שתף קטע נבחר

בנות 12-14: אם נורחק ממאחז - נישאר במעצר

הנערות נעצרו לאחר שחסמו את ציר הגיבורים המחבר בין קריית ארבע לחברון והן מסרבות לקבל את תנאי שופט בית המשפט השלום, לפיו לא יוכלו להתקרב למאחז גיבורים. אמה של אחת מהן, שחגגה באחרונה בת מצווה: "הבת שלי עוברת הרבה פחות ממה שהילדים היהודים עברו במצרים וממה שעומדים לעבור ילדי גוש קטיף"

"5 הבנות שלנו חונכות השבוע את האגף החדש בכלא מעשיהו למתנגדי ההתנתקות מהיום ועד להודעה חדשה. תקופת מעצר כזאת עוד לא נשמעה בבתי המשפט", כך אומרת היום (ד') ל-ynet אם לאחת הנערות שנעצרו ביום ראשון בלילה כאשר חסמו את ציר הגיבורים המחבר בין קריית ארבע לחברון וסירבו להתפנות.

 

הנערות, בנות 12 עד 14, מסרבות להשתחרר מהמעצר בתנאי שהציב נשיא בית משפט השלום בירושלים, אמנון כהן, לפיו לא יוכלו להתקרב ב-90 הימים הקרובים למאחז גיבורים.

 

ביום ראשון בלילה חסמו הבנות את ציר הגיבורים המחבר בין קריית ארבע לחברון. לאחר שסירבו להתפנות עצרו אותם שוטרי משטרת חברון ולקחו אותם לחקירות ואילצו אותן להזדהות.

 

הבנות סירבו להזדהות ואף העבירו הודעה להוריהן שלא יחשפו את זהותן ושלא ייצרו עמן קשר עד להודעה חדשה. ביום שני בבוקר הובאו חמשת הבנות להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים שם הציע נשיא בית משפט השלום, אמנון כהן, לשחרר את החמש בתנאי הרחקה של 90 יום ממאחז גיבורים אך בשל סירובן לחתום על תנאי ההרחקה ולהזדהות ולחשוף את עצמן קבע השופט כהן שאלה ישארו במעצר עד למתן החלטה אחרת.

 

אחת הבנות העצורות חגגה רק לפני כמה שבועות את חגיגת בת המצווה שלה. אמה אומרת היום: "זה קשה מאוד, אלו ילדות קטנות בנות 12 אבל מצד שני אני מאוד גאה בהן על הערכים החיוביים, על אהבת ארץ ישראל ועל הדבקות במשימה. זה מדהים בעיני עד כמה המערכת אכזרית. אני מרגישה שמה שקורה היום זה שהמערכת המשפטית והשוטרים מיישרים קו עם השלטון לרמיסת מתנגדי ההתנתקות עד עפר. הבנות מעדיפות להישאר בלתי מזוהות, הן אמרו זאת לעורך הדין וכך קיבלנו את המידע".

 

בהתייחסה לעובדה שסביר שבתה תישאר במעצר בסדר, אמרה האם: "הבת שלי עוברת הרבה פחות ממה שהילדים היהודים עברו במצרים וממה שעומדים לעבור ילדי גוש קטיף אבל אנחנו נשב בליל הסדר ונאמר לעצמנו – עברנו את פרעה, נעבור גם את זה. אין סיבה שבנותינו יורחקו ממאחז גיבורים אותו הן בנו וטיפחו. במידה ויסכימו לתנאי כזה בעתיד יורחקו מכל פיסת ארץ ישראל ואנו לא מוכנים להיות שותפים לזה".

 

5 הבנות נמצאות יחד באותו אגף בכלא מעשיהו יחד עם קטינה נוספת מאלון מורה. הבוקר הגישו ההורים עתירה דחופה לבית המשפט המחוזי בבקשה לבטל את החלטת השופט אמנון כהן ולהורות על שחרורן של הבנות ללא תנאים. בעתירה ביקשו לשים דגש על כך שמדובר בקטינות שישארו במעצר ערב חג הפסח. כמו כן הגישו הבנות עתירת אסיר דחופה בבקשה לשפר באופן משמעותי את תנאי כליאתן שהנם ירודים ואינם מתאימים לקטינות בנות 13.

 

לדברי האימהות, הקטינות אינן מורשות להכניס מזון כשר למהדרין לתא המעצר ולכן אינן אוכלות כראוי ואינן מורשות להכניס משחקי חברה וספרים לתא. האם הוסיפה ל-ynet כי הקטינות אינן מתקשרות הביתה מחשש שיזהו את מספרי הטלפון ובכך למעשה יחשפו את זהותן. 

 

אורית סטרוק, מייסדת עמותת זכויות האדם ביש"ע, אמרה כי "חבל מאוד שהשופטים מיישרים קו עם מערכת ההתנתקות הממשלתית תוך כדי רמיסת זכויות האדם והבעת חוסר רגישות לבני אדם". 

 

מהנהלת בתי המשפט נמסר, כי מדובר בקטינות שעניינן מתנהל בדלתיים סגורות על כל המשתמע מכך על פי החוק. בדיון הראשון, יוצגו הקטינות על ידי עו"ד ורצברגר, ובדיון השני נכח עו"ד מהסנגוריה הציבורית.

 

"העובדה שהורי הבנות הגישו ערעור, מצביעה על כך שסוף סוף מביעים עניין במעצרם. החלטת השופט היתה לשחררן בתנאים שמאפשר חוק הנוער, ולא לעצרם, אך הן בחרו לא ליצור קשר עם הוריהן.

 

"לעניין האוכל הכשר: הקטינות סירבו ליצור קשר עם ההורים על מנת שיועבר אליהן אוכל כשר. אך הועבר להן אוכל על ידי איתמר בן גביר וניתנה להן אפשרות להתקשר לכל מי שיחפצו. אין זה נכון שהמעצר הוא ללא זמן. החוק הוא שקובע את מגבלת הזמן", לפי הנהלת בתי המשפט.

 

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "השב"ס מעניק לכל העצורים באשר הם תנאים מופלגים על פי החוק. הבנות שהגיעו אמש קיבלו ארוחה כשרה למהדרין באישור הבד"ץ. אני מציע לכל מי שרוצה להמשיך ולשחק להישאר בביתו. שירות בתי הסוהר יעמיד לרשות כל העצורים והכלואים במדינת ישראל את המיטב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פעילי ימין חוסמים כביש. ארכיון
צילום: רויטרס
מאחז. תמונת ארכיון
מומלצים