שתף קטע נבחר

בתי החולים "הדסה" מועמדים לקבלת פרס נובל

הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, בתי חולים ציבוריים, זכו להמלצות של אנשי אקדמיה וחברי בתי מחוקקים ממספר מדינות, שטוענים כי המוסדות מקפידים על טיפול רפואי שווה לכל, לדו קיום ולהקמת גשרים לשלום. הכרזה סופית צפויה רק בסתיו

בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים בירושלים, מועמדים לקבלת פרס נובל לשלום לשנת 2005. כך התברר בצהריים (יום א').

 

בתי החולים של הדסה, המשמשים כשני מוסדות רפואיים מובילים בבירה, זוכים להכרה והוקרה רבים ברחבי העולם בשל אופיים הייחודי. מדובר בבתי חולים ציבוריים, שאינם משתייכים למשרד הבריאות או לקופות החולים.

 

אמנם, ועדת הפרס אינה מפרסמת בגלוי את רשימת מועמדיה, אולם ל"הדסה" נודע, כי את ההמלצה על בתי החולים כמועמדים לקבלת הפרס הגישו מספר אנשי אקדמיה וחברי בתי מחוקקים ממספר מדינות, ובהן ארצות הברית, בריטניה, אוסטרליה וישראל, ששלחו לוועדה המלצות רשמיות להענקת הפרס. על-פי תקנות הפרס, רק חברי בתי מחוקקים יכולים להגיש המלצות לוועדה, המונה חמישה חברים שמתמנים על ידי הפרלמנט הנורווגי.

 

בהמלצותיהם, ציינו הממליצים שלושה תחומים שבעטיים ראויה "הדסה" לטענתם לקבל את הפרס. הראשון הוא "שמירת הערך של טיפול רפואי שווה לכל". הממליצים ציינו כי ערך זה נשמר בבתי החולים של הדסה במקביל ואף למרות הצורך לטפל ביותר נפגעי טרור מאשר כל מרכז רפואי אחר.

 

התחום השני שצויין הוא "היות הדסה דוגמא ומופת לשיתוף פעולה ודו קיום כפי שבא לידי ביטוי ברב גוניות הצוות הרפואי והמטופלים".

 

תחום שלישי, שעשוי להשפיע אולי אף יותר על ועדת הפרס, הוא "התמדה בהקמת גשרים לשלום באמצעות הפעילות הרפואית גם במשך שנות האינתיפאדה".

 

החלטת ועדת הפרס צפויה להתפרסם רק בחודשי הסתיו.

 

"זהו הכבוד הגדול ביותר שניתן היה לייחל לו. אני נרגשת, נדהמת ומודה על עצם הכבוד להיות ברשימת המועמדים", סיפרה ל-ynet ג'ון ווקר, נשיאת "הדסה העולמית", העושה בימים אלה בישראל לקראת חנוכת המרכז החדש לרפואה דחופה שייערך בהדסה עין-כרם.

 

ווקר ציינה, כי ארגונה עושה במשך כל השנה ליצירת אחווה בין העמים. "למען האמת, אנו ראויים לפרס זה. תמיד עשינו הכל על-מנת לקרב בין אנשים בלא כל העדפות ואפליות, ונמשיך לעשות זאת בלי קשר להחלטות הוועדה. אנו רוצים לעשות את העולם מקום טוב יותר לחיות בו ועובדים על כך גם במישור החינוכי. אינני יודעת מה הסיכויים לזכות, אבל הכבוד להיות ברשימת המועמדים הוא העיקר", הוסיפה ווקר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
הדסה עין כרם. המלצות חמות
צילום: עופר מאיר
צילום: סבסטיאן שיינר - ידיעות אחרונות
טיפול רפואי שווה לכל (ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר - ידיעות אחרונות
מומלצים