שתף קטע נבחר

יהלומים - שלא יסנוורו אתכם

תכשיטי יהלומים הם אחד המוצרים שבהם הכי קשה לדעת אם אתם מקבלים תמורה ראויה לכספכם. אז איך בכל זאת קונים? על מה להסתכל? איך מזהים חיקוי? האם אפשר להתמקח על המחיר? והאם אפשר ליצור תכשיט חדש ואופנתי מהתכשיט שהורישה לכם סבתא? מדריך

יש כמה דברים שכולם יודעים על יהלומים - שיהלומים הם לנצח, כסיסמת הפרסום שטבע קונצרן היהלומים דה בירס, שיהלומים הם ידידיה הטובים ביותר של האישה, כפי שאמרה מרילין מונרו, ושיהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע. מה שהרבה פחות אנשים יודעים הוא שאין כמעט תחום צריכה של מוצרי דלא ניידי שבו אפשר לעבוד על צרכנים חסרי ידע כמו תחום תכשיטי היהלומים.

 

פערי המחירים בין תכשיטי יהלומים הם עצומים, אפילו בין תכשיטים המכילים לכאורה אותה כמות של אבנים ובאותם גדלים. המחירים מושפעים משורה ארוכה של גורמים, שלחובבן אין כל אפשרות להעריך אותם - איכות האבן, שבה גלומה תורה שלמה, צורת הליטוש, מקצועיות הליטוש, מספר הצלעות, רמת הניקיון, הפרופורציה בין חלקי האבן, צבעה, אופן ומקצועיות שיבוצה ועיצוב ומיתוג התכשיט.

 

קביעה של ערך האבן ניתנת להיעשות באופן יסודי רק כשהיא עדיין לא משובצת בתכשיט. אחר-כך זה כבר יותר קשה. כשמדובר בתכשיטים עם אבנים גדולות יחסית, חצי קראט ויותר, מצורפת לעתים קרובות תעודה גמולוגית - מסמך שנותן מכון גמולוגי מוסמך, הקובע את הפרמטרים השונים של האבן.

 

ועוד לא דיברנו על פערי התיווך. המסלול שעובר היהלום ממצב של חומר גלם ועד מצב של תכשיט סופי הוא עתיר הוצאות והשקעות, וכולל ידיים רבות, מה שיוצר פער תיווך גדול מאוד. גורם יצרני בענף מדבר על פערים של עשרות ומאות אחוזים ברשתות היוקרתיות. חיים מילר ממילר, בני פדני, מנכ"ל תכשיטי פדני, וישראל קורט, מנכ"ל ה.שטרן, מכחישים בתוקף.

 

מילר: "לחנויות בארץ אין רווח של 200%. התחרות בענף קשה ואין אפשרות למרווחים כאלו". פדני מוסיף: "לחנות תכשיטים יש גם עלויות של חשמל, פרסום, מוכרים, מעצבים ומוצרים שאינם נמכרים".

 

היהלומים היו תמיד באופנה, אבל הם חוזרים עכשיו בגדול ומרחיבים את תחום מעריציהם. בחנויות התכשיטים מדברים על ירידה בגיל עונדי תכשיטי היהלומים, ובענף מדווחים על עלייה של כ-20% במכירות בשנה האחרונה. זאת למרות שמחירי היהלומים עולים. פדני מדבר על עלייה מתמשכת של 40%-30% בשנתיים האחרונות.

 

"מדובר בתהליך שטרם הסתיים", הוא אומר, "הסיבה הרשמית היא מחסור ביהלומי גלם, אבל מכיוון ששוק היהלומים מתאפיין באי-שקיפות מלאה, אף פעם אינך יודע אם המקורות הגדולים מחזיקים או לא מחזיקים סטוקים, קשה לדעת מהן הסיבות העיקריות". העלייה נובעת בין היתר מהשפעת עליית האירו על מחירי תכשיטים המיובאים מאירופה. ככל שהתכשיט מבוסס על אבנים קטנות יותר, ושיבוצו נעשה בישראל, ההתייקרויות מתונות יותר, אם בכלל.

 

האם נגיע לרמות המחירים המטורפות של שנות ה-70 המוקדמות, שבהן מחירו של יהלום איכותי בגודל 1 קאראט הגיע ל-65,000-60,000 דולר? בענף מפקפקים. עם זאת, פדני מעריך שמגמת העלייה במחירים תימשך.

 

חרשנו חנויות ושוחחנו עם מומחים כדי למצוא תשובות לשאלות שונות הקשורות לרכישת תכשיטי יהלומים.

 

על מה צריך להסתכל כאשר בוחנים תכשיט משובץ יהלומים?

 

אחד הדברים שיש להסתכל עליהם הוא צבע היהלום. כאשר לא מדובר ביהלומים שהם צבעוניים בהגדרה, שהם גם היקרים ביותר, יהלום צריך להיות נטול צבע. הצבע מדורג לפי דירוג בינלאומי, מהאות D, הרמה הגבוהה ביותר, המסמנת יהלום נטול צבע, ועד Z, המסמלת יהלום בגוון צהוב. עין חובבנית לא תוכל להבחין בדקויות, אך תוכל להבחין בהבדלים גסים יותר.

 

דבר נוסף שצריך לשים לב אליו הוא כמות הברק, או בלשון המקצוענים כמה אש הוא זורק. גם עין בלתי מזוינת יכולה לחוש בכך. הברק הוא תולדה של שורת גורמים, בהם איכות האבן, צלילותה, צורת הליטוש וכן עומק היהלום.

 

פרמטר נוסף הוא מידת הניקיון של היהלום, שמוגדרת על-פי פרמטרים מקובלים בתעשייה. משמעות הניקיון היא שאין באבן פגמים פנימיים. ככל שהיהלום נקי יותר, הוא צלול יותר, וגם יקר יותר. גם כאן יש אפשרות להבחין בהבדלים גסים בעין חובבנית.

 

איך מבדילים בין זירקוניה, אבן מלאכותית המחקה יהלום, ליהלום אמיתי?

 

כאשר האבן איננה משובצת עדיין בתכשיט, מבחן השקילה הוא הפשוט ביותר. כאשר היא כבר משובצת, ניתן לבדוק זאת על-ידי בדיקת המוליכות החשמלית, שאמורה להיות שונה בזירקוניה וביהלום. עוד שיטת בדיקה היא שימוש בשייפן. יהלום ניתן לשייף רק באמצעות יהלום אחר. לעומת זאת, אם משייפים והאבן נפגעת, מדובר בזרקוניה.

 

בכל מקרה, מדובר במבחנים שרק מעריך מקצועי יכול לעשות. הצרכן יכול רק להבחין בין השניים בדיעבד: אחרי כשנה הזירקוניה מאבדת מאוד מהברק שלה, באופן שמבליט מאוד את ההבדל בינה לבין יהלום אמיתי.

 

איך משווים ליהלום מראה של יהלום גדול יותר?

 

משבצים את היהלום כשהוא מוקף בזהב לבן, שעליו מוסיפים ציפוי של רודיום, מתכת ממשפחת הפלטינה. זו מעניקה לזהב מראה מבריק יותר, המוסיף אור ליהלום ויוצר אפקט של יהלום גדול יותר. אגב, צעירים אוהבים פחות את המראה הזה ומעדיפים זהב לבן בגוון מט. עוד שיטה: מקיפים את היהלום, או לפחות חלק ממנו, באבנים קטנות, והשילוב יוצר גם הוא אפקט של יהלום גדול.

 

מה חשיבות מלאכת השיבוץ בערך התכשיט?

 

הרוב המכריע של הצרכנים מן השורה אינם מודעים למשמעות העצומה שיש לשיבוץ מקצועי על התוצאה הסופית, ועל המחיר בהתאם. משבץ טוב משפר אפקט של יהלומים טובים. שיבוץ גרוע יכול להוריד את ערכו של תכשיט באלפי שקלים, מסביר מילר.

 

שיבוץ מקצועי מחייב ליטוש מוקפד של משטחי הזהב שעליהן יושבות האבנים. כאשר מדובר בתכשיט עתיר באבנים קטנות, זוהי עבודה סיזיפית. התרשלות או חוסר מקצועיות במירוק הזהב יולידו תכשיט שייראה נוצץ ביום הקנייה, אבל מהר מאוד, במיוחד כאשר מדובר בטבעות, הבאות במגע עם חומרים שונים, הזהב הלבן ייראה מלוכלך ויבלוט והיהלומים ייראו כגרגירי מלח המפוזרים עליו.

 

עבודות צורפות ושיבוץ איכותיות ניכרות בקווים ישרים, באחידות בין האבנים, וגם בדברים שלא ניתן לראות, כמו למשל (בטבעות בינוניות וגדולות) יצירת רשת פנימית מזהב לבן בחלק הקרוב לעור, המבטיחה אוורור לאצבע ומפחיתה סיכון לפריחה. המשבץ המשובח יעבוד עם מיקרוסקופ המגדיל את האבנים פי-חמישים. המשבץ הסטנדרטי יסתפק בלופה, שמעניקה הגדלה מצומצמת. ככל שמספר האבנים בתכשיט גדול יותר, כך עולה חשיבות מקצועיותו של המשבץ.

 

ביהלומים קטנים של 5-2 נקודות כל אחד (100 נקודות שוות קראט אחד), עלות שיבוץ אבן בודדת נעה בין 75 סנט ל-6 דולר - לפי איכות המשבץ. שיבוץ זול עוד יותר, ביציקה, מוריד עוד יותר את העלויות.

 

כללית, למשבצים הישראלים יש שם טוב בקנה מידה עולמי, כמו למשבצים האיטלקים. עם זאת, מגיעים לארץ גם תכשיטי יהלומים משובצים מהונג-קונג, מתאילנד ומטורקיה, המעתיקים את עיצובי המעצבים הגדולים ומתאפיינים בעבודת ילדים זולה. חלקם מוצגים כתכשיטים איטלקיים.

 

האם ניתן לשבץ יהלומים מתכשיט ישן בתכשיט חדש?

 

בהחלט כן, אם כי הכדאיות והאפשרויות משתנות בין הרשתות והחנויות. ברשתות ובחנויות היוקרתיות לא יסכימו לטפל בדרך-כלל בתכשיט בעל שתי אבנים של שתי נקודות, אבל אם לקוחות שכבר קנו פעם בחנות יבואו עם תכשיט שיש בו אבנים קטנות רבות מאוד, או שיש בו אבנים גדולות, של חצי קאראט ויותר, יסכימו לעצב מהן תכשיט חדש.

 

בחלק מהרשתות, כמו ה. שטרן, יעשו זאת במסגרת מבצעים מיוחדים, אך לא באופן שגרתי. בפדני ישלחו לכם אפילו מעצבת הביתה, אם מדובר באבן של חצי קאראט ויותר או באבן צבעונית יפה.

 

עלות המוצר הסופי תלויה בכמות הזהב ובמידת הצורך להשתמש באבני חן או ביהלומים נוספים. היא יכולה לנוע בין מאות שקלים לאלפי שקלים ויותר. בדרך-כלל ישלמו לכם תמורת הזהב שבתכשיט על-פי המחיר הבינלאומי של הזהב, ולא ישתמשו בו בתכשיט החדש, שכן התכת הזהב הלבן מחזירה אותו למצבו הצהוב ומצריכה תהליך מחודש של הפיכתו ללבן, שכרוך בעלויות גבוהות. את האבנים ישבצו, כמובן.

 

אם בידכם אבן גדולה יחסית (חצי קאראט ויותר) ואתם יודעים שאיכותה טובה במיוחד (רמת ניקיון, צבע, ליטוש) - מומלץ להתעקש להיות נוכחים בעת שיבוץ האבן, כדי שתהיו בטוחים שאכן שיבצו אותה, ולא החליפו באבן אחרת.

 

בקניון גבעתיים החדש נפתחה לאחרונה חנות חדשה בשם יהלומים, של דליה חלוץ, שמתמקדת - לצד מכירת תכשיטים חדשים - בעיצוב תכשיטים למי שמביאים תכשיטים ישנים משובצי יהלומים. כאן, בניגוד למקומות האחרים, מאפשרים תחושת המשכיות למי שקשור סנטימנטלית לתכשיט הישן: אם תבואי עם טבעת נישואין משובצת יהלומים של אמא, שאת רוצה לשנות, נתיך, אם תרצי, את הזהב מהטבעת ונשתמש בו לתכשיט החדש, אם כי נצטרך להוסיף לו תוספות, וכמובן נשתמש ביהלומים, אומרת חלוץ.

 

יהלומים קטנים ישובצו שלא בנוכחות הלקוח. הלקוח יכול להיות נוכח בעת שיבוץ יהלומים בגדלים של 30 נקודות ומעלה. העלות שמשלם הלקוח היא שכר העבודה. עלות שיבוץ יהלום אחד היא מ-6-5 דולר ליהלום של 5 נקודות ועד 20 דולר ליהלום של 1 קאראט. שכר העבודה של התכה ועיצוב של טבעת לא גדולה, שמשקלה 10 גרם זהב, יגיע לכ-800 שקל. עלות יצירת תכשיט יהלומים חדש מתכשיט ישן תגיע לרבע ופחות מעלות תכשיט חדש דומה.

 

קחו בחשבון שלא ישבצו לכם את היהלומים שבטבעת של סבתא, ואפילו לא יהלומים שקניתם משכן החבר בבורסה ליהלומים, בתכשיטים ממותגים, מעוצבים ומיובאים, אלא אם מדובר באבנים בודדות גדולות במיוחד. התירוץ הרשמי הוא רצון למכור רק תכשיטים באיכות גבוהה ואחידה. מאחורי הקלעים טוענים יודעי דבר כי הדבר נובע מרצונם של התכשיטנים להגן על רווחיהם.

 

מהי האופנה השלטת היום בתכשיטי יהלומים?

 

יש היום נטייה לאבנים מעט יותר גדולות, של 3 נקודות ומעלה, ולעיצובים מעט יותר חופשיים. ריבועים לצד עיגולים, למשל, או שילובי צבעים, צורות של פרחים ואפילו פרפרים, או הרבה עיצובים של אבני סוליטר (אבנים גדולות בולטות) המשובצות עם אבנים קטנות סביבן.

 

בניגוד לעבר, בטבעות נישואין מקובל לשבץ יהלומים רק לאורך שני-שלישים מהטבעת, בלי החלק הפנימי. זה מפחית עלויות. לעומת זאת, היום אופנתי לשבץ יהלומים בחלקים שבהם לא עשו זאת בעבר, למשל בסוגר, או בחוליות המחברות בין התליון לשרשרת.

 

מהם תכשיטי היהלומים הפופולריים ביותר?

 

לפי סדר יורד: טבעת סוליטר, טבעת נישואין, עגילים, תליון, צמיד טניס.

 

האם ניתן להתמקח ולקבל הנחות משמעותיות על תכשיטי יהלומים?

 

סיבוב בשורה של חנויות השייכות לרשתות תכשיטים בקניון רמת-אביב העלה תופעה מעניינת: בכל הרשתות אפשר להשיג הנחות. ביקרנו ברויאלטי, מילר, פדני וה. שטרן והתעניינו בטבעת משובצת יהלומים (כזו המכונה טבעת נישואין). רק בחנות של ה. שטרן אמרו לנו שאין הנחות: "אנחנו רשת בינלאומית וכל המחירים אחידים בכל חנויותינו בעולם". גם מנכ"ל הרשת, ישראל קורט, טען בשיחה ראשונית איתנו כי ברשת אין הנחות.

 

אבל מתברר שההנחות חוגגות בכל הענף, כולל אצל ה. שטרן, אם כי רק בחנויות הרשת בישראל, ולא בחו"ל. בה. שטרן אפשר בקלות להשיג הנחות של 15%-10%. ההנחות ניתנות לחברי מועדון הלקוחות של הרשת, שלהם מבטיחים תכשיט שביעי חינם על כל שישה תכשיטים שיקנו.

 

לה. שטרן יש גם יתרון על פני הרשתות האחרות - חנויות בנתב"ג. יש הטוענים כי בסניפים ממליצים ללקוחות להמתין עם קניית התכשיטים עד לנסיעה לחו"ל, כדי לקנות שם וליהנות מפטור ממע"מ. עם זאת, רכישה של תכשיט ביותר מ-200 דולר בדיוטי פרי מחייבת הצהרה במכס בעת החזרה לישראל.

 

"הדרישה לקנייה בנתב"ג באה מכיוון הלקוחות", אומר קורט ומוסיף: "בחנויותינו בנתב"ג יש שלטים שמפנים את תשומת לב הלקוחות לצורך להצהיר על תכשיטים במכס, לפי המחיר, אם כי קיימת הנקודה של תכשיט לשימוש אישי: לא שמעתי על מקרים שבהם נשים קנו תכשיט לעצמן ונעצרו במכס".

 

בפדני נגזרת ההנחה מגודל הקנייה, סוג הלקוח (ללקוחות גדולים יש הנחות גדולות יותר) והתכשיט. כשקולקציה נמצאת במבצע חיסול, יכולות ההנחות להגיע עד 50%-40%, אבל המוכרים יתוגמלו יותר ככל שיצליחו לשכנע את הלקוחות לקנות תכשיט בהנחה מתונה יותר.

 

מילר מדבר על הנחה של 10%-5% ברשת שלו, לפי גודל הקנייה, והנחה נוספת של 3% על מזומן. אגב, מומלץ להתייחס בחשדנות להנחות של 70% במחירי תכשיטי יהלומים. הן עלולות להיות פיקטיביות.

 

האם כדאי לבטח את התכשיט?

 

מילר ממליץ לבטח כל תכשיט יהלומים בביטוח אול ריסק, המכסה על אבידה או גניבה בכל מקום שהוא וכן על נפילת אבנים מתוכו.

 

ראו גם: על עסקי היהלומים הישראליים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
יהלומים לנצח
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
הנחות בכל הרשתות
מומלצים