שתף קטע נבחר

עבר שנוי במחלוקת: הקרדינל הבכיר ו"צעירי היטלר"

מחר יצפו מיליונים ברחבי העולם בפתיחת ישיבות בחירת האפיפיור של 115 קרדינלים שיתכנסו בקפלה הסיסטינית שבוותיקן. היום מגלה ה"סאנדיי טיימס" כי אחד המועמדים המובילים, הקרדינל הגרמני יוזף רצינגר, היה בשעתו חבר בתנועת "צעירי היטלר". הביוגרף שלו מתעקש: "הוא מעולם לא היה חבר נלהב"

האם עברו של הקרדינל יוזף רצינגר עלול לפגוע בסיכוייו להיבחר כאפיפיור הבא? העיתון הלונדוני "סאנדיי טיימס" דיווח היום (ראשון) כי הקרדינל הגרמני היה חבר בתנועת הנוער "היטלר יוגנד" (נוער היטלר) במשך תקופת מה בשנות ה-40. הוא גם שירת בצבא הגרמני, אולם ערק ואף נכלא כשראה את השמדה היהודים.

 

העיתוי של הפירסום אינו מקרי: מחר צפויים 115 קרדינלים להתכנס בוותיקן, בקפלה הסיסטינית, ולהתחיל בישיבות ה"קונקלאבה", שבהן ייבחר האפיפיור הבא. בחירת האפיפיור תעשה תוך הקפדה על חשאיות מירבית, אולם היא אינה נטולת תככים וניסיונות השפעה. בשבוע שעבר סימנו עיתונים באיטליה את רצינגר בן ה-78 כאחד המועמדים המובילים להיבחר לתפקיד, ולא מן הנמנע שהפרסום אודות נערותו בעיתוי הנוכחי הוא חלק ממאבקי הכוחות בין הקרדינלים כדי לפגוע בסיכוייו.

 

רצינגר, דיקאן מועצת הקרדינלים, יועצו הקרוב של יוחנן פאולוס השני ומי שמזוהה יותר מכל עם האורתודוקסיה הקתולית, זכה עם השנים לשלל כינויים – בהם "האוכף" ו"הרוטוויילר של אלוהים". על פי הדיווחים באיטליה בימים האחרונים, בהצבעה הראשונה ב"קונקלאבה" הוא צפוי לגרוף כ-40 קולות מצד עמיתיו השמרנים התומכים בו. לרצינגר חסרים אמנם לא מעט קולות כדי להשיג את הרוב הדרוש – שני שלישים מהקרדינלים הבוחרים - אך העובדה שהקבוצה הליברלית מקרב הקרדינלים טרם הסכימו על מועמד מועדף משלהם מקנה לו יתרון.

 

"הוא מעולם לא היה חבר נלהב"

 

עברו של רצינגר לא היה ידוע לרבים בכנסיה הקתולית. הוא היה בן 6 כשעלה אדולף היטלר לשלטון ב-1933. אביו, איש משטרה באווארי שגם לו קראו יוזף, היה דווקא מהמתנגדים לנאציזם, דבר שאף אילץ את המשפחה לעבור בית מספר פעמים.

 

ב-1937, פרש אביו של רצינגר מתפקידו והמשפחה עברה לגור בעיירה קתולית האדוקה טראונסטיין. רצינגר הבן הצטרף ל"צעירי היטלר" כשהיה בן 14, לאחר שב-1941 הפכה החברות בארגון לחובה.

 

הביוגרף של רצינגר, ג'ון אלן, אמר כי "הוא היה חבר בתנועת צעירי היטלר רק לזמן קצר, והוא לא היה חבר נלהב". הוא שוחרר במהרה בטענה כי היה עליו להתאמן בסמינר בו למד.

 

כעבור שנתיים התגייס רצינגר ליחידת נ"מ שהגנה על מפעל חברת ב.מ.וו שייצר מנועי מטוסים. בין העובדים היו גם "פועלי כפייה" ממחנה הריכוז דכאו.

 

רצינגר התעקש כי מעולם לא נלחם או ירה כדור והוסיף שאקדחו מעולם אפילו לא נטען עקב זיהום קשה באצבעו. לאחר שנשלח להונגריה, שם ראה יהודים מובלים למחנות ההשמדה, הוא ערק ואף נכלא לכמה שבועות במחנה מעצר באפריל 1944.

 

הוא אמר בעבר מספר פעמים שהתנגד נחרצות למשטר הנאצי אולם מחאה פומבית הייתה חסרת תועלת ממילא. דברים ברוח זו אמר גם אחיו הבכור, הכומר גיאורג רצינגר, שמונה לקרדינל ב-1951. "התנגדות הייתה באמת בלתי אפשרית", אמר גיאורג.

 

חשש מביקורת

 

הפירסום כעת, על השלדים בארונו של הקרדינל הוותיק והמוערך, עלול לפגוע מאוד בסיכויים של רצינגר להיבחר לאפיפיור. החשש הוא שאם ייבחר לתפקיד, יגרור הדבר גל של ביקורת כלפי הכנסיה הקתולית ולפיכך ייתכן שהקרדינלים יעדיפו לבחור מועמד אחר, שיהיה פחות שנוי במחלוקת.

 

למרות שאין כל רמיזה לכך שהיה מעורב במעשי זוועה, שירותו בתנועת הנוער של היטלר, הגם שהייתה חובה, עומדת בניגוד גמור להיסטוריה של יוחנן פאולוס השני, שהיו לו ידידים יהודים בעיירת הולדתו בפולין שנספו בשואה, שבביקורו הראשון בפולין ביקר באושוויץ ושהתנצל על פשעי הנאצים והיה האפיפיור הראשון לבקר בבית כנסת.

 

"יוחנן פאולוס היה מוערך מאוד בעקבות מה שעשה עם העם היהודי", אמר לורד ג'אנר, ראש הקרן לחינוך השואה בבריטניה. "אם היו ממנים מישהו שהיה בצד השני במלחמה, הוא יתחיל בחסרון, למרות שאין משמעות הדבר שבטווח הארוך הוא לא יוכל להפגין הבנה דומה לדאגות העולם היהודי".

  

לקראת הכינוס המכריע

 

בתוך כך נמשכות ההכנות האחרונות לקראת התכנסותם הרשמית של הקרדינלים לבחירת האפיפיור, התכנסות שתערך באופן חשאי מאחורי דלתיים סגורות בקפלה הסיסטינית בוותיקן, ומכן שמה - "קונקלאבה" ("על מפתח" בלטינית).

 

העיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" דיווח כי לראשונה בתולדות הכנסיה הקתולית, יוכלו צופים מכל העולם לצפות מחר בשידור ישיר מפתיחת ה"קונקלאבה". לאחר שידור טקס הפתיחה יינעלו הדלתות והקרדינלים יחלו בהליך הבחירה שמתנהל על פי מסורת בת כאלף שנים. 

 

הם ידונו במועמד הראוי ביותר ויקיימו בכל יום שני סבבי הצבעה - אחת ב-12 בצהריים ואחת ב-7 בערב (על פי השעון המקומי).

 

פתקי ההצבעה יישרפו אחרי כל אחת סיבוב וצבעו של העשן שיצא מארובת הקפלה יעיד על תוצאותיה: עשן שחור משמעו שטרם הושגה הסכמה ואילו עשן לבן (והפעם לראשונה גם צילצול פעמונים) יסמן למיליוני המאמינים שנבחר אפיפיור חדש.

 

גם עברו של הקרדינל הארגנטיני רודף אותו

 

לא רק רצינגר עומד בפני מבוכה ביום שלפני הכינוס החשוב. גם עברו של הקרדינל הארגנטיני חורחה מריו ברחוליו קם לרדוף אותו דווקא עכשיו.

 

העיתון הארגנטיני "קלארין" דיווח שתביעה שהוגשה על ידי פעיל זכויות אדם בבואנוס איירס טוענת שהקרדינל ברחוליו היה מעורב באירוע חטיפה של שני כמרים בשנת 1976 על ידי אנשי המשטר הצבאי ששלט באותן שנים בארגנטינה. עם זאת, התביעה אינה מפרטת את מהות מעורבותו של הקרדינל במעשה, ומתבססת על ספר שפורסם לאחרונה. ברחוליו נשאל לתגובתו על ההאשמה וכינה אותה "דיבה ישנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
רצינגר. נחשב למועמד מוביל (ארכיון)
צילום: איי אף פי
הקפלה הסיסטינית (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים