שתף קטע נבחר

"זו שעתה האחרונה של סוריה בלבנון"

כך אמר גורם רשמי בדמשק שהסביר: "הנסיגה תושלם בשעות הקרובות, ורק כוחות שישתתפו ביום ג' בטקס הפרידה הרשמי יישארו". עדי ראייה דיווחו על חיילים ששרפו מסמכים ופירקו עמדות צבאיות. סוף עידן?

שריפת מסמכים ופירוק עמדות צבאיות. אלו היו היום (א') עיסוקיהם של חיילים סורים בלבנון במה שנראה כשעותיהם האחרונות במדינה. שיירות של חיילים ומשאיות יצאו בדרכם אל הגבול הסורי וסיימו למעשה ל-29 שנות נוכחות צבאית סורית בלבנון.

 

בכיר בדמשק אמר כי "הנסיגה תושלם בשעות הקרובות". לדבריו, הכוחות שיישארו בלבנון הם רק אלה שישתתפו בטקס הפרידה הרשמי שייערך ביום שלישי הקרוב בבסיס סמוך לגבול הסורי.

 

ההחלטה על הנסיגה הסורית התקבלה לאחר שדמשק נכנעה ללחץ הבינלאומי המסיבי שהופעל עליה לאחר ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

 

כבר אתמול החלו מאות חיילים סורים לעשות דרכם אל הגבול. החיילים פינו לפחות עשר עמדות בחלק הצפוני של בקעת הלבנון. למרות הגשם השוטף נשאו עשרות משאיות כ-150 כלי רכב משוריינים וגררו משגרי טילים, לכיוון סוריה.

 

הכוחות אמורים לעזוב גם את בסיס אנג'ר במזרח לבנון, בו יושב ראש המודיעין הסורי במדינה, הגנרל רסטום ע'זאל. אולם היום לא ניכרה תכונה מיוחדת במקום.

 

בבסיס דיא אל-עמר, הבסיס המשמעותי האחרון שנותר בעמק הבקעה, לעומת זאת, ניכרה תכונה. עדי ראיה מסרו כי 15 טנקים הועמסו על משאיות בדרכן לגבול. לדבריהם, החיילים שרפו מסמכים, הרסו קירות והעמיסו תחמושת על המשאיות. אתמול, אגב, אמר קצין סורי ש"הערב הכל ייגמר".

 

סוריה החלה להוציא את כוחותיה מלבנון בחודש שעבר. בחודש פברואר עמד מניין חייליה בלבנון על 14 אלף.

 

במקביל הצטרפה היום סוריה, המעניקה חסות לארגוני טרור, לאמנת האו"ם שמטרתה לקטוע את נתיבי המימון לארגוני טרור. גורמים רשמיים באו"ם מסרו בצהריים כי ההסכמה הסורית התקבלה במהלך ועידה של האו"ם בנושא הפשיעה שמתקיימת בבנגקוק שבתאילנד.

 

הוועידה עסקה בין השאר במימון הטרור באמצעות הלבנת כספים. מנהל משרד האו"ם העוסק בסמים ובפשיעה, אנטוניו מאריה קוסטה, אמר: "זה צעד חשוב, ולא רק בהקשר של סוריה. אנחנו מקדמים את החתימה על כל 12 האמנות והפרוטוקולים נגד הטרור. זה צעד חיוני".

  

חתימתה של סוריה העלתה ל-136 את מספר המדינות שחתמו על האמנה להפסקת מימון הטרור. זו רק אחת מתוך 12 אמנות, המכסות את נושא הטרור. אמנות אחרות עוסקות בעניינים נוספים כמו לקיחת שבויים ופיגועים. על-פי האמנה שעליה חתמה סוריה, "מדינות חייבות להבטיח שמימון של פעילות טרור ייאסר בחוק ולחלט נכסים פיננסיים, המשמשים למטרות טרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הסורים עוזבים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
"יישארו רק כוחות לטקס הפרידה"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
האופוזיציה בלבנון נגד הסורים (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים