שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מומחים בארה"ב: טעינו - השמנמנים דווקא חיים יותר
  טעות בחישובים הביכה אתמול את הרופאים בארה"ב • אחרי שטענו כי השמנת-יתר היא הסיבה השנייה למוות בקרב האמריקנים, אתמול התברר שהמספר האמיתי של המתים מעודף משקל קטן פי 14 • החדשות הטובות עוד יותר: השמנה מתונה מקטינה את סיכוני התמותה
  מבוכה למדענים בארצות-הברית: אחרי שבינואר פירסם המרכז למניעת מחלות כי 365,000 אמריקנים מתים מדי שנה כתוצאה מהשמנת-יתר, עידכן אתמול המרכז "קלות" את המספר והציב אותו על 25,814 איש בלבד. המדענים נאלצו להסביר את השינוי הדרמטי – וסיפקו בשורה לשמנים: מתברר שעודף משקל קל דווקא מקטין את הסיכון למות.

   

  רק לפני כמה חודשים קבע המרכז למניעת מחלות, שמרכזו באטלנטה, כי השמנת-יתר הפכה לגורם המוות השני בארה"ב. המרכז אף הזהיר שאם לא יינקטו צעדים, ההשמנה תעבור למקום הראשון.

   

  אלא שהפרסום אתמול (ד') בכתב-העת של ההתאחדות הרפואית האמריקנית הוריד את השמנת-היתר מהמקום השני לשביעי ברשימת גורמי התמותה הניתנים למניעה – אחרי עישון, אלכוהול, זיהומים, הרעלות, תאונות דרכים וירי. מארי

  קובאר, ביו-סטטיסטיקאית מאוניברסיטת שיקגו, הסבירה אתמול כי ייתכן שהמונח "נורמלי" הוצב מלכתחילה ברמה נמוכה מדי, ולכן הנתונים על השמנים שהתקבלו תחילה היו מוטעים.

   

  אבל אלה לא כל החדשות הטובות עבור מי שאוהב לאכול טוב ומטפח כרס קטנה. אומנם עודף משקל קיצוני עדיין מסוכן מאוד לבריאות, אבל מתברר שכמה קילוגרמים שנחשבים עודפים דווקא מקטינים את סיכוני התמותה. המדענים הסבירו כי אמריקנים המוגדרים בעלי עודף משקל סביר אוכלים טוב יותר, מתעמלים יותר ומקפידים יותר על לחץ הדם שלהם מאשר הרזים.

   

  זו לא הפעם הראשונה שהמרכז למניעת מחלות נאלץ לעדכן את הערכותיו בנוגע לקטלניות ההשמנה. בשנה שעברה ההערכות האלה עמדו על 400 אלף איש שמתו כתוצאה ממשקל עודף בשנה, אבל מאז ירדו ההערכות בצורה תלולה. האומדן האחרון מדבר על 111,909 בני-אדם, אולם אם מקזזים ממנו את התועלת שמביאה השמנה מתונה, הוא מצטמק ל-25,814 מתים בלבד.

   

  ד"ר ג'ולי גרברדינג, מנהלת המרכז, אמרה כי בגלל "חוסר הבהירות בחישוב האפקטים של השמנת-יתר על הבריאות, המרכז לא ישתמש במספר החדש בקמפיינים הציבוריים שלו. המרכז ימשיך להילחם בתופעה מכיוון שאין ספק כי השמנת-יתר היא בעייה בריאותית-ציבורית חריפה בארצות-הברית", אמרה גרברדינג. ד"ר גרברדינג הייתה בין המדענים שהשתתפו במחקר.

   

  אחרי שיתאוששו מהמבוכה, יצטרכו המדענים להגדיר מחדש איפה בדיוק נמתח הקו בין שמן לרזה. "אמריקנים המוגדרים בעלי עודף משקל סביר אוכלים טוב יותר, מתעמלים יותר ומקפידים יותר על לחץ הדם"

   

  ספקנות בישראל: בשורות טובות בעירבון מוגבל

   

  "קשה שלא לפקפק באמינות המחקר הזה. יש היום בעיה קשה עם סוכרת שנובעת ישירות מעודף משקל. עודף משקל מביא למחלות כמו שומנים גבוהים, שפוגעים בעורקים, בלב ובמוח, ולכן להגיד שאנשים עם עודף משקל חיים יותר זו שטות מוחלטת". כך הגיבה אתמול רחל גרנות, מרכזת סדנאות לירידה במשקל ב"הרצליה מדיקל סנטר", לממצאים שהתפרסמו בארצות-הברית.

   

  "לא מדובר בעודף משקל של 3-4 קילו, אלא 15-20, ואלה בהחלט המספרים שאנחנו מדברים עליהם בהתייחסות להשמנה האמריקנית, שכבר הפכה למונח בקרב המומחים", הוסיפה גרנות. "בארצות-הברית מדובר בעודף משקל גדול,

  ואנחנו לצערנו הולכים בעקבות ארה"ב. להגיד שאנשים שמנמנים יותר פעילים פיזית בגלל המודעות לבעיה שלהם זה לא הגיוני, כי אף שיש אנשים עם עודף משקל שהם בכושר טוב, רוב האנשים השמנים בהחלט לא פעילים פיזית".

   

  אולגה רז, ראש החוג לתזונה במכללה האקדמית יהודה ושומרון, חושבת אחרת. "לרזים אין שום תמריץ לעשות ספורט. לעומתם, ברור שאנשים בעלי נטייה להשמנה יטפלו טוב יותר בבריאותם, יפתחו הרגלי תזונה נכונים ויעשו ספורט, וזה בדיוק מה שאנחנו רוצים שיקרה". (נטשה מוזגוביה)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים