שתף קטע נבחר

הסתיימה שביתת נהגי חברת "מטרודן"

הבוקר קיבל מנכ"ל החברה מכתב מיושב ראש ההסתדרות בנגב, מאיר בביוף, המודיע על סיום סכסוך העבודה ושיבת הנהגים לעבודה מלאה לאלתר. הסכסוך הממושך החל על רקע תביעת העובדים להסכם קיבוצי ושיפור תנאי העסקתם בחברה. יו"ר ועד הנהגים, שאול צפאני ל-ynet: "הסתיים הסבל של תושבי באר שבע"

לאחר כ-150 ימים הסתיימה הבוקר (יום ד') שביתת האוטובוסים של חברת "מטרודן" בבאר שבע. כמעט לאחר חמישה חודשים אומרים בשני הצדדים: אין מנצחים ואין מנוצחים, למעט תושבי באר שבע, אשר יקבלו החל מהיום את השירות הציבורי המגיע להם גם בשעות הערב.

 

הבוקר, סמוך לשעה 8:15, קיבל מנכ"ל "מטרודן", אילן קרני, את הפקס המיוחל עליו חתום יו"ר ההסתדרות, מאיר בביוף, בו נאמר: "נסתיים סכסוך העבודה הממושך. אני קורא לנהגים לחזור לאלתר לעבודה".

 

מנכ"ל "מטרודן" אמר ל-ynet ברגע שקיבל את הפקס: "זה גורם לי לאושר. אי אפשר לדבר על מנצחים ומנוצחים. אין כאן מנצחים למעט השירות הציבורי. עבודה רבה לפנינו כדי לשקם תוצאות של כחמישה חודשי שביתה. בצהרים נתכנס בבית יציב בבאר שבע כדי להכריז רשמית על סיום המאבק.

 

יו"ר ועד הנהגים, שאול צפאני אמר ל-ynet: "הסתיים הסבל של תושבי באר שבע. גם אנחנו - כמעט 70 נהגים ששבתו בתקופה הזאת מרוצים. מטרו דן היא מקום העבודה שלנו, נחזור לעבודה לאלתר על מנת לאפשר לתושבי באר שבע את השירות המגיעים להם".

 

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף אמר ל-ynet: "זהו בוקר טוב מאוד לתושבי באר שבע. עברנו מספר ימים ולילות לבנים ואני שמח לבשר שהבוקר לפני דקות אחדות העברתי למנכ"ל מטרו דן את הנייר ובו ההכרזה על סיום סכסוך העבודה הממושך. אני סמוך ובטוח שלנהגי מטרו דן השובתים, אשר שבתו על רקע העסקתם בתנאים לא ראויים צפוי עתיד טוב יותר", אמר.

 

התביעה: הסכם קיבוצי

 

הסכסוך ב"מטרודן" פרץ לאחר שנהגים תבעו הסכם קיבוצי תחת חסותה של ההסתדרות. הנהלת מטרו דן, זכיין של משרד התחבורה, סירבה בכל תוקף לדרישה. בתחילה הקיפה השביתה את כל הנהגים אך בתוך כחודשיים חזרו כמעט מחציתם לעבודה מלאה.

 

במהלך הסכסוך התערב גם שר התחבורה, מאיר שטרית, בסוגייה כאשר איפשר במכרז פנימי קצר הפעלתה של חברת אוטובוסים נוספת אשר תעניק שירות לתושבי באר שבע. המאבק לווה בפניות רבות אל בתי המשפט מבית הדין האזורי לעבודה מבירת הנגב ועד לבג"ץ.

 

עד אמש פעלה התחבורה הציבורית בבאר שבע רק עד השעה 18:30 בערב. תדירות האוטובוסים היתה נמוכה ולא העניקה את השירות הראוי לעיר בת כ-200,000 התושבים.

 

הנהגים התבצרו בכל אותה תקופה במאהל מחאה אשר הוקם בתחנה המרכזית בבאר שבע מול משרדי הנהלת מטרו דן. במהלך החודש האחרון התנהלו מגעים אינטנסיבים בין הצדדים אך לא הושגה הסכמה סופית ומוחלטת. הויכוח היו סמנטים בעיקרם כשההסתדרות מצידה מגובה בנהגים תובעת הכרה בוועד העובדים כישות שיכולה לנהל מו"מ. מטרודן עמדה על שלה שאין לקבל הסכם קיבוצי. במהלך דיונים אלה הוסכם בין היתר על שיפור בתנאי שכרם של העובדים ובתנאי העסקתם. כמו כן הוסכם על כך שהנהגים אשר השתתפו בשביתה לא ייפגעו.

 

אתמול ובמהלך הלילה ישבו עורכי הדין של שני הצדדים בניסיון לפתור סופית את המשבר. לאחר חילופי מסמכים ממושכים אל תוך הלילה הגיעו הצדדים להבנה. מנכ"ל "מטרודן", קרני, אמר שהסיכום הוא שהנהלת מטרו דן תשקול בעתיד את תפיסתה באשר למעמדו של ועד העובדים. העובדים מבחינתם התחייבו לשוב לעבודה לאלתר כדי לתקן את הנזקים הכבדים שנגרמו לתשתית התחבורה הציבורית בעיר במהלך חמשת החודשים האחרונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
מנכ"ל מטרודן ויו"ר הסתדרות במרחב הנגב סוגרים עניינים
צילום: רוני סופר
צילום: מאיר אזולאי
מטרודן. חוזרים לשטח
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים