שתף קטע נבחר

ועדת הכספים אישרה את חוק התקציב

במרתון הצבעות לילי אושרו סעיפי חוק התקציב וההסדרים. בשבוע הבא יובאו להצבעה במליאה. בסה"כ אושר תקציב בן 266 מיליארד שקלים בהם גם 2.2 מיליארד להתנתקות, 42.4 מיליארד לביטחון, 24.5 מיליארד לחינוך ו-2.9 לרווחה. חלק מחברי הוועדה הצליחו לכלול בתקציב מספר הסתייגויות, למרות הטענות על "מחטף". לקראת ההצבעות במליאה: המורדים מבקשים לכרוך את משאל העם והתקציב יחד, ולקבוע בליכוד משמעת סיעתית על תמיכה בשני החוקים

מרתון תקציב: ועדת הכספים אישרה הלילה (יום ד') במרתון הצבעות לילי את חוק ההסדרים ואת חוק התקציב לשנת 2005. החברים הצביעו עד השעות הקטנות של הלילה כדי להביא את תקציב השנה הנוכחית להצבעה בשבוע הבא במליאת הכנסת, רגע לפני המועד האחרון. אם לא יאושר התקציב בשבוע הבא, ייערכו בחירות.

 

האופוזיציה ניהלה קרב מאסף על שינויים בחוק ההסדרים. האוצר צלח בסופו של דבר את מרבית ההצבעות אולם חברי הועדה הצליחו להכניס תיקונים בחוקי שיפוי מעסיקים, בחוק המוסד לביטוח לאומי ובחוק לעידוד השקעות הון.

 

 

בתוך התקציב המאושר כלולים גם הסעיפים שעוררו את חמתה של שינוי - העברה לחרדים של 290 מיליון שקלים בבסיס התקציב. 600 מיליון שקלים נוספים יועברו במסגרת ההסכם הקואליציוני עם מפלגת העבודה. הכספים של מפלגת העבודה יורכבו לפי הבר מ-60 מיליון שקלים שיועברו למימון מיטות סיעודיות, 70 מיליון שקלים שיועברו לתקציב התרבות, 20 מיליון שקלים שיועברו למלגות עבור סטודנטים ו-90 מיליון שיילכו לסל הבריאות. בנוסף, 50 מיליון יממנו פיתוח בנגב ובגליל.

 

לקראת ההצבעות במליאה מבקשים המורדים מיו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, לקיים בסיעת הליכוד הצבעה על משמעת סיעתית - גם על התקציב וגם על משאל העם. במקרה שכזה, יחוייבו כל חברי סיעת הליכוד להצביע בעד שתי הצעות החוק.

 

אורון ביקש כספים לרווחה

 

בתום הישיבה צעק חבר הכנסת יצחק כהן מש"ס: "יום שחור לכנסת, בושה וחרפה".  עוד לפני כן ניסה ח"כ חיים אורון (יחד) במאמץ אחרון להוסיף 40 מיליון שקלים לתקציב הרווחה. האוצר סירב להיענות לפנייתו של אורון, שביקש מהאוצר להמציא לחברי הוועדה קופה בסך 40 מיליון שקלים לצורך כך. אורון הסתמך על תקדימי עבר בהם קיבלה הוועדה קופה עבור צרכים מיוחדים אך האוצר טען כי אין כסף מיותר למטרה זו וההצעה נפלה

  

בין היתר, אישרה הוועדה במסגרת ההצבעות הסתייגות של חברי הכנסת אורון, אלי אפללו ואורית נוקד, הקובעת פטור מארנונה בשיעור של 70% לאכסניות נוער. כמו כן אישרה הוועדה הסתייגות של השלושה המעניקה פטור מארנונה לנכסים השייכים לתנועות הנוער.

 

בנוסף אישרה הוועדה תקציב נוסף של 25 מיליון שקלים לטלוויזיה החינוכית. ח"כ אברהם שוחט (עבודה) סיכם עם נציגי האוצר על התוספת, שתצטרף ל-50 המיליון הקיימים בתקציב החינוכית. "הדבר יאפשר את הצלתה והמשיך פעילותה של הטלוויזיה החינוכית", אמר.

 

כמו כן סוכל הסעיף המבטל את הפטור ממע"מ באילת. ועדת הכספים פיצלה את החוק המבטל את הפטור מחוק ההסדרים.

 

חברים בוועדה התלוננו בבוקר על "מחטף" מאחר וקיבלו רק בסמוך לדיון את ספר התקציב עם הנוסח המתוקן, אותו הם נאלצו ללמוד תוך כדי ההצבעות. על סעיפים רבים בתקציב כלל לא נערך דיון מקדים, וח"כ דני יתום מהעבודה התלונן כי לא מקובל עליו להצביע על מה שאינו מכיר.

 

הדיון התעכב תחילה בגלל שינויים שהיה צריך לערוך בתקציב כתוצאה משינויים בתקציב הכנסת, תקציב מבקר המדינה ותוספות תקציביות בעקבות ההסדרים הקואליציוניים בין הליכוד למפלגת העבודה ואגודת ישראל. 

 

ח"כ שוחט אמר בפתח הדיון: "התקציב גרוע לעם ישראל אבל אנחנו סותמים את האף ומצביעים בעדו רק בגלל תוכנית ההתנתקות".


פורסם לראשונה 22/03/2005 20:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
הוועדה הצביעה עד השעות הקטנות
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: רויטרס
שרון. התקציב יעבור?
צילום: רויטרס
צילום דודו פריד
סתם את האף. שוחט
צילום דודו פריד
צילום: שאול גולן
ניסה להוסיף לרווחה. אורון
צילום: שאול גולן
הסביר. הבר
מומלצים