שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  קלוד לנצמן דורש חצי מיליון שקל מ"פיני הגדול"

  במאי הסרט "שואה" תובע חצי מיליון שקל מערוץ "ביפ", כותבי "פיני הגדול" וגיל קופטש על שידור מערכון ב-2003 שעשה שימוש בקטע מהאפוס התיעודי. "הקטעים מן הסרט סולפו ועוותו לכדי מערכון מחריד ומעורר גועל", נכתב. ערוץ "ביפ": "אנו בוחנים את הנושא"

  הבמאי הצרפתי יהודי קלוד לנצמן, יוצר הסרט "שואה", תובע חצי מיליון שקלים שישולמו לו בתוך שבועיים מערוץ "ביפ", כותבי "פיני הגדול" וגיל קופטש.

   

  במכתב התראה לפני תביעה, טוען לנצמן שבעונה הראשונה של "פיני הגדול", ששודרה ב-2003, הוקרן מערכון אשר הורכב מגזרי קטעים ערוכים מתוך סרטו רחב היריעה "שואה". "הקטעים מן הסרט סולפו ועוותו לכדי מערכון מחריד ומעורר גועל, תוך הפרה בוטה של זכויות היוצרים והזכויות המוסריות בסרט", טוען לנצמן.

   

  פרקליטו של לנצמן, עו"ד גלעד שר, מציין כי "שואה" "הוא מפעל חיים, וכי שידור המערכון גרם ליוצרו פגיעה אישית ומקצועית קשה ביותר, הן מעצם השימוש ביצירתו שלא בידיעתו, והן מאופן השימוש". בנוסף לכך נאמר במכתב כי השימוש בקטעים מתוך הסרט ללא היתר, מהווה הפרת זכות הקניין של לנצמן וחברת "אלף".

   

  תזכורת: הקטעים הערוכים שעליהם כתבו יוצרי "פיני הגדול" את המערכון הורכבו מקטעים מקוריים שנלקחו מהסרט "שואה", ובהם עדויות של ניצולי שואה ועדים לזוועות שהתרחשו במחנות ההשמדה ובסמוך להם. התרגום המקורי של הדוברים הושמט, ובמקומם הולבשו כיתובים המורכבים מביטויים גסים המיוחסים רובם ככולם לאקטים ולמעללים מיניים של "עליזה", דמות מהתוכנית. באחד הקטעים נראה קטע מהסרט בו ניצול שואה חוזר למחוז ילדותו ומתרגם את הזוועות שעבר. אצל פיני הגדול הופיע הכיתוב "כאן עשיתי את עליזה פעם ראשונה".

   

  כזכור, ניצול השואה שמעון סרבניק, המרואיין בסרט, הגיש אף הוא לפני כשנה תביעה בעבר נגד ערוץ ביפ, גיל קופטש ועורך התוכנית גיא מרוז. בסופו של דבר הושגה פשרה כספית והתפרסמה התנצלות בעניין בתקשורת הכתובה.

   

  במכתב הדרישה מעריכים באי-כוחו של לנצמן את נזקיו בחצי מיליון שקל. הם דורשים כי הסכום ישולם לו על ידי "ביפ" וכותבי "פיני הגדול" בתוך שבועיים ימים.

   

  בערוץ כבר נקטו בעבר צעדים בעקבות המקרה. אחד מהם היה סיום עבודתו של גיא מרוז כעורך התוכנית והיציאה של ההפקה ל"חופשה ארוכה". מערוץ "ביפ" (שנמצא בבעלות "קשת") נמסר בתגובה: "התלונה התקבלה ואנו בוחנים את הנושא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "פיני הגדול". את לנצמן זה לא הצחיק
  לאתר ההטבות
  מומלצים