שתף קטע נבחר

נער פלסטיני נתפס במחסום חווארה עם 5 מטענים

כוח צה"ל הבחין בנער, שהגיע בשיא השרב לבוש מעיל. כאשר התבקש להסירו, הצית גפרור - ואז גם התגלו מטעני הצינור על גופו. הנער נעצר והועבר לחקירת שב"כ. "ראו שזה ילד קטן ששלחו אותו. הסתכלתי עליו בעיניים, הוא היה על סף בכי ומת מפחד", סיפר חייל שהיה במקום. אחיו סיפק הסבר מקורי: "הוא רצה לעבור את הבגרויות בכלא הישראלי"

נער פלסטיני בן 15 נעצר אתמול (יום ג') אחר הצהריים במחסום חווארה, דרומית לשכם, כשברשותו חמישה מטעני צינור. "ראו שזה ילד קטן ששלחו אותו. הסתכלתי עליו בעיניים, הוא היה על סף בכי הוא מת מפחד", סיפר ל-ynet מולי, חייל צנחנים שהיה באירוע.

 

בשיא השרב, הגיע הנער, חסן חשאש, למחסום כשהוא לבוש במעיל ועורר את חשדם של החיילים. הם הורו לו להסיר את המעיל - והוא בתגובה הצית גפרור. החיילים, שהבחינו במעשה, כיוונו לעברו נשקים, השתלטו על הנער ועצרו אותו. הנער הניח את המטען, הוריד את המעיל - ואז נתגלו על גופו, תחת המעיל, ארבעה מטעני צינור נוספים. 

 

חיילי פלוגת המילואים של המשטרה הצבאית המוצבים במחסום עצרו את הנער והעבירו אותו לחקירת שירות ביטחון כללי. במקביל, החלו לנטרל את המטענים. 

 

עמאר חשאש, אחיו של חסן, סבור שהוא דווקא רצה להיעצר, כדי שיוכל לעבור את מבחני הבגרות הפלסטיניים בכלא הישראלי. "בקרב הצעירים נפוצה שמועה שבכלא הישראלי קל יותר להצליח, וחסן החליט לנסות את הדרך הזאת. בתקופה האחרונה", סיפר עמאר ל-ynet, "נערים רבים נעצרו במחסום עם אמצעי לחימה, וכל זה כדי לעבור את המבחנים בכלא".

 

מכרי המשפחה מספרים כי האב הקשה מאוד על חסן בן ה-15, שלא הצליח בלימודים. לעתים הוא נזף בו ואף היכה אותו. משום כך, הם מעריכים, החליט חסן לנסות את מזלו ולהפליל את עצמו. "חסן חשב שכעת הוא יהיה עם החברים שלו, שנעצרו לפניו בשבועות האחרונים, וכך הם יוכלו ללמוד ולהצליח ביחד".

 

מחסום הילדים

 

רק לפני שלושה חודשים נתפס באותו מחסום נער כבן 15 כשבידיו תיק חשוד שהכיל חגורת נפץ, נשק מאולתר ו-20 קליעים. בחקירתו סיפר כי התבקש להעביר את התיק לאדם אחר, שהיה אמור להמתין לו בצדו השני של המחסום.

 

מולי סיפר עוד: "במחסום אנחנו בודקים את הפלסטינים כאשר הם עוברים בשתי קרוסלות. לאחר המעבר בקרוסלות הם מגיעים לבטונדה, ששם עומדים אנשי המשטרה הצבאית ובודקים תעודות זהות".

 

"אותו נער פלסטיני עבר את שתי הקרוסלות והגיע אלי", המשיך וסיפר החייל, "אני בדיוק איבטחתי במקום. הוא בא אלינו, קראתי לו לעצור ואז הוא הוציא קופסת גפרורים, החזיק ביד מטען צינור וניסה להפעיל אותו. כיוונו אליו את כלי הנשק, אמרנו לו שיתרחק ואז החיילים תפסו עמדות במחסום והוא הניח את המטען. הורינו לו להוריד את המעיל, ומתחת גילינו עוד ארבעה מטעני צינור על החגורה שלו. לוחם אחר ראה בגב שיש עליו סכין. הורינו לו להתפשט עד התחתונים והעברנו אותו לחקירה".

 

במארס אשתקד נלכד בחווארה נער נוסף, כשעל גופו חגורת נפץ במשקל 8 ק"ג. בילאל עבדו, שזכה בישראל לכינוי "ילד התופת", סיפר לחיילים כי נשלח לבצע פיגוע התאבדות במקום לאחר שהובטח לו כי יזכה בתמורה ליחסי מין. 

 

בשבוע שעבר נתפסו במחסום אחר באזור שכם, שעוברים בו רק השומרונים, שני צעירים פלסטינים כבני 15, שעוררו את חשדם של הכוחות כיוון שלא מדובר במעבר של פלסטינים. השניים החזיקו שלושה מטעני צינור שהתכוונו להפעיל. אחד מהשניים גם ניסה לדקור חייל, אך לא היו נפגעים.

 

תפיסת הנער היום באה בשעה שהרגיעה בשטחים נראית שבירה יותר ויותר: בסוף השבוע נורו מטחי פצצות מרגמה וקסאמים לעבר יישובי גוש קטיף, ואתמול שב כוח צה"ל לפעול בגדה, כדי ללכוד "פצצה מתקתקת".

 

מפמליית ראש הממשלה, העושה בארצות-הברית, יצאו התבטאויות חריפות ביותר נגד הרשות הפלסטינית והעומד בראשה. מנגד, אגף המודיעין סבור כי אבו-מאזן דווקא משתדל לנצור את האש, וכי הרגיעה אינה קורסת.


פורסם לראשונה 12/04/2005 18:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הנער מובל לחקירה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פיצוץ מטענים בחווארה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הנער הקודם שנלכד במחסום
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"ילד התופת", בילאל עבדו
צילום: איי פי
מומלצים