שתף קטע נבחר

יוצא לדרך: הג'ל נגד איידס ינוסה ב-4 מדינות באפריקה

ממשלת בריטניה הבטיחה השבוע לממן את הניסוי בג'ל בעלות של 24 מליון פאונד. אם הניסוי יצליח, נשים יוכלו למרוח את הג'ל בטרם קיום יחסי מין. משך הניסוי: כשלוש שנים וחצי. מנהלת הניסויים הקליניים במועצה למחקר רפואי בבריטניה: מדובר בחדשות נפלאות

ממשלת בריטניה התחייבה השבוע להשקיע 24 מליון פאונד במימון ניסוי בג'ל נוגד נגיפי איידס המיועד לשימוש בקרב נשים. מזכירת רשות הפיתוח הבינלאומית של בריטניה, הילרי בן, אמרה כי הכסף ישמש למימון השלב האחרון בניסוי בשימוש בחומר כזה, הקרוי 'מיקרוביסיד', אשר מגן מפני הדבקות בנגיפי ה-HIV. חומר כזה עדיין אינו זמין לשימוש כיום, אך מדענים נמצאים בשלב מתקדם של ייצורו. חומר נוגד זה מיוצר כמשחה או ג'ל, אותם ניתן יהיה למרוח באזור איברי המין לפני קיום יחסי מין.

 

המועצה למחקר רפואי של בריטניה הודיעה כי תוסיף לסכום זה 2 מליון פאונד נוספים לניסוי. בכוונת החוקרים לבחון את יעילות החומר הניתן כעת בשלב

פיתוחי, בקרב נשים ב-4 מדינות באפריקה הסובלות משיעור תחלואה גבוה מאיידס: אוגנדה, דרום אפריקה, טנזניה וזמביה. הניסוי צפוי להתחיל בעוד כ-4 חודשים ולהמשך כ-39 חודשים.

 

"האיידס הוא גורם המוות מספר אחת באפריקה. מרבית מקרי ההידבקות החדשים מתרחשים בקרב נשים צעירות. נשים צעירות, אשר עלולות להדבק בנגיף, לעתים רבות אינן מסוגלות לסרב ליחסי מין או להתעקש בשימוש בקונדום", אמרה בן. "סכום זה יאפשר מימון השלב האחרון בניסוי בג'ל, אשר, אם יוכיח עצמו כיעיל, יוכל לסייע לנשים להגן על עצמן מפני הדבקות בנגיף וכן עשוי לסייע בהתפשטות המחלה ברחבי העולם", הוסיפה.

 

בן התייחסה למחקר, לפיו חומר יעיל שכזה עשוי למנוע מכ-2.5 מליון אנשים ברחבי העולם מלהדבק באיידס במשך תקופה של שלוש שנים.

 

פרופ' ג'אנט דרבישייר, מנהלת הניסויים הקליניים במועצה, אמרה המימון הוא בשורה אמיתית למאבק באיידס. "אלו חדשות נפלאות. המימון יצעיד אותנו צעד אחד קדימה לקראת הפיכת חומר נגד-איידס יעיל לכלי מרכזי במאמצנו להפחתת שיעור ההדבקה מ-HIV", אמרה פרופ' דרבישייר.

 

ניק פרטרידג', מנהל קרן טרנס היגינס הבריטית, הקרן המובילה בבריטניה ובאירופה במאבק הציבורי במחלת האיידס, ברך אף-הוא על המימון הממשלתי. "פיתוח חומר מגן יעיל יהווה צעד משמעותי קדימה במאבק באיידס, כפי שגם יחולל חיסון יעיל, אם יימצא. אך עם-זאת חשוב לזכור, כי מדובר בתהליך ארוך-טווח אשר ידרשו מספר שנים עד אשר חומר כזה יוכל לשמש את אלו הזקוקים לו וכן יתכן כי לא יצליחו לפתחו כלל", אמר פרטרידג'. "בטווח הקצר, רק שימוש בקונדום וכן חינוך מיני מוצלח חיוניים בכדי לצמצם את מספר מקרי המוות הבלתי הכרחיים מן המחלה הזאת", הוסיף פרטרידג'.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ל נגד איידס. תקוות גדולות
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים