שתף קטע נבחר

ביצעתם עבירה? המכונית תוחרם

ועדת הכלכלה עשתה היום צעד נוסף בדרך לאישור חוק החרמת כלי רכב של עברייני תנועה. האם זה מה שיקטין את מספר ההרוגים ותאונות הדרכים?

הצעת חוק שנויה במחלוקת, המאפשרת להחרים את מכוניתו של עבריין תנועה במידה וביצע עבירה חמורה, עשתה היום צעד נוסף בדרך לחקיקה סופית. וועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, אותה יזם ח"כ גלעד ארדן ואליה הצטרף שר התחבורה, מאיר שטרית.

 

בהודעה לעיתונות אומרים יוזמי החוק כי החרמת המכונית תתבצע במקרים דוגמת "עבירה חמורה כמו נהיגה ללא רשיון, נהיגה בזמן פסילת רשיון, נהיגה בשכרות ותחת השפעת סמים". על החרמת המכונית יחליט במקום ביצוע העבירה קצין משטרה, והיא עשויה לארוך עד 60 יום מיידית, או עד 120 יום על-ידי החלטת בית משפט. הוצאות גרירת המכוניות ותקופת האחסון שלהן יהיו באחריות הנהג.

 

כלי הרכב המוחרמים יאוחסנו במגרשים שיוקמו על-ידי המדינה בפריסה ארצית, וישמשו למטרה זו בלבד. בשלב זה לא פורסמו עדיין מכרזים להקמת מגרשים אלה, אך ההערכה בקרב יוזמי החוק היא כי לאחר אישורו, יידרשו כ-12 חודשים עד שתסיים המדינה את תהליך הבניה.

 

והמטרה היא...

 

לדברי שטרית, ניסיון השנים האחרונות מראה כי לשלילת רשיון אין ערך מעשי בפועל, וכי נהגים עבריינים לא מתחשבים בפסילה אותה הטיל עליהם בית המשפט ונוהגים ללא רשיון. "נתונים מראים כי לחלק ניכר מהתאונות הקטלניות אחראים עברייני תנועה מועדים לפורענות". עוד אמר שר התחבורה כי "כלי רכב הנתון בידיים לא נכונות עשוי להוות כלי נשק קטלני לכל דבר, וכשם שאין מסתפקים בשלילת רשיון לאקדח לעבריין מועד, אלא מחרימים את נשקו, כך יש לנהוג לגבי כלי רכב". לטענת שטרית, בכל מדינה בה יושמה הצעת החוק, ירדו מספר התאונות הקטלניות בצורה משמעותית.

 

ח"כ גלעד ארדן, כאמור, יוזם ההצעה, התייחס לאחת הבעיות שמנעו עד עתה את אישור החוק - החרמת רכב שביצע עבירה על-ידי מי שאינו בעל הרכב עצמו, ולמעשה הענשת מי שכלל אינו עבריין תנועה. "בעלי רכב צריכים להבין כי אינם יכולים לתת את הרכב לרשות נהג עבריין בלי לשאת בתוצאות, משום שזה עשוי לעלות בחיי אדם", כך אמר ל-ynet.

 

האם גם אתם חושבים כי החרמת כלי רכב שנהגיהם ביצעו עבירת תנועה, תקטין את מספר תאונות הדרכים?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
עברת עבירה? תפרד לשלום מהמכונית...
צילום: זום 77
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים