שתף קטע נבחר

בוטלה השבתת הבנקים והבורסה שתוכננה להיום

בית הדין הארצי לעבודה הוציא הלילה צו מניעה האוסר על קיום השביתה במערכת הבנקאית, והעובדים החליטו להיענות לצו. עם זאת קבע בית הדין דיון נוסף ביום רביעי בהשתתפות ראשי האוצר, אגוד הבנקים וההסתדרות, ועד אז יפעלו הבנקים ללא הפרעה

ברגע האחרון בוטלה השביתה בבנקים: בית הדין הארצי לעבודה נעתר לבקשת איגוד הבנקים, והוציא צו מניעה נגד השביתה שהיתה מתוכננת במערכת הבנקאית החל מהיום (א'). הבנקים, בנק ישראל, והבורסה יפעלו אם כן כרגיל.

 

עם זאת, קבע בית הדין לקיים דיון נוסף ביום רביעי, וחייב את מנכ"ל משרד האוצר יוסי בכר והממונה על שוק ההון באוצר, אייל בן שלוש להתייצב לדיון. בנוסף ישתתפו נציגי העובדים ואיגוד הבנקים.

 

הדיון נערך בראשות השופטת אלישבע ברק, סגנית נשיא בית הדין הארצי לעבודה. מטעם המדינה נכחו עו"ד נורית אלשטיין, וידין ענתבי, סגן בכיר לראש אגף שוק ההון באוצר. בנוסף נכחו ראשי הוועדים של עובדי הבנקים, נציגי ההסתדרות – ראש חטיבת הבנקים בהסתדרות, ציון שמע, ויו"ר הסתדרות המעו"ף, לאון מורוזובסקי, ומטעם איגוד הבנקים, המייצג את הנהלות הבנקים, עו"ד נחום פינברג, ומנכ"ל האיגוד פרדי וידר.

 

במהלך הדיון מתח בית הדין ביקורת על התנהלות האוצר, על כך שאינו יודע להצביע על ההשלכות האפשריות של הרפורמה המתוכננת בשוק ההון על מצבת כוח האדם בבנקים, והפיטורים האפשריים בענף. בית הדין המליץ לצדדים – עובדי הבנקים, הנהלת הבנקים, ונציגי משרד האוצר - להיכנס למו"מ על מנת להגיע להבנות לגבי השלכות הרפורמה על מעמד העובדים במערכת הבנקאית.

 

על השביתה הכריזו השבוע ראשי הוועדים של עובדי הבנקים בגיבוי הסתדרות העובדים. הסיבה להכרזת השביתה היא הדרישה לעגן את זכויותיהם לפני יישום הרפורמה בשוק ההון שהמלצתה העיקרית היא הפרדת קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים. חששם הוא כי הדבר יביא לפיטורים של רבים מהם. סה"כ במערכת הבנקאית עובדים כ-40 אלף איש, ולטענתם הרפורמה תביא לידי פיטורים של 10% מהם - כ-4,000 עובדים.

 

דרישתם של עובדי הבנקים ממשרד האוצר היא לנהל מו"מ מול האוצר והנהלות הבנקים לגבי עיגון זכויותיהם עם יישום הרפורמה. במקביל הם מבקשים להקפיא את הליך החקיקה של הרפורמה. בימים אלה הועברה הצעת החוק בנושא לדיונים בוועדת שרים לענייני חקיקה, ולאחר מכן תוגש הצעת החוק לשולחן הכנסת. באוצר מציינים כי הכוונה היא לסיים את כל שלבי החקיקה לפני תום מושב הקיץ של הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
ריקי בכר, ועד דיסקונט: שיישבו איתנו למו"מ
צילום: ערוץ 1
מומלצים