שתף קטע נבחר

מפגיני ימין הציתו דליקת ענק בנתיבי איילון

צעד נוסף וחסר תקדים במאבק הימין נגד ההתנתקות נרשם אמש כשמאה מפגינים הציתו דליקת ענק בנתיבי איילון, בקטע שבין מחלף גנות לקיבוץ גלויות וחסמו את אחד מעורקי התנועה הראשיים במדינה. פקקי ענק נוצרו במקום ורק לאחר למעלה מחצי שעה פוזרו המפגינים, לאחר שכוחות הכיבוי הצליחו לעקוף את הפקקים ולהגיע. 18 מפגינים נעצרו. המשטרה: העבירות תועדו וישמשו ראיה. מועצת יש"ע: זו פעולה לא מקובלת

מאבק הימין עולה מדרגה: במחאה חסרת תקדים בהיקפה הציתו אמש (יום ב') כמאה מפגיני ימין דליקת ענק בכביש מספר אחד, בכניסה לתל אביב. המפגינים שהגיעו למקום הציתו צמיגים בכיוון הנסיעה צפונה, בין מחלף גנות למחלף קיבוץ גלויות. רק כעבור למעלה מחצי שעה כובתה הדליקה והמשטרה פתחה את הכביש לתנועה.

 

גורמים במשטרת מחוז תל אביב אמרו ל-ynet כי המשטרה עצמה ידעה שעומדות להתקיים הפגנות, אולם ה"מודיעין" דיבר על אזור צומת מורשה. עוד סיפרו אותם גורמים כי כוחות העתודה מוכנים מדי ערב בתחנות המשטרה וכך יהיה גם בכל התקופה עד ההתנתקות. במשטרת מחוז ת"א מאמינים כי זאת לא תהיה ההפגנה האחרונה בה יצליחו המפגינים לחסום צירי תנועה מרכזיים באזור תל-אביב.

 

המשטרה הזרימה כוחות ענק אל המפגינים, שחסמו את התנועה. במקביל הוזעקו למקום ניידות כיבוי אש מאזור ראשון לציון ותל אביב. הכביש נסגר לתנועה ופקקי תנועה ארוכים השתרכו באזור.

 

במקביל, עצרה משטרת מרחב שפלה, שהגבירה את הכוננות, ארבעה מפגיני ימין שניסו אף הם לשבש את התנועה סמוך לבית רבקה שבשפלה. הארבעה נעצרו לפני שהספיקו להצית צמיגים שברשותם, והועברו לחקירה.

 

למשטרה לא היה מידע מודיעיני אודות הפגנות צפויות והיא נתפסה "במערומיה". באירוע אחר, לפני כשבועיים, הצליחה המשטרה לפזר מפגיני ימין בתוך כעשר דקות . המפגינים חסמו אז כבישים בסמוך לצומת גהה, שעל כביש 4. לאחר מכן עברו למחלף אלוף שדה. הפעם, בנבדל מהאירועים הקודמים, תועד האירוע כל העת במצלמות בקרת התנועה של נתיבי איילון ושודר בשידור חי בטלוויזיה.

 

הקושי העיקרי של המשטרה התמקד בכיבוי הצמיגים הבוערים. זאת כיוון שכוחות הכיבוי לא הצליחו להגיע למקום - בשל חסימת הכביש. הכוחות נאלצו להגיע בדרכים חלופיות אליהם נסעו במשך שעה ארוכה.

 

המפגינים עצמם לא התנהגו באלימות ורק ישבו על הכביש, ליד הצמיגים הבוערים. כאשר הגיעו השוטרים עצרה המשטרה 18 מתוך כמאה. שאר המפגינים נפוצו לכל עבר. היום יובאו ה-18 לבית המשפט השלום בתל אביב ובכוונת המשטרה להגיש נגדם כתב אישום בהליך מהיר.

 

ניצב דוד צור, מפקד מחוז ת"א, אמר ל-ynet: "המשטרה ערוכה וכך גם הערב הייתה ערוכה, להפגנות הימין. אנחנו לא יכולים בכל פעם לדעת בדיוק היכן עומדות להתרחש ההפגנות. ידענו שאמורה להיות הפגנה, אמנם לא ידענו את המיקום המדויק. הבעיה העיקרית הייתה, שעם חסימת הכביש נוצר קושי לניידות מכבי האש להגיע למקום, וכך תוך כחצי שעה הצלחנו לפתוח את הכביש לתנועה".

   

ממשטרת התנועה הארצית נמסר: "המשטרה רואה בחומרה רבה מאוד את חסימת אחד הצירים המרכזיים במדינה". עוד נמסר כי "העבירות תועדו, והמשטרה מתכוונת לעשות בכך שימוש כראיות בבית המשפט. כל ניסיון של חסימת צירים מרכזיים והפרת הסדר הציבורי ייתקל בתגובה נחושה ובחומרה רבה".

 

מועצת יש"ע: אין לנו קשר

 

בעקבות הבערת הצמיגים בנתיבי איילון קרא חבר הכנסת רן כהן למפכ"ל המשטרה ולשר לביטחון הפנים למצות את כל חומרת הדין עם "הפורעים" ואמר: "לא מדובר במפגינים תמימים אלה בגיס חמישי שממיט חורבן על שלטון החוק ושם ללעג ולקלס את המוסד הדמוקרטי 'מחאה לגיטימית'".

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, תובע מהמשטרה ומהיועץ המשפטי לנקוט יד קשה נגד המתנחלים שהתפרעו וחסמו את התנועה בכבישי איילון שבתל-אביב. "זהו מבחן אמיתי למשטרה ולפרקליטות. אין מדובר במחאה אלא בחוליגניות לשמה".

 

יושב ראש תנועת יחד, הד"ר יוסי ביילין, אמר כי "הרוב השפוי לא ייכנע להתפרעויות המתנחלים. האנשים שהרסו את חיינו במשך 38 שנים מבקשים לפגוע בנו במישרין כאשר עומדים לפנות, אבל הרוב השפוי לא ייכנע ויפנה את ההתנחלויות ויחזיר את החיים בישראל לנורמליות".

 

מועצת יש"ע הודיעה כי אינה קשורה בשום אופן לארגון חסימת נתיבי איילון, וכי פעולה בדרכים מעין אלו ליצירת השפעה בציבור אינה מקובלת עליה. עם זאת, אומרים במועצת יש"ע, "ברור כי מעשים מסוג זה הם תוצאה של המשך ההתעלמות של ראש הממשלה מהקריאה לחזור להכרעת העם".

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, התבטא לאחרונה בנושא הפגנות הימין בצמתים ואמר: "לא היה פשוט בצמתים לטפל בנשים וילדים. צריך לעצור את הדברים באיבם. אני לא מוטרד מרצח פוליטי, אבל בהחלט כן מהפרות הסדר במדינה. ראש הממשלה נשמר בצורה המרבית, הלקחים מרצח רבין נלמדו. בכל מקרה, חובה על כל אזרחי מדינת ישראל לשמור על החוק".

 

לאחרונה הוגשו כתבי אישום נגד כמה מתוך עשרות מפגינים שנעצרו בכניסה לירושלים ובכביש גהה. אחד מהשוטרים, שנפגעו מהבעיטות ויידוי האבנים, אושפז בבית-החולים "שערי צדק" בבירה במצב קל עד בינוני, עם שבר בחזה.

 

השר עזרא הוסיף כי במשרד לביטחון פנים נבדקות תוכניות שונות לטיפול במי שיבחר לנקוט התנגדות אלימה או פאסיבית במהלך הפינוי עצמו. בין היתר, נשקלת האפשרות לכלוא את העצורים במתקנים בהם מוחזקים כיום עובדים זרים. "אני מקווה שנצטרך כמה שפחות לכלוא את מתנגדי התנתקות", הבהיר השר.


פורסם לראשונה 14/03/2005 19:27

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות נתיבי איילון
הבעירו צמיגים
באדיבות נתיבי איילון
באדיבות נתיבי איילון
כוחות גדולים הגיעו למקום
באדיבות נתיבי איילון
צילום: איי פי
מעצר פעילי הימין
צילום: איי פי
מומלצים