שתף קטע נבחר

התרופה לעריקות בצה"ל: טירונות בבסיסי הדרכה

בצבא החליטו לנסות ולצמצם את בעיות המוטיבציה ותופעת העריקות בחילות תומכי הלחימה - חימוש, שלישות או תקשוב - באמצעות תוכנית "טירונות בסמכות". לפי התוכנית, החייל מועבר מיום גיוסו הישר לבסיס ההדרכה של החיל בו הוא משובץ. "כך אנו מפחיתים את העמימות ויוצרים אצלו זיקה לחיל בו ישרת 3 שנים", אומרים בצבא. התוכנית כבר מופעלת והמפקדים מדווחים על ירידה במספר העריקים. בעתיד עשויים להיסגר בעקבות זאת בסיסי הטירונים

מהפכה בצבא: הטירונים בחילות תומכי לחימה - חימוש, שלישות או תקשוב - יעברו את השבועות הראשונים בצה"ל בבסיסי הדרכה של החיל, ישמעו עליו הסברים וכך תפחת תחושת אי הוודאות ויצומצם היקף העריקים. התוכנית כבר מופעלת חלקית ובצבא שבעי רצון מהתוצאות.  

 

לצה"ל אין בעיה לגייס צעירים לחטיבת גולני, גבעתי או לצנחנים, אבל כשמדובר בחילות תומכי לחימה, מופיעות בעיות המוטיבציה בקרב המתגייסים הצעירים, שמובילות לשיעור גבוה של נפקדים ועריקים.

 

מאות אלפי חיילים במקצועות תומכי לחימה לא ישכחו לעולם את השבועות הראשונים שלהם בצה"ל בבסיסי הטירונות בזיקים, ניצנים ובמחנה 80. שם פגשו לראשונה את המ"כ הקשוח, ביצעו תורנות מטבח ובפעם הראשונה ירו חמישה כדורים לעבר דמות קרטון במטווח. בימים אלה, כשתוכנית "טירונות בסמכות" נמצאת בעיצומה ורושמת הצלחה גדולה, עשוי הדבר להוביל לצמצום השהייה בבסיס הטירונים ואף לסגירתם בעתיד.

 

אלוף-משנה גילה כליפי, ראש מערך גיבוי לחימה (מג"ל) בצה"ל, הסבירה: "בצה"ל נערכה במשך זמן רב עבודת מטה שנגעה לחיילים תומכי הלחימה, אותם חיילים שמבצעים טירונות במשך חודש ימים ולאחר מכן משובצים בחילות השונים. ראינו שבקרב החיילים האלה יש חוסר ודאות, הם לא יודעים ברובם מה יקרה איתם לאחר הטירונות, ואין כמובן זיקה לחיל ולמקצוע העתידי מכיוון שאינם יודעים לאן ישובצו".

 

כליפי הודתה שהמצב גרם לנשירת חיילים, לבעיות מוטיבציה, לסירוב להגיע לחיל כזה או אחר ואף להיקף לא קטן של עריקות. בעקבות זאת נוצרה תוכנית "טירונות בסמכות" שלמעשה מעבירה את החייל מיום גיוסו היישר לבסיס ההדרכה של החיל בו הוא משובץ, אין יותר זיקים או ניצנים. "בצורה הזאת אנו מפחיתים את העמימות, יוצרים כבר בשלה הראשון, בצומת הקריטי הזה, זיקה לחיל בו ישרת שלוש שנים".

 

באחרונה החלה "טירונות בסמכות" בחיל המודיעין, חיל החימוש ואגף התקשוב ובקרוב צפוי הליך דומה גם בחיל הים.

 

"היקף העריקים ירד בעשרות אחוזים"

 

מפקד בסיס ההדרכה של חיל החימוש (בה"ד 20) בצריפין, אלוף משנה מיקי בניון, מריץ בימים אלה לראשונה טירונות בנים בבסיסו, וכבר מצביע על שינוי משמעותי. "ביום גיוסם הגענו לבקו"ם, צבענו אותו בצבעי החיל, הנפנו דגלים, וערכנו תהלוכה, בדיוק מה שעושים לחיילי גולני או גבעתי ביום הגיוס. החיילים הטריים קיבלו מהיום הראשון תחושת שייכות, הגיעו לבה"ד ותוך כדי הטירונות התחלנו להעביר תכנים של חיל החימוש, וגם לבחון מי ישובץ לאיזה קורס בסיום הטירונות".

 

לדבריו, "מדובר בשינוי דרמטי. היקף העריקים ירד בעשרות אחוזים". הוא הוסיף כי "זה גם חוסך לנו את הפעלת המערך של טיפול בנפקדים ועריקים ויוצר חיילים טובים יותר". בקיץ צפוי בה"ד 20 לקלוט מחזור טירונים כפול בהיקפו ועם הזמן להרחיבו.

 

המהפכה מחייבת למעשה את מינהל הגיוס בצה"ל "לסמן" לאיזה חיל ישובץ כל חייל טרם גיוסו, בדומה לחיילים הקרביים. כליפי הסבירה כי עדיין לא ניתן לעשות זאת באופן מלא, אבל הפרויקט מעיד על הצלחה, וייתכן שיתרחב עד כדי כך שבעוד כמה שנים יהיה צורך לבטל את בסיסי הטירונות המסורתיים ולהעביר את הטירונים לחילות בהם ישרתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
(ארכיון)
צילום: שאול גולן
צילום: חנן גרינברג
אל"מ בניון. "שינוי דרמטי"
צילום: חנן גרינברג
מומלצים