שתף קטע נבחר

ממשלת נורבגיה תפצה את "ילדי היטלר"

הילדים האלה נולדו כאשר היטלר עודד את חייליו לקיים יחסי מין עם נשים בנורבגיה הכבושה, ולהוליד ילדים למען "הגזע הארי הטהור". לאחר שגרמניה הובסה, הם הפכו מתקווה גדולה לבושה גדולה עוד יותר. הם סבלו מהשפלות, דחייה חברתית ועוד. אתמול נקבע כי כל אחד מהם יפוצה ב-3,000 דולר. לטענתם, זה לא מספיק

"ילדי היטלר" יפוצו: נורבגיה הסכימה אתמול (ו') לפצות ילדים שנולדו בזמן מלחמת העולם השנייה לנשים נורבגיות שקיימו יחסי מין עם חיילים נאצים. זאת, לאחר עשורים רבים בהם סבלו ילדים אלה מאפליה. ועדה פרלמנטרית הציעה סכום של עד 3,000 דולרים לכ-12 אלף מהילדים, שנולדו בין השנים 1940 ו-1945, כשנורבגיה היתה תחת הכיבוש הנאצי.


הילדים נולדו לאחר שאדולף היטלר עודד את חייליו לקיים יחסי מין עם נשים נורבגיות במטרה להביא ילדים לעולם. עבור היטלר, הארץ הצפונית היוותה קרקע פורייה להגשמת שאיפתו ליצור "גזע ארי עליון".


לאחר ניצחונן של בעלות הברית במלחמה, הפכו הילדים מתקוות העולם לדחויים חברתית. חלקם ננטשו בבתי יתומים או במוסדות לבריאות הנפש, אחרים גודלו על-ידי אמהות חד-הוריות או הועברו הלוך ושוב בין נורבגיה וגרמניה. 


את הצעת הפיצוי, בה נכתב כי מדובר ב"התנצלות מהחברה", גיבו רוב חברי ועדת הצדק בפרלמנט, ובכך הבטיחו כי תאושר בדיון שיתקיים בפרלמנט בעוד כשבועיים. לדברי יוזם ההצעה, חבר הפרלמנט פין כריסיאן מרתינסן, "אנו בעצם אומרים 'אנחנו מצטערים על מה שאירע, אולם אין באפשרותנו לפצות באופן שישתווה לסבל שנגרם לכם, מכיוון שלא ניתן להעריכו'".


"העמותה למען ילדי המלחמה", המייצגת את אותם הילדים, הביעה קורת רוח מעצם ההחלטה על הפיצוי, אך טענה שמדובר בסכום "מגוחך ומעליב". עוד טענו נציגי העמותה כי ניתן היה להגיע לסכום גדול יותר, אם היה ניתן להמציא מסמכים המעידים על הסבל שנגרם בשל "השנאה, הפחד וחוסר האמון" כלפי הילדים. 


"זה כסף קטן", אמרה ריגמור רמרס הנסן, "ילדת היטלר" שאומצה על ידי סביה. שמה שונה, והיא גודלה לצד אמה הביולוגית, שהוצגה בפניה כאחותה הגדולה. "אני בספק אם אנשים רבים בכלל יטרחו לכתוב ולהגיש בקשה לפיצוי", הוסיפה. 


פורסם לראשונה 18/03/2005 21:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היטלר עודד חייליו "להשביח את הגזע". (ארכיון)
מומלצים