שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לבנון פרשה מהאירוויזיון "בגלל ישראל"

  זו היתה אמורה להיות השנה הראשונה של לבנון בתחרות האירוויזיון, ואפילו נציגה נבחרה - אלין לחוד. אך לבסוף הודיעה לבנון שלא תשתתף בתחרות. הסיבה: סירובה לשדר את השיר הישראלי, בהתאם לתקנון התחרות. נציג איגוד השידור האירופי בתגובה: לבנון תישא בהוצאות ואולי גם תיקנס

  יחסי ישראל-לבנון, לידיעת שירי מימון: לבנון פרשה מתחרות האירוויזיון, זאת על-מנת שלא תיאלץ לשדר את השיר הישראלי. כך אישר היום (ו') איגוד השידור האירופי, המפיק את התחרות.

   

  תחילת הפרשה לפני שבועות אחדים, אז נודע כי ישראל לא מופיעה ברשימת המדינות המשתתפות באתר האירוויזיון הרשמי של לבנון. לאחר מחאה מצד איגוד השידור האירופי מצאו מפעילי האתר פתרון יצירתי - הם פשוט הורידו את רשימת כל המדינות. אבל זה לא הכל.

   

  לפי החוק הלבנוני, לאמצעי התקשורת במדינה אסור להפנות תשומת לב לישראל, ורשת הטלוויזיה המקומית, "טלה-ליבאן", מצאה עצמה בצרות. מצד אחד, היא רוצה לשדר את התחרות, ומצד שני, עליה לשמור על חוקי המדינה. האיגוד האירופי החליט לא לקחת סיכונים, וביקש מהרשת להתחייב על שידור התחרות ללא כל הפרעות. בתגובה, הודיעה לבנון על פרישתה.

   

  "צר לי על אלין לחוד, הזמרת שאמורה היתה לייצג את לבנון בתחרות", אמר נציג האיגוד, סוואן שטוקסליוס. לדבריו, גורמים המקורבים ללחוד ביקשו מהאיגוד לאפשר לה להופיע כאמנית שאינה משתתפת בתחרות, אך אין אפשרות לעשות זאת.

   

  עוד אמר כי בישיבת האיגוד הקרובה ישקלו כיצד להעניש את הרשת הלבנונית, משום שהודיעה על הפרישה באיחור רב. לדבריו, היא תישא בכל הוצאות ההשתתפות, וייתכן כי תקנס בסכום נוסף.

   

  לבנון הודיעה בחודש אוקטובר האחרון כי תיקח חלק בתחרות, לראשונה בתולדותיה. בנובמבר נבחר השיר המייצג, אולם ב-15 בדצמבר הבהירה רשת הטלוויזיה שלא תשדר את התחרות עקב קשיים כלכליים. לאחר מכן הושג הסכם אירופי-לבנוני שאפשר את שידור התחרות, אולם כאמור, היום הודיעה לבנון סופית כי היא מסירה את השתתפותה.

   

  זוהי, אגב, אינה הפעם הראשונה בה יחסי ישראל-ערב מעיבים על שידור התחרות. בשנת 1978, כאשר יזהר כהן שר את "אבאניבי", הטלוויזיה הירדנית שידרה שקופיות של פרחים. כאשר היה ברור שישראל עומדת לזכות, זכו הצופים הירדנים לצפות בסרט אמריקני ש"הוקפץ" למסך. יום לאחר מכן יכלו קוראי העיתונים בירדן לקרוא שהזוכה בתחרות היא בלגיה, שהגיעה למקום השני. שנה לאחר מכן למדו הירדנים לקח, וסיימו את השידור לפני פרק ההצבעה.

   

  באותה שנה, 1979, ביטלה טורקיה את השתתפותה בתחרות. הסיבה הרשמית היתה מצבה הכלכלי הרעוע בשל משבר הנפט, אולם מאחורי הקלעים ברור היה שהסיבה האמיתית היא לחץ שהפעילו מדינות ערב, שהתנגדו נחרצות לביקור בישראל, בה נערכה התחרות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 1
  לא בלבנון. שירי מימון
  צילום: ערוץ 1
  לאתר ההטבות
  מומלצים