שתף קטע נבחר

איך נקבע המחיר?

כמה עולה יהלום בגודל קאראט? התשובה מסובכת

מחירי יהלומים הם עניין מסובך: יש הבדל תהומי בין מחיר של יהלום שגודלו קראט אחד - לבין המחיר לקראט ביהלומים בכלל. זאת משום שהמחיר לקאראט משתנה באופן דרמטי לפי גודל היהלומים. ככל שהיהלומים גדולים יותר, המחיר לקראט גבוה יותר. בנוסף, מחיר כל יהלום משתנה באופן דרמטי לפי נקיונו, איכות ליטושו, צבעו וצורת ליטושו.

 

ביהלומים בגודל קאראט אחד (קבוצת גודל שהיא יוקרתית אבל עדיין לא נדירה) יהלום אדום הוא היקר והנדיר ביותר (למעשה צבעו ורוד עז). מחירו - מיליון דולר. בארץ לא מצאנו תכשיט שמשובץ בו יהלום כזה. אפילו פדני לא מוכר. במקום השני נמצא יהלום ורוד, שמחירו - חצי מיליון דולר. כאלה נמכרים מפעם לפעם בארץ, בדרך-כלל לא לישראלים, שלא אוהבים את הצבעוניים.

 

אחריהם באים היהלומים הלבנים, שהם זולים הרבה יותר. תכשיט המשובץ ביהלום לבן בודד (סוליטר) בגודל קראט, בדרגת ניקיון flawless (ללא פגם), יעלה 17,900 דולר (בגודלי אבנים כאלה עלות התכשיט עצמו זניחה, אלא אם הוא מכיל יהלומים נוספים). תכשיט המשובץ ביהלום לבן בודד בגודל קראט בדרגת ניקיון נמוכה מעט יותר, VVS1 (פגם קל מאוד מאוד), יעלה 12,600 דולר.

 

כשמדובר ביהלומים שגודלם נמוך מקאראט אחד, המחיר לקראט יורד, כאמור. די בהבדל של נקודה אחת במשקל כדי להוריד משמעותית את המחיר: יהלום לבן של 99 נקודות בדרגת flawless יעלה כבר 10,500 דולר לקראט (מחיר היהלום עצמו יהיה נמוך יותר ב-15). יהלום של 99 נקודות בדרגת VVS1, דרגת ניקיון מעט יותר נמוכה, יעלה 8,400 דולר לקראט.

 

ירידה נוספת בגודל האבנים מצניחה עוד את המחיר לקאראט. כך, למשל, קאראט של אבנים בגודל 25 נקודות (ארבע אבנים) יעלה 2,300 דולר בלבד, בצורת הליטוש הפופולרית של בריליאנט עגול. כלומר, מחיר האבן הבודדת יהיה 575 דולר. קאראט של אבנים מרובעות (פרינסס) בגודל של 25 נקודות כל אחת עולה 1,500 דולר, ואילו קאראט של אבנים מלבניות מאורכות (בגט) עולה כ-1,050 דולר.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
הגודל כן קובע
צילום: חן מיקא
מומלצים