שתף קטע נבחר

כנס רבנים: לא לתת יד לפינוי יישובים

הרב אברהם שפירא, מנהיג הציונות הדתית, המשיך לקרוא למתיישבים שלא להשתתף בפינוי יישובים ישראליים כי הדבר מנוגד לתורה ולמוסר. עם זאת קראו הרבנים למתיישבים שלא להיגרר לאלימות פיזית או מילולית. וגם: כרוז מבטיח "כתיבת ספר תורה למי שיחסום בגופו את הגירוש"

"לא לאלימות פיזית או מילולית, כן לסרבנות" - אלו הקריאות שחזרו ונשמעו בכנס הרבנים המתקיים היום (ה') בירושלים, נגד תוכנית ההתנתקות. אלפי בני אדם השתתפו בכנס, רובם צעירים ונערים. בכנס חזרו הרבנים על הקריאה לסרב לפינוי.

 

"אסור ואין לתת יד לפנות ישובים יהודיים בארץ ישראל ולמוסרם לנוכרים, זה מנוגד להלכה, מנוגד לתורה, מנוגד למוסר, וחס וחלילה להיות שותף בדבר עבירה". אמר הרב אברהם שפירא, הרב הראשי לשעבר ומנהיג הציונות הדתית.

 

בכנס השתתפו גם הרב הראשי שלעבר, הרב מרדכי אליהו, הרב זלמן מלמד, הרב דב ליאור - יו"ר ועד רבני יש"ע והרב של קרית ארבע, הרב דוד דרוקמן - הרב של קרית מוצקין, הרב יגאל קמינצקי – הרב של גוש קטיף והרב צפניה דרורי – רבה של קרית שמונה.

 

לטענת המארגנים, הכנס התקיים בעקבות דרישת הציבור, שביקש לשמוע מה הרבנים אומרים באשר לתוכנית ההתנתקות. בתום הכנס ייצאו המשתתפים לתפילה ברחבת הכותל המערבי. במהלך הכנס ניתן פרס לצעיר שנמצא במעצר בית לאחר שנעצר בגלל חסימת כבישים.

 

"מאבק נגד הממשלה"

 

הרב שפירא פנה בכנס לממשלה ואמר עוד: "במה חטאו המתיישבים, למה להכין להם בתי כלא ואחר כך לבוא לרבנים ולבקש מהם להרגיע? אסור ואין לתת יד לפנות ישובים יהודיים בארץ ישראל ולמוסרם לנוכרים".

 

הרב שפירא קרא לציבור להתחזק בתורה ובתפילה לטובת המדינה, גם אם לדבריו יש כשלונות בדרך. "שהקדוש ברוך הוא יחיש רצון גאולה ויבטל מעלינו גזירות קשות וממשלות קשות", אמר והוסיף: "אשריהם של הפועלים למען הארץ". כמו כן אמר הרב שפירא על המתנגדים להתנתקות: "מהשמים ידונו אותנו ואותם לכף זכות".

 

במהלך הכנס הוקראו החלטות הרבנים של איחוד הרבנים בהן נאמר בין היתר: "ארץ ישראל אדמת קודש, נחלת השם שניתנה לעם ישראל זו זכותו וחובתו של עם ישראל בארץ ישראל". עוד נכתב כי תוכנית העקירה "אסורה באיסורי תורה חמורים". איחוד הרבנים קרא לממשלה לחזור בה מהתוכנית. "מאבקנו הינו על שלמות התורה, עם ישראל וארץ ישראל. המאבק הוא נגד הממשלה הקורעת את העם".

 

איחוד הרבנים קרא למתיישבים להתכונן ולצאת בעשרות אלפים לגוש קטיף וצפון השומרון לקראת ההתנתקות. עם זאת קראו הרבנים שלא להיגרר לאלימות פיזית או מילולית. לצה"ל ולמשטרה קראו הרבנים שלא לחייב חיילים ושוטרים באיסור תורה ולתת לכל אחד לחיות על פי אמונתו.

 

"זה קרע בלב"

 

"על איסור תורה אסור לעבור וכאשר יעץ לי אלוף הפיקוד אמרתי לו 'אתה צריך לסרב פקודה'", אמר הרב זלמן מלמד. "כל אדם ששומר מצוות אסור לו לעבור איסור תורה. אמרתי את אותו דבר למשטרת מרחב בנימין, אתם צריכים לסרב פקודה".

 

הרב מלמד הוסיף: "צריך לזכור שהמאבק בין אחים הוא חריף מאוד, אבל הוא בין אחים. באים אלינו מהצבא ואומרים 'תרגיעו את האנשים'. אנחנו עושים את זה אבל המעשה כל כך נורא שאף אחד לא יודע מה יהיה ואנחנו קוראים לממשלה להבין מה היא עושה. זה קרע ולא של רגל. גוש קטיף היא הלב וזה קרע בלב".

 

המטה העולמי להצלת העם והארץ החלו בכתיבת "ספר תורה לזכות אלו שיחסמו בגופם, נשמתם ומאודם את גירוש היהודים מגוש קטיף וצפון השומרון", כך נכתב בכרוז שחולק בכנס. עוד נכתב כי התחלת הכתיבה תיעשה במעמד מאות רבנים ויהודים בעלי מסירות נפש. ספר התורה יוכנס ברוב פאר והדר לאחד מהישובים במעמד גדולי התורה.

 

"כל אדם נקרא לדגל"

  

כל הדוברים בכנס הדגישו את עוצמת המאבק הצפוי. ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר בכנס: "תכלית הממשלה לחסום גושי התיישבות. לא נאפשר סגר על יישובים יהודיים. לכל אדם צריכה להיות נכונות והשלמה ללכת לכלא. חס וחלילה לא בהרמת יד ואלימות אלא בגין הפרת שטח צבאי סגור ומחסומי צה"ל".

 

הרב יגאל קמינסקי אמר: "אנחנו נמצאים במאבק גדול. לא יכול להיות שבמציאות הזאת אנשים יחשבו כאילו לא קרה דבר. כל אדם נקרא אל הדגל. אצלנו האמונה היא מהות החיים ואני מאמין באמונה שלמה שאם כולנו נפעל ונעשה הדבר לא יצא".

 

הרב דרוקמן אמר כי מרי אזרחי הוא דבר לגיטימי ועל כך שעל הסרבנים להיות נכונים לשבת בכלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב שפירא בכנס
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
הרבנים על הבמה
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
הקהל בכנס הרבנים
צילום: חיים צח
מומלצים