שתף קטע נבחר

הכנסת דחתה את משאל העם

ברוב של 72 לעומת 39 דחתה הכנסת את המשאל. השרים בנימין נתניהו, לימור לבנת, צחי הנגבי, ישראל כץ ודני נווה הצביעו בעד משאל העם. חלק מחברי סיעת ש"ס נעדרו מההצבעה ורובם התנגדו

הכנסת הצביעה נגד משאל העם: ברוב 72 מתנגדים לעומת 39 תומכים ושלושה נמנעים, דחתה היום (ב') המליאה את הצעת החוק. השרים בנימין נתניהו, לימור לבנת, צחי הנגבי, ישראל כץ ודני נווה הצביעו בעד משאל העם. חלק מחברי סיעת ש"ס נעדרו מההצבעה וחלק התנגדו.  

 

במהלך הדיון השר מאיר שטרית אמר במהלך הדיון כי "מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, החליט להורות לחברי הכנסת של מפלגתו להצביע נגד משאל העם". לדבריו, "עובדיה החליט נגד כי הוא איש חכם".

 

בש"ס התכוונו לשמור על "המומנטום" עד הרגע האחרון ולהחליט רק ברגע האחרון כיצד יצביעו. לפני הצהריים עוד ניסו חברי כנסת מהימין ללחוץ על יו"ר ועדת החוקה, מיכאל איתן, בניסיון לדחות את ההצבעה על חוק משאל העם, אולם איתן התנגד לכך והדיון החל.

 

יו"ר סיעת אגודת ישראל, ח"כ יעקב ליצמן, הודיע מעל בימת הכנסת כי שלושת חברי הסיעה יימנעו בהצבעה על חוק יסוד משאל העם. כמוהם צפויים להצביע גם שני חברי סיעת דגל התורה.

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, קרא לעבר ח"כ עוזי לנדאו בדיון על הצעת חוק יסוד משאל העם במליאת הכנסת ואמר: "אתה מחפש תכסיסים איך להפסיק את ההתנתקות, אל תעמיד פנים". לדברי פרס, "בינתיים השלום עם מצרים מתחמם, אין איום צבאי לא בדרום לא בצפון, בניגוד לכל האידיאולוגיה שלכם. אין לכם דרך להציע, רק דיבורים, רק איומים, רק התחנפויות". מספסלי הימין קראו לעבר פרס: "אתה ממחתרת אוסלו". סגנית יושב ראש הכנסת, ח"כ קולט אביטל, הורתה להוציא מאולם המליאה את חברי הכנסת איוב קרא ומיכאל רצון מהליכוד, בעקבות קריאות ביניים לפרס.

 

חבר הכנסת בני אלון תקף בדיון את חברי הכנסת של הליכוד, לדבריו, "חברי הליכוד עסוקים בדבר אחד, שלמותו של הליכוד". על פי ח"כ אלון, "בחוקת הליכוד מדובר על התמדה ביישובם של כל חלקי ארץ ישראל. זה לא מזיז לאנשים".

הדיון הסוער
עוזרו של נתניהו: "ח"כ אפללו ירק עלי" / אילן מרסיאנו
בין ח"כ אלי אפללו (ליכוד) לבין עוזרו הבכיר של נתניהו, יחיאל לייטר, התפתח עימות חריף בשאלה האם לייטר מתערב בסוגיית הצבעת הח"כים על משאל העם. על שהתרחש בין השניים יש להם גרסאות שונות. אפללו: "הוא קרא לי פקיד ואיים עלי שידאג שלא אהיה יותר בכנסת, אז כעסתי". לייטר: "הוא אמר לי 'פקיד מושתן' וירק עלי"
לכתבה המלאה

 

השר חיים רמון פנה לנתניהו ואמר: "אני מודיע לשר האוצר, שאם יצביע היום בעד הצעת החוק משאל עם, תוך הפרה בוטה וגסה של ההסכם הקואליציוני - מתוך כך שהוא מעדיף את מרכז הליכוד, את הציבור העסקני המפלגתי על פני השיקול הממלכתי - אנחנו נגיב על הפרה זאת בעניינים שקשורים לתקציב".

 

הפגישה בבית הרב

 

הבוקר נועד מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, עם נציגי "המורדים" בליכוד, עוזי לנדאו ויולי אדלשטיין.

 

ח"כ עוזי לנדאו וח"כ יולי אדלשטיין מ"מורדי הליכוד" הגיעו סמוך ל-9:00 לביתו של הרב עובדיה יוסף בירושלים במאמץ אחרון לשכנעו לתמוך במשאל והתקבלו בסבר פנים יפות. ח"כ לנדאו אמר בתום הפגישה: "הרב הקשיב בתשומת לב לנושא. ציינו בפניו כי אנו נמצאים בעיצומה של המערכה על ירושלים. הסברנו לרב כי דעתו מכרעת ויש לו יכולת להשפיע על חברי הליכוד, כי במידה ויחליט לתמוך במשאל, האחריות תעבור לפתחם של חברי הליכוד".

 

הרב עובדיה אמר לשניים: "אם הייתם מתאמצים יותר ייתכן ואפשר היה להעביר את החוק אבל אני שומע שיש קבוצה התומכת בראש הממשלה. אם כל הליכוד היה מצביע היה לזה סיכוי. לא עבדתם קשה מספיק". ח"כ לנדאו השיב לו: "יש סיכוי קלוש". אבל הרב ענה: "איפה אתם? אני רואה שאין רוב".

 

גורמים בכירים בש"ס אמרו ל-ynet כי הפגישה עם ח"כ עוזי לנדאו הייתה "צעד נוסף בדרך לאישרור העמדה של הרב עובדיה נגד משאל העם".

 

בעקבות תוצאות הפגישה, פנו ראשי המתנחלים ליושב ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, בבקשה שימשוך את הצעת החוק יסוד משאל העם בשל הכישלון הצפוי. ראשי המתנחלים אומרים כי יהיה מדובר בהפסד מוראלי ולכן כדאי לדחות את ההצבעה עד לגיבוש רוב. אולם, יו"ר ועדת חוקה, ח"כ מיכאל איתן, אומר ל-ynet בעקבות הלחצים של ראשי המתנחלים למשוך את החוק: "די נגמר, צריך להחליט, אי אפשר להחזיק את כל המדינה במתח. כל אחד רוצה למשוך לכיוון שלו אך הכל יילך לפי התכנון. אין בכוונתי למשוך את החוק".

 

לאחר הסירוב של איתן, נועדו ראשי המתנחלים ולרשטיין, בנצי ליברמן וזאב חבר, עם יו"ר תנועת ש"ס, אלי ישי, בניסיון אחרון לשכנעו לתמוך במשאל עם. ישי מסתובב בכיסו עם רשימת 13 תומכיו של ראש הממשלה - "הבונקר" ואמר להם "תשברו את החברים שלכם ואז נראה".

 

ביום שלפני ההצבעה, הפך ביתו של הרב עובדיה יוסף למוקד עלייה לרגל של תומכי המשאל.

 

הלחצים, לקראת ההצבעה

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, נפגש אתמול עם הרב יוסף, והמליץ לו לתמוך בקיום משאל עם עקב "שינוי הנסיבות הפוליטיות". גם במפלגות הדתיות האחרות שוקלים מחדש את עמדתן בסוגיה, מתוך הבנה ש"מה שעומד על הפרק זה לא משאל העם - אלא הפלת ממשלת שרון". בכיר בש"ס אמר אמש, כי קיים רק "סיכוי קלוש" שהרב ישנה את עמדתו, אבל "חייבים להביא בפניו את כל הסוגיה הפוליטית החדשה שנוצרה".

 

גורמים בקרב המורדים אמרו אתמול ל-ynet, כי אם הרב עובדיה ישנה את עמדתו ויורה לסיעת ש"ס להצביע בעד משאל עם, "המשחק נפתח מחדש". לדבריהם, אם הרב יוסף יעניק להם רוח גבית, "יהיו הפתעות גדולות, כי בחדרי חדרים יש התפתחויות מרחיקות לכת".

 

המורדים איימו על סיעת יהדות התורה, כי לא יתנו יד להעברת סעיף התקציב המעניק 290 מיליון שקלים לחרדים, אם לא יסכימו להצביע בעד המשאל. "בלעדינו הסעיף לא יעבור כי גם שינוי מתנגדת לו", הסבירו לח"כים החרדים.   


פורסם לראשונה 28/03/2005 09:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון ופרס היום בכנסת
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
המתנחלים מפגינים מול הכנסת. "מפחדים מהפסד מוראלי"
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
יו"ר ועדת חוקה. "די, נגמר"
צילום: זום 77
צילום: סבסטיאן שיינר
הרב עובדיה יוסף. "אני רואה שאין רוב"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
לנדאו. "קרב על ירושלים"
צילום: איי פי
מומלצים