שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  3 נערים נהרגו ברפיח; התגובה: פצצות מרגמה
  עד ראייה: "נערים שיחקו כדורגל במרחק של כ-50 מטרים מהגדר. לפתע, נורתה לעברם אש מכיוון הצד הישראלי". מצה"ל נמסר כי זוהו חמש דמויות זוחלות מרפיח לכיוון מצרים, "סמוך לגבול, פתחו בריצה שלושה מהם. כוחות צה"ל ירו עליהם באש מנשק קל". התגובה: יותר מ-30 פצצות מרגמה נורו לעבר התנחלויות ומוצבי צה"ל בדרום הרצועה. אין נפגעים. הבית של משפחת אלקסלסי בנווה דקלים נפגע בפעם הרביעית

  השקט הופר ברפיח: כוחות צה"ל הרגו אתמול (שבת) אחר הצהריים שלושה נערים פלסטינים ברפיח, סמוך לגבול מצרים. עדי ראייה מסרו שהנערים שיחקו כדורגל סמוך לציר פילדלפי, ואז עף הכדור מעל לגדר. השלושה רצו לקחת אותו ואז נורו בידי חיילי צה"ל. בצה"ל העריכו שמדובר בחוליית מבריחי נשק. התגובה לא איחרה לבוא: יותר מ-30 פצצות מרגמה נורו לעבר התנחלויות ואל מוצבי צה"ל בדרום הרצועה. איש לא נפגע. נזק נגרם לבית בהתנחלות בגוש קטיף.

   

  גורמי ביטחון דיווחו על נפילה נוספת של רקטת קסאם או פצצת מרגמה באזור נתיב העשרה, הסמוך לצומת יד מרדכי. כוחות משטרה של מרחב שמשון וכוחות צה"ל הגיעו למקום וביצעו סריקות.

   

   

  מצה"ל נמסר שכוחות הביטחון הפלסטינים הודיעו שעצרו שניים מחברי החוליה, שזחלו מרפיח לכיוון ציר פילדלפי ובחקירתם הודו כי מדובר בחוליית מבריחי נשק. ההרוגים הם חאלד ע'נאם ואשרף מוסא בני 15 וחסן אבו-זייד בן 14. לאחר התקרית החלו הפלסטינים לשגר פצצות מרגמה מאזור חאן יונס לעבר מוצבי צה"ל. האצבע המאשימה של צה"ל הופנתה לעבר ועדות ההתנגדות העממיות, שהניחו גם מטען חבלה בדרום הרצועה, כמה שעות לפני כן.


  מפת אזור האירוע 

   

  שר הביטחון, שאול מופז, הנחה לחקור את אירוע הירי. התחקיר יתבצע ברמת השטח על-ידי הקצינים בגזרה. כמו-כן הועברו מטעם מופז מסרים לגורמים פלסטינים על מנת שאירועי היום לא יובילו להתדרדרות ברצועת עזה. מופז גם אמר שהוא רואה בחומרה את ירי פצצות המרגמה לעבר גוש קטיף. בצה"ל העבירו מסר לפלסטינים שאם כוחותיהם היו דואגים שפלסטינים לא יגיעו למקומות שבהם אסור להם לנוע, התקרית הייתה נמנעת.

   

  עד הראייה עלי אבו זייד (22) סיפר: "קבוצת נערים שיחקו בשטח פתוח ליד הגדר (הסמוכה לציר פילדלפי), ואז עף הכדור מעל הגדר. הם רצו אחרי הכדור ואז שמענו יריות". עד ראייה אחר, וואאל ברהוּם (26), סיפר: "ראיתי קבוצת נערים ששיחקו כדורגל במרחק של כ-50 מטרים מהגדר. לפתע, נורתה לעברם אש מכיוון הצד הישראלי. רצתי לעבר המגרש שבו שיחקו, וראיתי את ההרוגים".

   

  עדי ראייה נוספים סיפרו ל-ynet כי המרחק בין הנערים לבין חיילי צה"ל שצלפו בהם לא היה גדול. לדבריהם, לא היה מקום לפספס את העובדה כי מדובר בנערים שמשחקים ולא במחבלים. אחד הנערים שהיה בקרבת שלושת הנערים סיפר שהילדים שיחקו בכדורגל: "הם צעקו כמו שאנחנו עושים תמיד במשחקי כדורגל והחיילים ראו שאנחנו משחקים ושאנחנו צועקים, אבל בכל זאת פתחו באש ושלושה נפלו מיד לקרקע".

   

  עוד פלסטיני שהיה במקום סיפר ל-ynet: "לא הועילו כל הקריאות לחיילים להפסיק את האש והחיילים המשיכו בירי המאסיבי. זה היה ממש טבח".

   

  בבית החולים אבו יוסף אל-נג'אר שבחאן יונס התגודדו מאות מבני משפחותיהם של שלושת הנערים שנהרגו והארגונים הפלסטינים הבטיחו לנקום את מותם. בכיר החמאס, סעיד סיאם אמר כי "ארגונו והארגונים הפלסטינים יגיבו לפשע הזה", אולם סיאם לא הודיע בבירור כי ארגונו פורש באופן רשמי מהסכם הרגיעה הפנים-פלסטיני. גם בוועדות ההתנגדות העממית ובזרוע הצבאית של הפתח, גדודי חללי אל-אקצה, הבטיחו "תגובה מרעידה בשעות הקרובות". 

   

  אבו מאזן: זו הפרה מכוונת של הפסקת האש

   

  מצה"ל נמסר כי לפני השעה 17:00 זוהו חמש דמויות זוחלות מרפיח לכיוון מצרים. הם חצו את האזור האסור התנועה (אב"מ) והגיעו לציר פילדפי, ואף עברו את הקיר הנמצא במקום ("קיר השיגומים"), שמאחוריו שוהים כוחות צה"ל. אז פתחו בריצה שלושה מהם למרחק של לפחות 200 מטרים. חיילי צה"ל במוצב "חרדון" זיהו את השלושה ופתחו באש. בצה"ל חששו שהם מתכוונים לבצע פיגוע או להבריח אמצעי לחימה.

   

  גורם בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, פלוגות אל-קודס, הודיע כי ארגונו אינו מחויב עוד להפסקת האש וכי לוחמי הארגון קיבלו הוראה "להנחית את מכותיהם ולגבות מחיר כבד מישראל". דקות ספורות אחר כך, הכחיש את הדברים מוחמד אל-הינדי, בכיר בג'יהאד האיסלאמי. יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הגדיר את התקרית הפרה מכוונת של הפסקת האש: "הפלסטינים שנהרגו היו ילדים לא חמושים ולא היוו איום על ישראל", אמר.

   

  לפני כחודשיים הופר השקט היחסי ברצועת עזה, לאחר שהפלסטינים שיגרו שני מטחים של עשרות פצצות מרגמה לעבר יישובי גוש קטיף. מאז אמצע חודש פברואר, פחת באופן ניכר שיעור אירועי הטרור ברצועה. בצה"ל שינו את הוראות הפתיחה באש, כדי לא לפגוע בטעות בחפים מפשע ולגרום להתלקחות באזור. עם זאת, באחרונה החלו להבחין בתופעות חדשות-ישנות, בהן ניסיונות של פלסטינים לחצות את גדר המערכת המקיפה את רצועת עזה לעבר ישראל.

   

  שלושה פלסטינים נעצרו דרומית למעבר "סופה" בדרום הרצועה, והועברו לחקירה לכוחות הביטחון. באירוע אחר בצפון הרצועה, מול קיבוץ כפר עזה, זיהו כוחות צה"ל שלושה פלסטינים לא חמושים שניסו לחצות את גדר המערכת. השלושה הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

  זה היה הניסיון ה-36 במספר בשלושת החודשים האחרונים.

   

  גם באזור הגבול המצרי נתקלים כוחות צה"ל בפלסטינים רבים הנעים בניגוד להוראות. הפלסטינים חוצים את הגבול למצרים וממשיכים בניסיונותיהם להבריח נשק ולהסתנן לתוך שטח ישראל. מחאות בנושא הועברו לרשות הפלסטינית, אולם לא ניכרת כל פעולה מצידה.

   

  גורמי צבא אמרו כי באחרונה ישנה עליה באירועים ברצועה, בעיקר מצד ועדות ההתנגדות העממיות שאינן מכירות בהפסקת האש. כך היה בעת פיגוע הירי במורג השבוע שבו נפצע באורח בינוני עד קשה תושב גוש קטיף שביצע עבודות גידור, כך היה גם במקרה של ירי רקטת הקסאם לעבר שדרות ביום חמישי.

   

  הבית של משפחת אלקסלסי נפגע בפעם הרביעית

   

  חיים אלקסלסי, תושב נווה דקלים שביתו ניזוק אמש מירי פצצת מרגמה, סיפר ל-ynet: "'חיכינו ליום הזה, זה קרה כשאני ואשתי היינו בבית". זו היתה הפעם הרביעית שביתו נפגע מפצצת מרגמה, וגם הפעם - זה נגמר בנס.

   

  אלקסלסי שיחזר את הדקות לפני ירי פצצת המרגמה: "הייתי בבית הכנסת. במהלך התפילה שמעתי כל הזמן פצצות נופלות, חששתי שאשתי תהיה בלחץ, לכן חזרתי הביתה. במהלך כל הדרך הביתה שמעתי פצצות מרגמה נופלות.

   

  "הגעתי הביתה, אשתי הייתה רגועה, קראה עיתון, התיישבתי וגם אני פתחתי עיתון. דקה אחרי, שמענו לפתע בום שזעזע את כל הבית וכל הבית התמלא בעשן. היינו כמה דקות עם פיק ברכיים. לא הגבנו. אחרי כמה דקות הלכתי לבדוק איפה הפצצה נפלה. בהתחלה חשבתי שבאחד החדרים אבל התברר לי שזה נפל על הגג, הוא נהרס ודוד השמש התפוצץ".

   

  על רקע השיחות והדיבורים על התנתקות ועל רקע הדיבורים על הפסקת אש, אומר אלקסלסי: "אני לא מאמין בהודנה, זה היה צפוי, זה רק היה עניין של זמן. אותנו לימדו שהודנה זה זמן להתחמשות. אני לא זוכר ערב כזה עם כל כך הרבה מטחים, כל דקה נפל פה פצמ"ר.

   

  "זה לא ישבור אותנו. אנחנו מקווים שהדרג המדיני ייתן לצבא לעשות את מה שהוא יודע לעשות. זה נכון שמיגנו לנו את הבית והפעם זה עזר, אבל הם לומדים טוב והם כל הזמן משפרים את הפצצות. זה לא פתרון. צריך לטפל בהם ולהבהיר להם שאנחנו מכאן לא זזים".


  פורסם לראשונה 09/04/2005 16:50

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס וסוכנויות איי.פי, איי.אף.פי ורויטרס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  ההרוגים הפלסטינים
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי אף פי
  תוצאות התקרית
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי פי
  התגובה. ירי רקטות ומרגמות
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  אבו מאזן. הפרה של הפסקת האש
  צילום: איי פי
  מומלצים