שתף קטע נבחר

האגודה לזכויות האזרח: תנו ליגאל עמיר להתחתן

רוצח ראש הממשלה היסס בתחילה האם לפנות לאגודה "בגלל העזרה למחבלים", אולם לבסוף ביקש סיוע משפטי. היום פנתה האגודה לשב"ס בבקשה "להתיר למר עמיר ולגב' טרימבובלר לממש את זכותם היסודית לקיים טקס נישואין בין כותלי הכלא". לריסה ל-ynet: "אני מאמינה שיש סיכוי"

לאחר שבג"ץ דחה את עתירתו של רוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר, להתייחד עם ארוסתו, לריסה טרימבובלר, פנה עמיר לאגודה לזכויות האזרח וביקש מהאגודה שתייצג אותו מול שירותי בתי הסוהר. היום (א') אכן נשלח ליועץ המשפטי של שירות בתי הסוהר, מכתב מהאגודה הדורש לאפשר לעמיר וטרימבובלר להינשא ולהקים משפחה.

 

המכתב נפתח במילים - "הרינו לפנות אליך בבקשה דחופה להנחות את הגורמים הרלוונטיים בשב"ס להתיר למר יגאל עמיר ולגב' לריסה טרימבובלר לממש את זכותם היסודית לקיים טקס נישואין בין כותלי הכלא".

 

המכתב, שנכתב על ידי עו"ד לילה מרגלית ועודד פלר, קובע כי הזכות להינשא ולהקים משפחה היא זכות יסוד. עוד נכתב כי במשפט הישראלי זכויות האדם אינן נעצרות בשערי בית הסוהר, וכי חומות הכלא אינן מפרידות בין העצור לבין כבוד האדם. לטענתם, הנסמכת על פסקי דין קודמים, עונש המאסר פוגע בחופש תנועתו של האסיר אך הנחת היסוד היא כי סל זכויות האדם של האסיר מכיל את כל הזכויות הנתונות לכל אזרח למעט חופש התנועה הנשלל ממנו עקב מאסרו.

 

בהמשך המכתב מועברת ביקורת על התנהלות השב"ס במקרה זה: "טיפול השב"ס בבקשתם של מר עמיר ושל גב' טרימבובלר להינשא – למן הצהרתו המתוקשרת של הנציב, כי ידחה את הבקשה עוד טרם הוגשה, וכלה בהתחמקות שב"ס מהצגת עמדה ברורה בנושא במשך למעלה משנה – נגוע כל כולו בשיקולים זרים ובחוסר סבירות, היורדים לשורש החוקיות. סירוב שב"ס להתיר את קיומו של הטקס מנוגד אף לנהלי שב"ס. לא ידוע לנו על מקרה נוסף, בו קיפח שב"ס את זכותו היסודית של אסיר לקיים טקס נישואין בין כותלי הכלא".

 

על פי האגודה, כעולה מן הפרסומים, שב"ס לא נתכוון לבחון כלל את בקשת בני הזוג להינשא, והעמדה החד משמעית גובשה עוד טרם בחינת היבטיה המשפטיים. עוד ביום 19.1.2004 התפרסמה באתר האינטרנט של שב"ס הודעה כדלקמן: "נציב שב"ס, רב גונדר יעקב גנות, קיים הערכת מצב מיוחדת בנושא חתונתו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה, זאת למרות שטרם הוגשה בקשה רשמית בעניין. נציב שב"ס דוחה על הסף את בקשתו של יגאל עמיר להתחתן בין שערי בית הכלא. הנציב הורה למחלקה המשפטית להיערך באופן שבו יגנו על החלטתו בבית המשפט. כאשר תוגש הבקשה, הנושא יידון בהתייעצות אחת עם גורמי שב"ס והמערכת המשפטית".

 

לריסה טרימבובלר רוצה להאמין שמהלך זה יניב תוצאות. היא מספרת ל-ynet כי אף היא בקשר עם האגודה לזכויות האזרח. לדבריה, "יגאל פנה אליהם והם הסכימו לייצג אותנו. אני מאמינה שיש סיכוי, זה לא יכול להיות אחרת. זה טקטיקה של משיכת זמן כי אין להם שום סיבה והם יודעים את זה. יגאל החליט לפנות אליהם אחרי שהוא הבין את חומרת המצב. אני מקווה שאגודת זכויות האזרח בסדר, רק התחלנו לעבוד איתם. הם היו אצל יגאל בכלא. וגם אז ניסו בשב"ס להפריע לביקור לזה".

 

האח, אמיתי עמיר, מוסיף כי תחילה יגאל היסס לגבי הפניה לאגודה לזכויות האזרח "בגלל העזרה שלהם למחבלים" אולם לבסוף החליט לנסות גם את האופציה הזאת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עמיר בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
לריסה. בדרך אל הכלא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים