שתף קטע נבחר

דני יתום: תיתכן הפיכה צבאית בישראל

מי שהיה בעבר אלוף וראש המוסד, ח"כ דני יתום, הזהיר בדיון בתל-אביב שתיתכן הפיכה צבאית בישראל, כאשר חובשי הכיפות יהיו רוב בפיקוד הבכיר של צה"ל. בשיחה עם ynet הסביר: "יש חיילים רבים שהוראת רב חזקה יותר עבורם מפקודת מפקד". ח"כ אורלב: "אלו דברי הסתה חמורים ומסוכנים נגד חובשי הכיפות הסרוגות"

ח"כ דני יתום (העבודה), אלוף במיל. ולשעבר ראש המוסד, הזהיר כי תיתכן הפיכה צבאית בישראל בשנים הקרובות, כאשר חובשי הכיפות יהיו רוב בפיקוד הבכיר ובמטכ"ל. הדברים נאמרו בדיון שהתקיים אתמול (יום ו') במוזיאון ארץ ישראל בתל-אביב על הספר "קוד כחול" של צבי עמית, שמתאר מצב של הפיכה צבאית.

 

ח"כ דני יתום נשאל האם הפיכה שכזו אפשרית. תשובתו הייתה חיובית. הוא ציין כי "חובשי הכיפות הם חיילים מצוינים, אך לרבנים יש השפעה גדולה עליהם, והם מוכנים לציית לרב לפני שהם מצייתים למפקדים בצה"ל". יתום קרא להעמיד לדין את הרב שפירא, שקרא לחיילים לסרב לפקודות.

 

בשיחה עם ynet הבהיר יתום: "לפני שנתיים חשבתי שתסריט כזה הזוי לגמרי, אבל לנוכח ההתרחשויות האחרונות של סרבנות, דה-לגיטימציה של הממשלה והכנסת ורבנים שמסיתים להמרדה וסרבנות והעובדה שיש חיילים רבים שהוראת רב חזקה יותר עבורם מפקודת מפקד, הגעתי למסקנה שזו אכן סיטואציה אפשרית.

 

"אי אפשר יותר לתאר הפיכה צבאית כתרחיש דמיוני. חייבים לקיים דיון ציבורי כבר עתה על מנת להבטיח שהדמוקרטיה שלנו תהיה ערוכה ולא תאפשר היווצרות של הפיכה על-ידי גופים ימנים לאומניים. המערכת המשפטית חייבת לנקוט יד קשה כבר עתה נגד מסיתים וכאלה שקוראים לסרבנות, על מנת שתופעה זו תיפסק. אם לא, אז אלופים ותתי-אלופים יכולים לקחת את היחידות שלהם ולבצע הפיכה. כל זה עלול לקרות בעוד כמה שנים, אם לא נעצור את הסחף עכשיו".

 

דני רוטשילד: אף פעם אל תגיד אף פעם

 

נשיא המועצה לשלו ובטחון, דני רוטשילד, שהשתתף באותו הדיון אמר ל-ynet: "הדיון כולו היה סביב הספר והתרחישים שהוא מציג. התגובה הראשונית שלי לשאלה היתה שלא יכול להיות דבר כזה בישראל, אבל אז התחלתי לבדוק את עצמי. דבר ראשון - אף פעם אל תגיד אף פעם, וכששמעתי מה הרבנים אומרים השבוע בכנס שלהם, התחלתי לחשוב פעמייים.

 

"להגיד שזה לא יקרה לעולם, זה לא אחראי. אחרי שאני שומע רבנים שאומרים לחיילים לערוק מהצבא, אני חושש מה יקרה כשרבנים יגידו לחיילים לתפוס את השלטון. זה לא רק בצבא אלא בכל מוסדות השלטון. צריך להקפיד על חינוך לדמוקרטיה, לחשוף את הצבא יותר לתקשורת.אם ידברו על זה גם בצבא וגם בתקשורת זה לא יקרה.

 

"אני לא רואה את זה קורה מחר בבוקר, אבל אי אפשר להתעלם מזה. חס וחלילה אסור שתהיה תופעות של מקרתיזם בצה"ל. אני לא מכליל ואומר שכל חובשי הכיפות הם אנטי דמוקרטים. להיפך, רוב חובשי הכיפות אינם כאלו".

 

ח"כ אורלב: אלו דברי הסתה

 

ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) אמר בתגובה לדבריו של ח"כ דני יתום: "אלו דברי הסתה חמורים ומסוכנים נגד חובשי הכיפות הסרוגות. הציונות הדתית אינה צריכה להתנצל על נאמנותה למדינת ישראל ולערכי הציונות. סגנונו של יתום מגביר את הסכנה להפיכה כנגד הציונות הדתית".

  

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) קרא ליו"ר ועדת חוץ וביטחון להדיח את ח"כ דני יתום מתפקידו כיו"ר ועדת המשנה לכוח אדם: "דבריו של יתום הזויים ומקוממים, דברים שכאלה מנותקים מהמציאות, מלבים שנאה כלפי חיילים חובשי כיפות סרוגות שנאמנותם לצבא ולמדינה אינה ניתנת לערעור".

  

יו"ר צעירי הליכוד, יואל חסון, אמר כי דבריו של יתום הם "פופוליזם זול נגד ציבור חובשי הכיפות. דבריו גובלים בהסתה חמורה נגד אלו שמתגייסים ומסכנים את חייהם בהגנה על המולדת".

  

ארגון רבני צהר הודיע בתגובה כי מדובר בניצני מקרתיזם נגד ציבור ציוני דתי. "האלופים במיל. רוטשילד ויתום לא הטילו דופי רק בחיילים ובקצינים דתיים אלא בציבור הציוני-דתי בכלל. לאלופים אלה יש הערכה מעוותת של המציאות".

 

בהכנת הידיעה השתתפה טלי יצחקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פסימי. דני יתום
צילום: שאול גולן
צילום: גבי מנשה
לחשוף את צה"ל לתקשורת. דני רוטשילד
צילום: גבי מנשה
מומלצים