שתף קטע נבחר

ועדת החוקה: אור ירוק למשאל העם

תשעה חברי כנסת תמכו בחוק משאל העם בוועדת החוקה, לעומת שמונה שהתנגדו. בכך עוברת הצעת חוק היסוד להכרעת מליאת הכנסת. מנהיג הזרם הליטאי, הרב אלישיב, לח"כ אברהם רביץ להצביע בעד, והכריע את הכף לטובת התומכים. לפי שעה, מערך הכוחות במליאה פועל לטובתו של ראש הממשלה, ומבשר רעות למצדדי משאל העם. 78 חברי כנסת צפויים להצביע נגד משאל העם. 39 ח"כים יצביעו בעד

משאל העם עבר בוועדת החוקה, מליאת הכנסת תכריע: ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת אישרה להצבעה במליאה את חוק יסוד משאל העם ברוב של תשעה תומכים מול שמונה מתנגדים. הרוב הובטח לאחר שמנהיג הזרם הליטאי, הרב אלישיב, הורה לח"כ אברהם רביץ לתמוך במשאל העם. לעומתו, מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הורה לח"כ נסים זאב מש"ס להצביע נגד. מליאת הכנסת צפויה לדחות את הצעת החוק ברוב גדול.

 

  • לנוסח המלא של חוק יסוד משאל העם - לחצו כאן

 

חוק משאל העם הוא חוק יסוד שהוכן על-ידי חברי הכנסת מיכאל איתן, רוני בר-און וגלעד ארדן מהליכוד, במסגרת ועדה פנימית של הליכוד שבחנה בזמנו את האפשרות לבצע משאל עם. החוק מדגיש שרק נושא של החזרת שטחי ארץ ישראל, לאחר שהממשלה והכנסת קיבלו החלטה על כך - יועבר להכרעת העם.

 

כך הצביעו הח"כים בוועדת החוקה:  

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) - בעד

יולי אדלשטיין (ליכוד) - בעד

נעמי בלומנטל (ליכוד) - בעד

ח"כ איוב קרא (ליכוד) שמחליף את ח"כ רוני בראון - בעד

גדעון סער (ליכוד) - בעד

מיכאל רצון (ליכוד) - בעד

אליעזר צ'יטה כהן (איחוד לאומי) - בעד

אברהם רביץ (יהדות התורה) - בעד

יצחק לוי (התחברות) - בעד

איתן כבל (עבודה) - נגד

רשף חן (שינוי) נגד

אתי לבני (שינוי) - נגד

קולט אביטל (עבודה) - נגד

יולי תמיר (עבודה) נגד

עזמי בשארה (בל"ד) - נגד

זהבה גלאון (מרצ) - נגד

נסים זאב (ש"ס) - נגד

 

בסביבתו של הרב אלישיב זעמו על שרת המשפטים, ציפי לבני, שלא כינסה את הוועדה למינוי דיינים. נראה שעניין זה עמד בבסיס החלטתו להצביע בעד משאל העם. עדיין לא ברור כיצד יצביעו חברי הכנסת החרדים כאשר החוק יגיע למליאת הכנסת, וייתכן מאוד ששם יצביעו אחרת. ח"כ רביץ הסביר את עמדתו: "מדובר בחוק שמסדיר את נושא משאלי העם במדינת ישראל. לא ראוי שנגרום לכך שחוק כל כך חשוב לא יוכל להגיע להכרעה במליאת הכנסת".

 

לפי שעה, מערך הכוחות במליאה פועל לטובתו של ראש הממשלה, ומבשר רעות למצדדי משאל העם. 78 חברי כנסת צפויים להצביע נגד משאל העם. 39 ח"כים יצביעו בעד.

 

עיקר המאבק נסוב בסיעת הליכוד בין המורדים לתומכי ראש הממשלה. 13 מתומכי שרון צפויים להצביע נגד ואילו 27 ח"כים מהליכוד יצביעו בעד. גם 12 חברי הכנסת של המפד"ל והאיחוד לאומי יצביעו בעד.

 

לעומתם, העבודה ועם אחד (22 ח"כים) יצביעו נגד, וכמותם גם 14 הח"כים של שינוי וח"כ פריצקי. אם לא יחול שינוי בעמדת הרב עובדיה בסוגיית משאל העם, גם 11 הח"כים מסיעת ש"ס יצטרפו למתנגדים. עוד במתנגדים: 6 ח"כים של יחד-מרצ, 8 מהסיעות הערביות ו-3 מאגודת ישראל. טרם החליטו - 2 ח"כים מדגל התורה וכן ח"כ דוד טל.

 

יצחק לוי: משאל כדי למנוע התאבדויות

 

איתן הסביר בוועדה: "ההצעה מבוססת בראש וראשונה על מהלך מקובל בכל הדמוקרטיות בעולם, ועל ההנחה שלציבור האזרחים בישראל יש ראש גדול. אם ההצעה תחזור לוועדה, אנווט אותה בצורה כזו שלא תפגע בלוחות הזמנים של תוכניות הממשלה".

 

הוא הדגיש, כי "ההחלטה שקיבלה הממשלה שבאה לידי ביטוי בחוק פינוי פיצוי היא החלטה לגיטימית, שיכולה להתבצע גם ללא משאל עם אבל יש ספקות לגבי הבסיס המוסרי שלה. ראש הממשלה כתב לי בשעתו כי הוא בוחן בחיוב אפשרות של משאל עם וזאת כדי להעניק תוקף מוסרי גדול יותר למהלכים המדיניים שעל הפרק. אני קורא לראש הממשלה, אנא, עמוד מאחורי הדברים שלך".

  

ח"כ יולי אדלשטיין, ממורדי הליכוד אמר בדיון: "ראש הממשלה, מרן עובדיה ויהדות התורה הצביעו בעד משאל עם על רמת הגולן בשנת 99'. אי אפשר לומר לנו כל הזמן שאנחנו רוצים משאל כדי לטרפד את ההתנתקות. למה לא נעשה משוואה הוגנת ונאמר שאתם לא בוחנים לעומק את נושא משאל עם בגלל שאתם רוצים התנתקות".

 

יולי תמיר אמרה בדיון, לאחר שהתלהטו הרוחות: "ההצעה הזו היא הפרה של ההסכם הקואליציוני. תוציא אותי, מה זה משנה אם מפירים פה את כל הכללים". איתן השיב לה: "מעולם לא שמעתי דברי בורות מפי אשת אקדמיה כמו יולי תמיר. אם יש לה טענות בנושא של הסכמים קואליציוניים היא פשוט לא במקום הנכון. לא מעניין אותי ההסכם הקואליציוני". בסופו של הדיון, הוצאה תמיר על-ידי סדרני הכנסת.

 

איתן כבל התערב: "אתה חלק מהקואליציה, בדיוק כמו גדעון סער. אתה לא יכול להגיד לי שההסכם הקואליציוני לא נחשב". איתן השיב: "הנושא הקואליציוני פוגע בממלכתיות של הוועדה".

 

ניסים זאב הסביר: "אני רוצה לומר את דעת מר"ן. הרב רואה בעניין הזה תקדים מסוכן להעביר את הנושא הזה מהמגרש של הפרלמנט לעם. זה לא עניין של עם בוגר או לא בוגר. זה עניין של מדיניות. הדבר הכי חשוב הוא, שהליכוד מפולג בעניין הזה, וגם אם זה יעבור למליאה אין להצעה רוב. הענין לא רציני".

 

רשף חן הסביר מדוע גם שינוי תתנגד להצעה: "אנחנו מתנגדים לשיטה של משאל עם, ואנחנו מזהים בניסיון שנעשה כאן ניסיון של הליכוד לטרפד את היציאה מעזה. אני כבר שנתיים כאן וער לרעיון שהסכמים קואליציונים לא תופסים בוועדות, ולא תופסים בליכוד. אני חושב שאריק שרון מקבל היום את העונש הראוי לו על שיתוף יהדות התורה בממשלה".

 

יצחק לוי דיבר בשבחה של ההצעה: "מדובר בתרופה מצילת חיים. יש חשש כבד בגלל הטראומה הנוראה והמשבר הגדול, הנושא לא דובר במערכת הבחירות. ההתנהגות של ראש הממשלה עלולה לגרום לשפיכות דמים אישית. אני לא מדבר נגד הצבא והמשטרה ולא אף אחד, לצערנו הרב מגיעים אלינו איומים של התאבדויות. משאל עם יציל את זה, משאל עם יוריד את הטראומה"

 

כבל הגיב: "אני לא לוקח אחריות על מי שיתאבד, אם אנשים רוצים להתאבד זה בגללי"?

 

לוי הדגיש: "למען הרגעת הרוחות, למען המוסריות של העניין, אני קורא לכולם לתמוך בעניין הזה".

 

אברהם רביץ הסביר: "ניסים זאב הביא לכך שאוכל לומר בהזדמנות הזו ש-70 פנים לתורה, ואני מאוד מכבד את הרב עובדיה יוסף אבל דעת הרב אלישיב היא שונה בעניין".  

 

איוב קרא הוסיף: "אני לא יהודי, אני צריך להיות מודאג ממשאל עם, אבל אני אומר לכם חד משמעית: מדינת ישראל יש בה הרבה זרמים ולכן דווקא חשוב משאל העם. אני מודאג ממה שקורה בישראל, אנחנו מוכנים שנושא משאל העם יהיה רק על ויתורים טריטוריאליים".


פורסם לראשונה 22/03/2005 21:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
ועדת החוקה. רוב למשאל
צילום: מיכאל קרמר
צילום: זום 77
קורא לראש הממשלה. איתן
צילום: זום 77
צילום: אתר הכנסת
איוב קרא יצביע בעד
צילום: אתר הכנסת
צילום: סבסטיאן שיינר
הורה להתנגד. יוסף
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים