דהאמשה. "המהלך יהפוך את המפה הפוליטית"
צילום: עטא עוויסאת
א-סאנע. העלו גם דרישות שאינן תקציביות
מומלצים