שתף קטע נבחר

צו אלוף: אסור לעבור לגור בצפון השומרון

אחרי רצועת עזה הגיע תורן של ההתנחלויות בצפון השומרון. הערב חתם אלוף פיקוד מרכז, יאיר נוה, על צו האוסר על העתקת מקום מגורים להתנחלויות גנים, כדים, חומש ושא-נור המיועדות לפינוי במסגרת תוכנית ההתנתקות. דוברת המועצה האזורית שומרון: הצו לא ימנע את ההתנגדות לפינוי

אלוף פיקוד מרכז, יאיר נווה, חתם הערב (יום א') על צו האוסר העתקת מקום מגורים להתנחלויות גנים, כדים, חומש ושא-נור שבצפון השומרון, שאמורות להתפנות במסגרת תוכנית ההתנתקות. ההחלטה התקבלה בהתאם להוראת הדרג המדיני, לאחר שהחלטה דומה התקבלה ביום שישי בנוגע לרצועת עזה.

 

בחומש - הגדולה בהתנחלויות המיועדות לפינוי בשומרון, מתגוררות כיום כ-70 משפחות, כולל הגרעין התורני. בגנים מתגוררות כ-40 משפחה, כך גם בכדים. בשא-נור מתגוררות כעת 20 משפחות. גורמים המעורבים ביישום ההתנתקות מספרים על עלייה במספר המשפחות בארבע ההתנחלויות שיפונו. כך למשל, בשא-נור נרשמה עלייה של 100% במספר התושבים מאז הוכרזה תוכנית ההתנתקות.


ממועצת יש"ע נמסר בתגובה כי "אלוף פיקוד מרכז החליט ללכת בעקבות צעדיו המפוקפקים של עמיתו מהדרום ולהוציא צו האוסר מעבר ליישובי צפון השומרון. אם לא היה מדובר בהחלטה גזענית האוסרת על יהודים בלבד להתיישב בלבד, היינו אומרים שמדובר בבדיחה. מאות ממשיכים להעתיק את מגוריהם בפועל לצפון השומרון וגוש קטיף ואלפים נוספים ממתינים לפתרונות דיור באזורים אלו. צו האלוף לא ישנה דבר בשטח, אלא רק יגביר את זרם הפונים להתיישב ולחזק את היישובים המועדים לגירוש".


דוברת מועצה אזורית שומרון, אהובה שילה, אמרה בתגובה כי "צו האלוף לא ימנע את ההתנגדות לפינוי, משום שאי אפשר יהיה לעמוד מול נחשולי האדם שיגיעו לגוש קטיף ולצפון השומרון ברגע האמת, מונעים בכוח מוסרי, ערכי ואמוני. ההחלטות הבלתי דמוקרטיות יזכו לתגובה דומה. רק משאל עם יכול למנוע שבר ומלחמת אחים - לא צו אלוף ולא החלטות כוחניות".

 

אלוף פיקוד הדרום, האלוף דן הראל, חתם ביום שישי על צו בדבר איסור העתקת מקום מגורים לאזור חבל עזה. מאז הוכרזה תוכנית ההתנתקות ובעיקר בחודשים האחרונים גדל מספר התושבים בגוש קטיף בכ-10%. משפחות רבות (כ-100) התיישבו בנצרים, כפר דרום וביישובים אחרים בגוש כחלק מרצונם להרחיב את ההתיישבות בגוש קטיף ולקבוע עובדה בשטח כהתרסה לדרג המדיני שמקום זה לא יתפנה.  

 

במסגרת היערכות מערכת הביטחון לפינוי שאמור להיערך בקיץ נדונה האפשרות לאסור מעבר תושבים חדשים לגוש קטיף וכעת, עם חתימת הצו על-ידי האלוף הראל, כל ניסיון לעבור לגור בגוש קטיף יהיה בלתי-חוקי. תושבים שיבקשו לשנות את פרטי מגוריהם במשרד הפנים לא יוכלו לעשות זאת. כמו כן משטרת מרחב שמשון תאכוף את צו האלוף ולא תאפשר מעבר של תושבים חדשים.  

 

"אין מנוס מאיסור כניסה מוחלט"

 

הנחת העבודה בצה"ל היא שלא ניתן יהיה להימנע ממתן צו גורף יותר - איסור כניסה מוחלט של אזרחים לגוש קטיף. "אנחנו עדיין לא עוסקים בנושא הזה בצורה ישירה, אולם ברור לנו שלא ניתן לרוקן את הבריכה בעוד הברז ממשיך לדלוף. לא יהיה מנוס מלסגור את השערים", אמר ל-ynet גורם צבאי.

  

בצה"ל מודים גם כי ישנן שאלות רבות בנושא הצו הנוכחי שנותרו ללא מענה. האכיפה של הצו הנוכחי, מתברר תהיה לא פשוטה ובצבא ייתקלו במבחן ראשון כבר בקרוב - ח"כ אפי איתם הודיע כי יעבור להתגורר בגוש קטיף.

  

בניגוד מוחלט לצו אלוף פיקוד הדרום, האוסר מעבר לגוש קטיף, מתכוון חבר הכנסת אפי איתם לעבור לקראת חג הפסח להתגורר בגוש קטיף. ייתכן שאיתם לא ייפגע, שכן הוא נהנה מחסינות כחבר כנסת.

  

איתם, הודיע לאחרונה לראש המועצה האזורית חבל עזה, אבנר שמעוני, על כוונתו לעבור יחד עם משפחתו - רעייתו עלית ושמונת ילדיו - להתגורר בגוש קטיף. משפחת איתם מתגוררת כיום במושב החקלאי נוב שברמת הגולן, ובכוונתה להעתיק את מקום מגוריה לאחד מהמושבים החקלאיים בגוש.

 

"לאור ההגבלות על מעבר של תנועת תושבים חדשים להתיישב בגוש קטיף, חייבים כבר עתה אוהבי ותומכי ההתיישבות לעבור לגוש ולהגן בגופם ובגוף משפחתם על ההתיישבות החלוצית ולהילחם בגזירת הגירוש מביתם ומאדמתם", אמר ח"כ איתם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
יאיר נווה
צילום: דובר צה"ל
צילום: צביקה טישלר
כדים, אסור לעבור לשם
צילום: צביקה טישלר
צילום: רויטרס
ההתנחלות גנים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שא-נור, מיועדת לפינוי
צילום: רויטרס
מומלצים