שתף קטע נבחר

השר כץ הציע: הכשרת מאחזים תמורת תקציב

שר החקלאות הגיש לראש הממשלה הצעה לפיה יוכשרו המאחזים הבלתי-חוקיים, זאת, בתמורה לתמיכת חברי הליכוד "המורדים" בתקציב המדינה. שרון ביקש מכץ לספק לו מסמך מסודר בנושא, אך גורמים בלשכתו אמרו: "במהרה יתגלה כי הן מבחינה פוליטית והן מבחינה מדינית היא בלתי ישימה"

האם יוכשרו המאחזים הבלתי-חוקיים בדרך לאישור התקציב? שר החקלאות, ישראל כץ, הציע לראש הממשלה, אריאל שרון, להכשיר את 71 המאחזים הבלתי חוקיים שנבנו לפני 2001, ובתמורה - יצביעו המורדים בעד תקציב המדינה. כץ מנסה, לטענתו, לסייע לראש הממשלה להשיג רוב לתקציב ולגרום למורדי הליכוד להצביע בעדו, נפגש ביום שני שעבר עם שרון בכנסת והציג בפניו כמה הצעות בנושא.

 

 
אחת ההצעות עסקה במשאל עם, שיבוצע לאחר ביצוע ההתנתקות, ונדחתה על הסף. בהצעה זו הציע כץ לשרון לקיים בעתיד משאל עם על עתיד היישובים ביש"ע. אולם דווקא בהצעה אחרת הביע שרון את התעניינותו. הצעה זו כללה את הכשרת המאחזים הלא מורשים, שהוקמו לפני מרץ 2001. בנושא זה ביקש שרון מכץ להכין לו מסמך מפורט, שהועבר לידי שרון ביום שלישי האחרון.

 

בהצעה, שתוכנה פורסם היום, נכתב כי "כיום קיימים ביו"ש 71 מאחזים לא מורשים שהוקמו לפני מרס 2001. בהתאם להבנות עם ארה"ב לא יפונו המאחזים האלו. דו"ח טליה ששון קובע שמאחז לא מורשה הוא מאחז לא חוקי וכפועל יוצא לא ניתן יהיה לספק לו שירותים ממשלתיים כלשהם".


השר הציע "להכשיר את מעמד המאחזים הלא מורשים שהוקמו לפני מרס 2001, למעט אלה שיושבים על קרקע פרטית פלסטינית שלא נרכשה, וזאת באמצעות החלטת ממשלה המכירה בהם ומאפשרת לספק להם שירותים. דבר זה יאפשר לקבל תמיכה בתקציב המדינה מחברי כנסת מהליכוד שאינם תומכים כיום בתקציב".


בשיחה עם ynet אמר כץ: "אם שרון יסכים, אפשר לעשות את המהלך הזה. זה תלוי בו ואני מבטיח שאם הוא יסכים, אני אביא לפחות שמונה חברי כנסת מהמורדים שיתמכו בנושא".


גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה: "עוד לפני שבדקנו אם אפשר מבחינה מדינית לקבל את הצעתו של כץ, אפשר לראות שהוא לא מפרט כמה תמיכה אפשר להשיג בקרב המורדים להצעה הזו. אם נמשיך הלאה ונבדוק את הכדאיות של ההצעה של שר החקלאות, הרי שבמהרה יתגלה כי הן מבחינה פוליטית והן מבחינה מדינית היא בלתי ישימה. צריך לזכור שארצות הברית לא תראה בעין יפה הצעה כזו וצריך גם לזכור שמפלגת העבודה נמצאת בממשלה, וספק רב שהיא תסכים למהלך כזה".


המורדים: העסקה אינה מקובלת


גם המורדים בליכוד לא נשארו אדישים למכתב. ח"כ עוזי לנדאו, מראשי המורדים, הודיע כי הוא דוחה את הרעיון של כץ. לדבריו "ההצבעה על התקציב היא ההצבעה על ההתנתקות וכל דבר אחר נועד להסיח את הדעת מהנושא האמיתי ולזרות חול בעיני הציבור".


ח"כ אהוד יתום אמר: "אף עסקה הכוללת הכשרת מאחזים בלתי חוקיים תמורת תמיכה בתקציב איננה מקובלת עליי. אתמוך בתקציב רק אם שרון יאות לקבל את הדרישה הלגיטימית למשאל עם טרם ביצוע תוכנית ההתנתקות".


ואילו ח"כ יולי תמיר מהעבודה אמרה: "אם ראש הממשלה מתכוון לקנות את תמיכת המורדים באמצעות הכשרת המאחזים הבלתי חוקיים, בכוונתי להצביע נגד התקציב, יהיה המחיר אשר יהיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים