שתף קטע נבחר

המתנחלים מסכימים: נעבור לניצנים

לקראת פגישתם של ראש הממשלה, אריאל שרון ונציגי המתנחלים הצפויה אחר הצהריים ניכר שינוי דרמטי בעמדת המתנחלים, המוכנים לעבור כאיש אחד לאזור ניצנים. כך נמסר בהודעה רשמית של מועצת חוף עזה. ראש הממשלה כינס אמש דיון בלשכתו, שבו עלתה התוכנית הזו. מנכ"ל החברה הכלכלית של מועצת חוף אשקלון: "העברת כ-1,000 משפחות ליישוב אחד תפר את האיזון בין חילוניים לדתיים במועצה"

שינוי דרמטי בעמדת המתנחלים: מועצת חוף עזה פרסמה אמש (יום ב') הודעה רשמית לקראת הפגישה הצפויה הערב עם ראש הממשלה, אריאל שרון, ובה נאמר כי "אם אמנם תצא תוכניתו הרעה של שרון לפועל, על תושבי הגוש לעבור כאיש אחד לאזור ניצנים". אמש התקיימה בלשכתו של שרון פגישה עם גורמים המעורבים במימוש התוכנית, ובראשם ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, וזו בדיוק התוכנית שעלתה לדיון.  

 

בדיון בלשכת שרון השתתפו השרים מתן וילנאי, בנימין נתניהו ומנכ"לי כמה משרדי ממשלה. מנכ"ל משרד השיכון הציג חלופות זמניות למתיישבים שיפונו, ומנכ"ל משרד החקלאות הציג תוכנית להעתקת החממות מגוש קטיף. בפגישה עלתה התוכנית להעביר את כל תושבי גוש קטיף לניצן שבחולות ניצנים. ראש הממשלה טען שהדברים אינם מתקדמים בקצב ראוי וציין כי בכוונתו לסייר במקום.

 

במועצת חוף עזה ציינו שעמדתם זו באשר להעתקת היישובים לאזור ניצנים "הובהרה בדרכים שונות בחודשים האחרונים. אנו מקווים שראש הממשלה אכן יאמץ דרישה זו, אנו תקווה שנציגי היישובים שישתתפו היום בפגישה ייזהרו מלשמש כלי משחק בידיו של ראש ממשלה ציני, הנוקט בשיטת הפרד ומשול".

 

עוד נאמר בהודעת מועצת חוף עזה: "תושבי חבל קטיף מתנגדים לתוכניתו ההרסנית של ראש הממשלה, ודורשים להישאר בביתם. יחד עם זאת, אנו מבינים את מצוקתם של נציגי היישובים שייפגשו עם ראש הממשלה, ואת דאגתם האמיתית לנוכח האפשרות שהעקירה והגירוש אכן ייצאו אל הפועל".  

  

האם שמורת הטבע תאכלס את המתנחלים?

 

האזור שאליו מבקשים המתנחלים לעבור הוא הדיונה הגדולה שבין אשדוד ליישוב ניצן. מדובר באזור שחלקו הוכרז כשמורת טבע. בעבר פעל ראש עיריית אשדוד, צבי צילקר, בתיאום עם המועצות האזוריות השכנות ליישב את החלק הצפוני של הדיונה אך נתקל בהתנגדויות של ארגוני ירוקים ובסופו של דבר המהלך ירד מהפרק.

 

בעיריית אשדוד אומרים כי הם עדיין תומכים ברעיון ליישב את המתיישבים באזור הזה. בעבר הוגשה תוכנית להקים במקום כפר נופש. כשנבחנה התוכנית לעומק התברר שהיא כוללת אלפי יחידות דיור, מה שהעלה את חשדם של ארגוני הירוקים כי מדובר בפרויקט נדל"ני לכל דבר והם התנגדו לתוכנית. בסופו של דבר תאושר ככל הנראה תוכנית קטנה הרבה יותר של כפר נופש קטן יותר בקצה האזור.

 

ביישוב ניצן יש כעת מאות יחידות דיור שמיועדות לבנייה. זה יישוב בעל אופי מסורתי-דתי, ולדברי מנכ"ל החברה הכלכלית במועצה האזורית חוף אשקלון, אהוד רייך, העברת אלף משפחות ליישוב עלולה להפר את האיזון העדין וליצור שם רוב חילוני. רייך אמר ל-ynet: "העברנו את ההתנגדות שלנו ליונתן בשיא. אנו חוששים שהעברת כ-1,000 משפחות ליישוב אחד תפר את האיזון בין חילוניים לדתיים במועצה". היישוב ניצן מתוכנן לקלוט 450 משפחות בלבד.

 

רייך הביע תרעומת על כך שהתוכניות אינן מתואמות עם המועצה האזורית חוף אשקלון ושמדובר בפגיעה בתוכניות קודמות לפנות חלק מתושבי גוש קטיף ל-19 היישובים הקיימים במועצה. בין היתר מדובר בהרחבת שכונות מגורים והקמת חדשות ביישובים מבקיעים, בת הדר וניצן. "העברנו את המסר הזה ליונתן בשיא. אנו תמהים על כך שלמרות ההתנגדות, מינהלת ההתנתקות מעלה את התוכנית הזאת מחדש. מעבר לפגיעה באיזון הדמוגרפי, עלולה להיות פגיעה גם באופי הטבע מסביב ליישוב ניצן. יתרה מזאת, אין לאל ידינו בזמן הקצר שנותר, להכין את התשתיות הראויות.

 

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, שמעון כהן, דווקא תומך בהעתקת כל גוש קטיף לניצן. "מדובר ביישוב מסודר, בנוי והמעבר שלהם לשם ירחיב את היישוב ולכן תמכנו במעבר לאזור ניצן".

 

עם זאת, לדבריו, בשיחות שניהל עם המתנחלים, הם מבקשים לעבור ולהקים להם יישוב משלהם. "אני מניח שכל העניין יתבהר בעוד כמה ימים והודיעו לנו שאולי גם ראש הממשלה יבוא לבקר באזור. מדובר באזור ירוק והחברה להגנת הטבע מתנגדת למגורים בו. אני עצמי אינני מתנגד לכך ותומך ברעיון, אם זה יביא להם למעט שקט ופחית את סכנת שפיכות הדמים, אני לא רואה סיבה להתנגד".

 

במועצה האזורית חוף אשקלון כבר חתמו על הסכמים עם מתנחלים במספר יישובים. צוות שלם במועצה פועל מול המתנחלים כדי לקלוט אותם. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, אטילה שומפלבי, שמוליק חדד רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לקראת הפגישה עם המתנחלים
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
תוכנית ניצנים. בשיא
צילום: אלכס קולומויסקי
האזור המיועד ליישוב
צילום: גדי קבלו
חולות ניצנים. תוכנית העתקת היישובים
צילום: גדי קבלו
מומלצים