שתף קטע נבחר

שלושה אתרי שיתוף קבצים מתאחדים למאבק

האתר המאוחד להלהלנד, מציע קישורים ישירים להורדת קבצים מרשת שיתוף הקבצים eMule וכיתוביות של סרטים להורדה. בעליו קורא לקהילת שיתוף הקבצים להתאחד מאחוריו "כדי ליצור כוח אפקטיבי בהכתבת סדר היום הציבורי ולהלחם למען פתרון הגון וצודק"

שלושה אתרי שיתוף קבצים ישראליים - Subcenter ,Shift ו-Lala, שנסגרו בשבוע שעבר לצורך "הערכות מחודשת", התאחדו לאתר מרכזי אחד, הכולל קישורים להורדה מרשת שיתוף הקבצים eMule וכיתוביות של סרטים. זאת, על רקע המאבק של תעשיית המוזיקה והקולנוע בישראל נגד הפצת תכנים פיראטיים באמצעות תוכנות השיתוף.

 

lala.co.il ו-Shift סיפקו קישורים ישירים להורדת סרטים, שירים ומשחקים בתוכנת שיתוף הקבצים eMule ואילו Subcenter היה אתר לשיתוף כיתוביות של סרטים. גולשים נעזרו באתר זה כדי להוריד כיתוביות בעברית לסרטים שהורדו באמצעות תוכנות שיתוף קבצים. באתר פעלה קהילה של מתנדבים, שתרגמו סרטים משפות זרות לעברית.

 

לדברי מנהל lala.co.il (שנודע גם בשם 'eMule ישראל'), אמיר חיים, ההחלטה על האיחוד התקבלה בהתייעצות עם גל בריל, מפעיל שני האתרים האחרים, בעקבות איום הפדרציה לתקליטים ולקלטות ואלי"ס (אגודה להגנת יצירות סינמטוגרפיות) לתבוע את אתרי השיתוף ברשת בשל הפרת זכויות יוצרים.

 

תוכנית 10 הנקודות

 

חיים מתאר את הצעד האחרון כשלב השני מתוך 10 במאבק על זכויות הגולשים וחופש המידע. ההודעה שפורסמה באתר לא נעדרת פתוס: "הימים האחרונים היו קשים, אני יודע שהרגשתם כי השאירו אתכם מחוץ לתמונה. אני מרגיש את הסבל שעברתם מאז יציאת ההודעה על סגירת האתר ועד להשקת האיחוד הגדול".

 

באתר המאוחד החדש, LaLa Land (אף הוא זמין בכתובת lala.co.il), נקראים הגולשים לתמוך ב"תוכנית 10 נקודות", הקוראת לפתרון חקיקתי הוגן בנושא שיתוף הקבצים, שיהיה מקובל על משרד המשפטים, על חברות המוזיקה והסרטים ועל "שלושה מיליון גולשים ישראלים אשר משתפים קבצים ומצויים בסכנת תביעה", על פי חיים.

 

בין הנקודות: הצעה להטלת מס על תקליטורים ריקים בנוסח חוק הקלטות הריקות לצורך פיצוי בעלי הזכויות, והחמרה בעונשם של המשתמשים בקבצים מוגנים למטרות מסחריות. האתר מצהיר על כוונה להחתים מיליון תושבי ישראל על עצומה התומכת בתוכנית.

 

"הכח שלנו הוא ביחד"

 

על אף שחיים מבטיח כי כל פעילות האתר תהיה במסגרת החוק, האתר המאוחד עדיין מציע לגולשים קישורים ישירים להורדה מתוכנות שיתוף קבצים, בניגוד לשני אתרי שיתוף הקבצים הגדולים, ליונטוורק ו-WarezFaw, שחדלו להציע קישורים כאלה בעקבות ההתראה לפני תביעה של הפדרציה ואלי"ס. כדי לקדם את המאבק קורא האתר להצטרפות של מתנדבים ומבקש תרומות כספיות, וזאת "כדי ליצור כוח אפקטיבי בהכתבת סדר היום הציבורי בסוגיה הבעייתית של שיתוף קבצים ולהלחם למען פתרון הגון וצודק".

 

נראה כי ההכרזה האחרונה אינה מנותקת ממאבק כוחות בין אתרי שיתוף הקבצים בישראל. "אני שולח מכאן בקשה אמיתית וכנה לאתרי שיתוף קבצים שטרם הצטרפו למהלך האיחוד הגדול שעשינו וקורא להם: הצטרפו לחזית הגדולה שהקמנו כאן היום, תוכנית 10 הנקודות", כותב חיים באתר, "היא, ורק היא, היחידה שיכולה להביא מפנה אמיתי והוגן כלפי כל הצדדים. במידה ובעלי האתרים השונים יראו צורך לשמור על האגו ולהמשיך בפעילות שלהם לבד, אנו מאמינים כי הגולשים יבינו את החשיבות ויצביעו בעכבר...".

 

"הכח שלנו זה ביחד - אסור לפצל את הקהילה...עולם שיתוף הקבצים משנה היום כיוון , ומאחד כוחות למלחמה לגיטימית למען חופש המידע. ישראל , יוצאת למלחמה , מלחמת דוד בגוליית, הפעם נראה כי הניצחון איננו בכיסה של הפדרצייה". חיים מבטיח "מהלכים מפתיעים נוספים" בשבועות הקרובים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים