שתף קטע נבחר

כתב אישום נגד מרגל האטום ואנונו

ואנונו מואשם במתן 21 ראיונות לתקשורת הזרה, בניגוד ל"חבילת ההגבלות" שהוטלה עליו עם שחרורו ממאסר. עוד הוא מואשם בניסיון להגיע לתפילה בבית לחם בדצמבר אשתקד, לרגל חג המולד. על פי צו שקיבל ואנונו עם שחרורו נאסר עליו לקיים קשרים או להחליף ידיעות עם אזרחים זרים בלא אישור מראש. ואנונו " מסר מידע בנושאים רגישים וחסויים בנוגע לחומרים המיוצרים לכאורה בכור, תוך פירוט שמות החומרים", נכתב באישומים

פרקליטות המדינה הגישה אחר הצהריים (יום ה') לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום חמור נגד מרגל האטום, מרדכי ואנונו. ואנונו, שהשתחרר באפריל אשתקד לאחר 18 שנות מאסר, מואשם ב-21 מקרים של הפרת מגבלות הראיון שהוטלו עליו על פי צו אלוף פיקוד העורף עם שחרורו ממאסר.

 

בנוסף, כתב האישום כולל אישום לפיו ניסה מרגל האטום להפר את צו איסור היציאה מהארץ שהוצא נגדו לפני כשנה, ולנסוע למיסה בבית לחם.

 

על פי הצו שהוציא אלוף פיקוד העורף דאז, יאיר נווה, ב-19 באפריל 2004, נאסר על ואנונו לקיים קשרים או להחליף ידיעות בדרך כלשהי עם אזרחים או תושבים זרים בלא לקבל על כך אישור מראש. כמו כן נאסר עליו להשתמש בצ'אטים באינטרנט.

 

ואנונו חוייב להודיע מראש למשטרה על כוונתו לצאת מתחומי היישוב בו הוא מתגורר ונאסר עליו להתקרב ללא אישור מראש למרחק קצר מ-500 מטרים ממקומות שדרכם ניתן להגיע אל מחוץ לישראל - נמלי תעופה וים, ושטחי יהודה ושומרון.

 

בצו צויין כי בכל מקרה בו יהיה לואנונו ספק באשר למגבלות שהוטלו עליו, מוטלת עליו חובה לפנות למפקד תחנת המשטרה הסמוכה למקום מגוריו לצורך הבהרות. הכוונה להוציא את הצו נמסרה לואנונו עוד לפני פרסומו של הצו. למרות התנגדויות חוזרות ונשנות של ואנונו ופרקליטו על הצו ותכניו, אישר בית המשפט העליון את כל המגבלות ודחה את כל טענותיו של ואנונו.

 

מכתב האישום שהוגש עולה כי מאז שחרורו הפר ואנונו באופן שיטתי את הצו שהוצא כנגדו עשרות פעמים. הפרקליטות טוענת כי במהלך התקופה שחלפה ממועד שחרורו ועד לימים אלה קיים ואנונו קשרים עם עיתונאים זרים רבים ואף התבטא באזני חלקם תוך שהוא מודע לכך שהוא מפר את ההוראה האוסרת עליו לקיים קשרים ולהחליף ידיעות עם כתבים זרים.

 

לפי האישומים, התייחס ואנונו בראיונות רבים שנתן לאחר שחרורו באופן מפורט לעבודתו בקרייה למחקר גרעיני בדימונה ומסר למראייניו מידע בנושאים רגישים וחסויים בנוגע לחומרים המיוצרים לכאורה בכור, תוך פירוט שמות החומרים. כן סיפר ואנונו בראיונותיו הרבים על הדרך בה פעל לפני שעזב את עבודתו בכור ועל הדרך בה אסף חומר אליו אסור היה לו להיחשף. הוא סיפר גם לפי האישומים כיצד נכנס לחלקים בקרייה למחקר גרעיני אליהם נאסרה כניסתו, וכיצד צילם במקומות אלה.

 

ואנונו מסר את המידע למרות תדרוך מפורט שקיבל בכלא טרם שחרורו, במסגרתו הוזהר מספר פעמים כי אסור לו למסור מידע אודות עבודתו בקרייה למחקר גרעיני לאיש. אזהרה זו נמסרה לו גם בכתב ונכלל בה סעיף המציין במפורש את האיסור.

 

בין היתר מפורטים 21 מקרים בהם העניק ואנונו ראיונות שונים לכלי תקשורת זרים: שיחות שניהל עם עיתונאים וגולשים בצ'אטים באינטרנט וכן ראיונות מצולמים המשודרים אף הם באתרי אינטרנט שונים. עוד צוין כי לאחר שהגיע לידי המדינה מידע על הפרות הצו נעצר ואנונו ושוחרר באזהרה על ידי בית משפט השלום בפתח תקוה. הוא התבקש להפסיק את ההפרות אולם התעלם מאזהרה זו והמשיך להפר את הצו.

 

עם כובע סנטה, בדרך לבית לחם

 

ואנונו ניסה לצאת מהארץ בדצמבר האחרון על מנת להגיע לבית לחם. הוא נעצר בידי שוטרי מרחב מוריה בעת שניסה לעבור דרך מחסום צה"ל לתוך העיר.

 

השוטרים תפסו את ואנונו במכונית מסחרית מסוג פולקסווגן, אליה הוצמד שלט המציין כי היא שייכת לצוות טלוויזיה. בחיפוש בכליו נמצא כובע של סנטה קלאוס.

 

בחקירה סיפר ואנונו לשוטרים כי למרות שידע שנאסר עליו לנסוע לבית לחם מתוקף הצו האוסר עליו לצאת מירושלים, ביקש להתפלל בכנסיית המולד לרגל החג. הוא הועבר להמשך חקירה במשטרת מרחב מוריה בירושלים.

 

"במעשיו אלה", טוענת  הפרקליטות בכתב האישום, "הפר הנאשם הוראות שניתנו בצוים על ידי אנשים בתפקידים רשמיים וזאת 21 פעמים וניסה להפר הוראות אלה כאמור פעם נוספת", נכתב בכתב האישום".

  

ימים ספורים קודם לכן כינס מרגל האטום מסיבת עיתונאים בירושלים וטען כי אינו מרגיש עוד בטוח בישראל : "ישראל עדיין לא למדה לתת זכויות שוות לאנשים שאינם יהודים וביניהם אני. כנוצרי, נמנעת ממני הזכות לבלות את החג עם משפחתי וחברי... ישראל לא רוצה לתת לי לחגוג את חג המולד בחיק משפחתי בארצות הברית". הוא סיפר כי כוחות הביטחון "פלשו" לביתו ו"החרימו את המחשבים".

 

כחודש לפני כן נעצר ואנונו על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות בינלאומית של המשטרה, בחשד לעבירה של מסירת ידיעה סודית והפרת הוראה חוקית, לאחר סדרת ראיונות שהעניק לכלי-תקשורת זרים, בהם התייחס בהרחבה למאגר הנשק הגרעיני של ישראל - בניגוד גמור ל"חבילת ההגבלות" שהוטלה עליו עם שחרורו מן הכלא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
כתב אישום. ואנונו
צילום: גיל יוחנן
ניסה לצאת למיסה בבית לחם
צילום: זום 77
מומלצים