שתף קטע נבחר

אבנרי: החרם מוצדק, "מכללת אריאל שותפה לפשע"

פעיל השמאל אורי אבנרי משיב לנשיא מכללת יהודה ושומרון באריאל, עליה הוטל חרם אקדמי בבריטניה. לטענתו, "אריאל היא התנחלות, שהוקמה בכוח הנשק על ידי שלטון הכיבוש, וקיומה תלוי לחלוטין בכוח הנשק הזה. אתם שהתחלתם בערבוב אקדמיה ופוליטיקה, ואין לכם מה להלין על כך שאנשים בבריטניה אשר להם סטנדרטים אחרים להתנהגות המוסרית הנדרשת מאקדמאים (או מיצורי אנוש בכלל) הגיעו למסקנות ולצעדים שאינם נעימים לכם"

הוויכוח סביב החרם שהטילו גופים אקדמיים על האוניברסיטאות בישראל נמשך. אמש (יום ב') שלח אורי אבנרי, העומד בראש תנועת "גוש שלום", מכתב חריף אל נשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' משה קווה, בו מתח ביקורת חריפה על התנהלות האוניברסיטה והאשים את המוסד בעירוב פוליטיקה בפעילויות האקדמיות.

 

אבנרי ציין במכתבו: "במספר ראיונות ששודרו בכלי התקשורת הבעת כעס ומחאה על החלטת ארגון המרצים באוניברסיטאות בבריטניה להטיל חרם אקדמי על אוניברסיטת בר אילן שבראשה אתה עומד, וקראת לצעד זה 'ערבוב בלתי קביל בין פוליטיקה לאקדמיה'". כאשר נשאלת בדבר 'מכללת יהודה ושומרון', אשר האוניברסיטה שלך מקיימת בהתנחלות אריאל, טענת כי 'אין לכך כל קשר לפוליטיקה' וכי מכללה זאת אינה אלא 'הגדולה ביותר בין 5 מכללות שאנו מקיימים במקומות שונים במדינת ישראל.

 

"...קשה להאמין כי אדם אינטליגנטי ומנוסה כמוך אינו מבחין בסתירות הבולטות בעמדות הוועדה. כפי שידוע לך היטב, אריאל איננה 'מקום במדינת ישראל'. אריאל היא בשטח הנמצא תחת שלטון כיבוש, שטח שאיננו ומעולם לא היה חלק ממדינת ישראל. אריאל היא התנחלות, שהוקמה בכוח הנשק על ידי שלטון הכיבוש, וקיומה תלוי לחלוטין בכוח הנשק הזה.

 

"הקמתה של אריאל הייתה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי, ובאופן המפר את אמנת ז'נבה הרביעית האוסרת במפורש על מדינה כובשת להעביר וליישב את אזרחיה בשטח הכבוש. הקמתה של אריאל גרמה לקשיים וסבל מתמשך לעשרות אלפי תושבים פלסטינים.

 

"...התושבים האלה סובלים מהפקעה מתמשכת של אדמותיהם כדי להשביע את רעבונה של ההתנחלות המתרחבת ומתפשטת ללא הפסק. הגבלות תנועה חמורות יותר ויותר מוטלות עליהם בשם 'ביטחון המתנחלים'.

 

"...על כן מעוררות תוכניות אלה התנגדות רבה בעולם – כולל מצד ארצות הברית, בעלת בריתנו העיקרית בזירה הבינלאומית. לכל הדברים האלה הפכה אוניברסיטת בר אילן, שאתה נשיאה, לשותפה בכירה. כיוון שהמדובר בהפרה חמורה של החוק הבינלאומי, לא מוגזם יהיה להשתמש במונח 'שותפה לפשע'.

 

"ל'מכללת יהודה ושומרון' שאתה וחבריך הקמתם ואותה אתם מטפחים יש חלק מרכזי בהתנחלות אריאל, חלק מרכזי בהגדלת אוכלוסייתה ועוצמתה הכלכלית.

 המרצים והסטודנטים של מכללה זאת הם משתמשים מרכזיים ב'כביש חוצה שומרון', אוטוסטראדה בת ארבעה מסלולים שהוקמה כדי לספק תחבורה מהירה להתנחלות אריאל. על התושבים הפלסטינים שעל אדמתם הוקמה האוטוסטרדה הזאת נאסר להשתמש בה, והם נזקקו לדרך עפר הררית ומשובשת.

 

"...למען האמת, אם אכן אתה וחבריך גאים בכך שהקמתם את 'מכללת יהודה ושומרון' ושאתם ממשיכים לקיים אותה, צריך להיות לכם גם אומץ הלב לעמוד בתוצאות הקשות הנובעות ממעשיכם. כמובן, עדיף בהרבה שתנתקו את קשריכם עם מפעל ההתנחלות המעוות – ואז תהיה לכם מלוא הזכות לדרוש את הסרת החרם שהוטל עליכם".

 

אוניברסיטת בר אילן: זהו טרור אקדמי

 

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר בתגובה: "מכתבו של אבנרי מלמד הרבה על האיש. לא קיבלנו את מכתבו ופנייתו לאוניברסיטה עד לרגע זה. אנחנו לא מופתעים, אך מאוכזבים מדבריו שאין בהם דבר וחצי דבר. אנחנו מאוד גאים בחמשת המכללות שתחת חסותנו. איננו תומכים בשום מכללה כספית, אלא רק אקדמית. אבל תומכים בהם במישור העקרוני למרות שכל מכללה מתפקדת באופן נפרד מאיתנו".

 

"ההחלטה להטיל חרם על האקדמיה בישראל זהו טרור אקדמי, מצער לראות שקומץ גורמים ישראלים חברו לאותם גורמים באיגוד הבריטי. לצערנו הרב 20 הישראלים הללו נוקטים בקו דומה לקומץ שהוביל את ההחלטה באיגוד הבריטי, אותו קומץ שלא רצה שהעובדות יבלבלו לו את התזה, לכן פרופ' משה קווה, נשיא אוניברסיטת בר אילן, הגדיר את ההחלטה הבריטית כנלעגת ובלתי אקדמית", נאמר בהודעת האוניברסיטה.

 

"אנו עומדים על כך שההחלטה תבוטל ושלא יהיה עירוב של פוליטיקה באקדמיה. אנחנו לא מוכנים שאנשים יטיפו לנו מוסר מאחר ובאוניברסיטת בר אילן לומדים יחדיו, כמו באוניברסיטאות רבות בארץ, יהודים וערבים ויש מקום לסובלנות ודיאלוג ולא דוקטורינות. אנחנו רואים בחומרה ובדאגה את המעשה. יחד עם זאת, אוניברסיטת בר אילן, ביחד עם הממשלה ומשרדי החוץ והחינוך, יעשו הכל כדי לפעול לאי ביצועה של ההחלטה".

 

גורמים בבר אילן הוסיפו כי ההחלטה תמוהה אף יותר מאחר ואיש לא העז להטיל חרם על בריטניה בעקבות מעשיה באירלנד, שהיו לא פחות חמורים. 

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אורי אבנרי
צילום: גבי מנשה
מומלצים