שתף קטע נבחר

ישראל מחדשת את היחסים עם צ'אד

לאחר מגעים חשאיים הסכימה המדינה המוסלמית מאפריקה לחדש את הקשרים הדיפלומטיים, שנותקו לאחר מלחמת יום הכיפורים. גורמים מדיניים: התחממות היחסים התאפשרה בזכות חידוש המגעים עם הפלסטינים

ישראל עומדת לחדש את היחסים הדיפלומטיים עם צ'אד, מדינה מוסלמית בצפון מרכז אפריקה. כך פרסם הבוקר (יום ו') "ידיעות אחרונות".

 

לחידוש היחסים קדמו מגעים חשאיים שנמשכו מספר חודשים. משלחת ישראלית בכירה, בראשות מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יואב בירן, ביקרה בצ'אד לפני כחצי שנה וקיימה שיחות עם פקידים בכירים.

 

לביקור התלוותה גם סמנכ"ל משרד החוץ לענייני אפריקה, מרים זיו. ברגע האחרון חזרו בהם אז שלטונות צ'אד ודחו את חידוש היחסים, עקב המצב הרגיש בסודן השכנה והחשש מתגובת לוב.

 

באחרונה חודשו המגעים ונודע כי ישראל וצ'אד קרובות לחידוש היחסים. גורמים מדיניים אמרו כי חידוש המגעים המדיניים עם הפלסטינים הוא שאיפשר את התחממות היחסים עם צ'אד ועם מדינות מוסלמיות נוספות, עמן ישראל מקיימת מגעים בימים אלו.

 

לצ'אד היו בעבר יחסים דיפלומטיים עם ישראל. היא ניתקה אותם לאחר מלחמת יום הכיפורים. לאחר החתימה על הסכמי אוסלו הודיע נשיא צ'אד, אידריס דבי, כי ארצו שוקלת לחדש את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, אולם לבסוף החליט להמתין. על-פי פרסומים זרים, בעבר הושיטה ישראל סיוע צבאי לממשלת צ'אד ואף אימנה אנשי ביטחון מקומיים.

 

בקיץ האחרון ביקרו במדינה בחשאי שלושה רופאים ישראלים שהושיטו סיוע לפליטים סודנים שנמלטו ממלחמת האזרחים העקובה מדם אשר השתוללה בחבל דרפור שבסודן.

 

צ'אד מונה כיום כ-9.5 מיליון תושבים, ש-51% מהם מוסלמים ו-35% נוצרים. היא קיבלה את עצמאותה בשנת 1960 מצרפת, ונחשבת כיום למדינה ענייה מאוד ונחשלת. על כך תעיד העובדה שיש בה רק 11,800 קווי טלפון ורק 34 אלף טלפונים סלולריים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
מחדשים יחסים. שר החוץ
צילום: טל שחר
צילום: איי אף פי
ישראל סייעה לפליטי דרפור
צילום: איי אף פי
מומלצים