שתף קטע נבחר

הכתובת "היטלר" רוססה על קבר בן-גוריון

הכתובת, שרוססה על ידי אלמונים, התגלתה אחר הצהריים במדרשת בן-גוריון בשדה בוקר על ידי האחראי על הגן הלאומי במקום. משטרת דימונה הוזעקה לחקור. מוקדם יותר היום נתגלה הכיתוב: "ניאו-נאצים - יחי ביילין" על קברו של חוזה המדינה

אין גבול להשחתה: אלמונים חיללו את קברו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, במדרשת בן-גוריון בשדה בוקר. על הקבר אותרה אחר הצהריים (יום ד') הכתובת "היטלר" מרוססת בגרפיטי - כך נמסר מהמועצה המקומית רמת נגב.

 

במקרה דומה היום חוללה גם אנדרטת חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, בהר הרצל בירושלים. באנדרטת הרצל, הניצבת על קברו של חוזה המדינה, רוססה הכתובת "ניאו נאצים – יחי ביילין". בימים אלה עורכת ההסתדרות הציונית העולמית הכנות לפתיחת מוזיאון הרצל על ההר. יושב ראש הסוכנות היהודית, סלי מרידור, גינה את המעשה והביע תקווה שהאחראים יועמדו לדין.

 


 

הכתובת על חלקת הקבר. צילום: גלעד שרון, בי"ס שדה שדה-בוקר

 

המשטרה חוקרת את שני האירועים. צוות ממשטרת דימונה הוזעק למדרשת שדה-בוקר כדי לבחון את הכתובת. צוות חקירה מיוחד בפיקודו של סגן ניצב יוסי תורג'מן, הופקד על חקירת האירוע. מהמשטרה נמסר כי הם רואים בחומרה את הפשע הנתעב ומפקד משטרת דימונה, סגן ניצב יוסי כהן, אמר ל-ynet כי המשטרה מפעילה את כל האמצעים בניסיון לאתר את משחיתי הקבר.

 

חקירה ראשונית של משטרת דימונה מעלה כי המעשה בוצע בין השעות 14:30 ל-16:15 אחר הצהריים, אז גילה את הכתובת פקח רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, יוסי סיני, והזעיק את המשטרה.

 

משטרת מרחב הנגב שלחה את חוקרי המעבדה לזיהוי פלילי. כמו כן הוזעקו למקום גששים בניסיון להתחקות על עקבות המבצעים. במשטרת דימונה סבורים, כי יהיה קשה מאוד לאתר את כותבי כתובת הנאצה, כיוון שמדובר באתר פתוח למטיילים, ואין כל רישום של קבוצות או בודדים המגיעים למקום.

 

בעקבות המעשה בוחנים במשטרה ובמדרשת בשדה בוקר דרכים להגן על הקבר של ראש-הממשלה הראשון ורעייתו, פולה, ייתכן שבאמצעות גידור או טלוויזיה במעגל סגור.

 

"ונדליזם או לאומיות"

 

אדווה לויד, דוברת המועצה האזורית רמת הנגב, הביעה זעזוע עמוק מהמקרה. "אני גרה באזור 15 שנה ולא זכור לי דבר כזה", אמרה ל-ynet. "אני לא יודעת מה המניע - ונדליזם או לאומיות - אבל זה מזעזע. אנחנו מקווים שיתפסו את הפושעים".

 

לפני כשבועיים, בליל שישי, השחיתו אלמונים את מאגר המים במדרשת שדה בוקר בצבע כתום וריססו כתובת ענקית, שבה נכתב: "גם בגוש קטיף ייבחן העם בישראל". במקור נכתב שם "בנגב ייבחן העם בישראל" - אימרה של ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון. תלונה הוגשה במשטרת דימונה נגד מרססי הכתובת האלמונים.

  

שוטרי משטרת דימונה הגיעו למקום ואספו מברשות צבע כדי למצוא עליהן טביעות אצבע של מבצעי האקט. "הנגב לא ייתן למתנגדי ההתנתקות להשתמש בו כזירה לכיעור הנוף המדברי היפה שלנו", אמר אז רז ארבל, הממונה על התיירות ברמת הנגב ומתגורר במדרשת שדה בוקר.

 

רצף של כתובות נאצה

 

בחודשים האחרונים ריססו אלמונים כתובות בגנות תוכנית ההתנתקות ובגנות ראש הממשלה, אריאל שרון. ביום הפסגה בשארם התגלתה בצומת רעננה הכתובת: "רצחנו את רבין, נרצח גם את שרון".

 

לפני כחודשיים עצרה משטרת ירושלים נערה בת 16, מאחת ההתנחלויות, החשודה שריססה כתובות נאצה במרכז ירושלים, שבהן נכתב "נהרוג בעד ארצנו", "המסייע לפקודת הגירוש יחוסל מיידית", "שרון בוגד" ו-"עונש מוות לבוגדים". כתובות נאצה נוספות בגנות שרון התגלו הבוקר בצומת הרחובות מרמורק וביל"ו, ובצומת הרחובות עמינדב ויגאל אלון. בגרפיטי שרוסס נכתב: "טיפלנו ברבין, נטפל גם בשרון".

 

לפני חודשים אחדים, ביום השנה התשיעי לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, רוססו כתובות נאצה בירושלים הקושרות בין רצח רבין לכוונה לרצוח את ראש הממשלה שרון, "חיסלנו את רבין, נחסל גם את שרון", נכתב שם.


פורסם לראשונה 30/03/2005 16:46

 

בהכנת הידיעה השתתפה טלי יצחקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הכתובת בהר הרצל
צילום: גיל יוחנן
הקבר בשדה בוקר. חולל
צילום: לע"מ
צילום: מאיר אזולאי
הכתובת על הקבר. שוטר מחפש רמזים
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים