שתף קטע נבחר

מחקר: SMS גורם יותר נזק למוח ממריחואנה

מחקר חדש מצביע על ירידה של 10 יחידות במנת המשכל עקב שימוש קבוע בהודעות טקסט ובדואר אלקטרוני. ה"אינפומניה", הפרעת הידע שהולכת ומתפשטת בעולם, נגרמת מאיבוד הריכוז כשהשכל נשאר מתוכנת כדי להגיב לטכנולוגיה, במקום להתמקד במשימות האמיתיות

הודעות כתובות ושימוש בדואר אלקטרוני גורמים פי שניים נזק למוח האנושי ולאינטיליגנציה, מאשר שימוש בסמים קלים. כך על פי מחקר שמפרסם הבוקר (יום ו') עיתון הטיימס.

 

פסיכולוגים גילו, כי הקלדת הקיצורים של הודעות הטקסט בטלפון הנייד, כמו גם שליחת הודעות בדואר האלקטרוני, גורמות במצטבר לירידה של 10 נקודות במנת המשכל. זאת, לעומת ירידה של 4 נקודות בלבד שגורם שימוש במריחואנה, על פי המחקרים שערכו חוקרים בריטים. הם כינו את התופעה לפיה מתגברת טפשותו של אדם כ"אינפומניה", או הפרעת ידע (Infomania).

 

על פי המחקר, "אינפומניה" מאפיינת לרוב עובדים מבוגרים, גברים בעיקרם. הירידה במנת המשכל נגרמת מאובססיה אלקטרונית: אותה הסחת דעת קבועה שנמצאת ברקע, בעוד העובד אמור להיות מרוכז במשימותיו הקבועות.

 

פירושה של "אינפומניה" הוא איבוד הריכוז בעוד השכל נשאר מתוכנת במצב מוכנות קבוע כמעט כדי להגיב לטכנולוגיה, במקום להתמקד במשימה האמיתית שלו בעבודה.

 

רמת הפרודוקטיביות של העובדים יורדת גם עקב הפרעות לפגישות עסקים ושיבוש בכינוסים חברתיים, על פי המחקר.

 

המוח האנושי מתקשה להתמודד עם שלל המשימות שמוטלות עליו בבת אחת וכך יורדת יעילותו. בעוד תוצרי הטכנולוגיה המתקדמת רושמים רווחי ענק, הישמוש התכוף בהם  עלול לגרום לנזק לא רק למוח האנושי, אלא גם לחיים החברתיים של האדם.

 

את המחקר ערך ד"ר גלן ווילסון, פסיכולוג מאוניברסיטת לונדון. מתוך 80 מתנדבים שנטלו חלק במחקר במעבדה ועוד 1,100 מבוגרים שרואיינו במסגרת המחקר, 62% הודו כי למעשה התמכרו לבדיקת תיבת הדואר האלקטרונית והודעות הטקסט שלהם, גם אם הם בחופשה או מחוץ למקום עבודתם. מחצית הנחקרים הודו, כי הם מגיבים מיד לדואר אלקטרוני ו-21% הודו כי כדי משיבים להודעת טקסט אפילו באמצע פגישה.

 

ל"אינפומניה" השפעה שלילית על קולגות לעבודה, היא מעלה את רמת המתח והרגשות השליליים. תשעה מכל עשרה נשאלים אמרו, כי שותפים לעבודה שמשיבים להודעות טקסט או דואר אלקטרוני במהלך פגישה נוהגים למעשה בחוצפה. אך אחד מכל שלושה נשאלים מאמין שלא רק כי התנהגות זו מקובלת, אלא אף מצביעה על חריצות והכרחי לעשות כן. 

 

הנתונים מצביעים על כך שיותר מ-50 מיליארד מסרי דואר אלקטרוני משוגרים בעולם מדי יום. בשנת 2001 עמד המספר על 12 מיליארד בלבד. 88% מכלל המסרים הללו מוגדרים כ"דואר זבל", ואחוז אחד הוא וירוס אלקטרוני. ממוצע הודעות לאדם עומד על 32 ליום. בכל חודש נשלחות בבריטניה 1,035 מיליון הודעות כתובות לטלפונים הניידים, והממוצע לכל משתמש עומד על 37 הודעות כתובות בחודש. זאת ביחס ל-21 הודעות בלבד בשנת 2001. מיליון ילדים בריטים מתחת לגיל עשר כבר מצויידים במכשיר נייד, משמע: לאחד מכל שלושה ילדים יש מכשיר כזה.

 

בעקבות המחקר מציע ד"ר ווילסון לחברות המעסיקות עובדים לעודד דרכי עבודה מאוזנות יותר, כדי למנוע את הירידה בריכוז. חברות שמספקות לעובדיהן אמצעים כדי לעמוד בקשר רצוף עם שותפיהם לעבדוה ועם מקום העבודה בכלל, מכל מקום בעולם, צריכות לספק גם הדרכה כדי לנהוג באמצעים אלו בצורה מאוזנת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הודעות כתובות. ירידה של 10 נקודות Iq
צילום: אביגיל עוזי
אובססיה אלקטרונית (ארכיון)
צילום: אביגיל עוזי
דואר אלקטרוני. הסחת דעת קבועה
לא מתמקדים במשימה האמיתית
מומלצים