שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "מתכנן רצח זאבי יתמודד בבחירות"

  מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, הכלוא בכלא הרשות, צפוי לעמוד בראש רשימת התנועה. במקביל נמשכים הדיונים ברשות על חוק הבחירות, כאשר אנשי הפלגים מעדיפים את השיטה הארצית, ואילו אנשי הפתח את זו המחוזית

  החזית העממית לשחרור פלסטין צפויה להעמיד בראש רשימתה בבחירות לפרלמנט הפלסטיני, שייערכו בחודש יולי, את מזכ"ל התנועה, אחמד סעדאת, הכלוא בכלא הרשות הפלסטינית ביחד עם מתכנני רצח השר זאבי ורוצחיו.

   

  בכיר בחזית העממית, ד"ר רבאח מונא, אמר היום (א') לעיתון הפלסטיני "אל-אייאם" כי סעדאת יעמוד בראש הרשימה המרכזית של התנועה וכי הארגון סבור שיש ביכולתו של המזכ"ל ליטול חלק בחיים הפרלמנטרים הפלסטינים. זאת, לדבריו, כדי לייצג את העניינים שמטרידים את הציבור הפלסטיני.

   

  בכיר נוסף בחזית אישר ל-ynet את הדברים. לדבריו, ההחלטה התקבלה בין היתר כדי להצביע על כך שהחזית תומכת ביישום העיקרון לפיו זכותם של האסירים להתמודד ולבחור בבחירות הפלסטיניות. עוד הוסיף הבכיר כי אינו סבור שההחלטה צריכה להביך את הרשות הפלסטינית.

   

  מאבק על חוק הבחירות

   

  בימים הקרובים צפויים להמשיך הארגונים הפלסטינים את המגעים על חוק הבחירות. חברי סיעת הפתח במועצה המחוקקת, המהווים את הרוב המכריע בה, הובילו לפני שבועיים הצבעה בפרלמנט בה נקבעה שיטת בחירות משולבת. לפי שיטה זו, שני שלישים מהמושבים ייבחרו במחוזות, ואילו שליש על-ידי הצבעה לרשימות ומפלגות ארציות.

   

  בארגונים הפלסטינים טענו כי ההחלטה של הפתח מנוגדת להסכמי קהיר, וכי חברי הסיעה העדיפו את האינטרס האישי שלהם על-פני האינטרס הפלסטיני הרחב. זאת, תוך התכחשות להסכמים בין הארגונים לרשות הפלסטינית.

   

  יו"ר הרשות, אבו מאזן, וראש הממשלה, אבו עלא, תומכים ביישום הבנות קהיר, לפיהן תתקיימנה הבחירות בחלוקה שווה בין מספר המושבים שיועמדו לבחירה על בסיס שיטת המחוזות לבין שיטת הרשימות הארציות. בסיעת הפתח, מנגד, חוששים כי השיטה הארצית תיטיב עם האופוזיציה בכלל, ועם תנועת החמאס בפרט. 

   

  ברשות מבטיחים: נפקיע נשק שיימצא בתהלוכות

   

  ברקע נמשך המאמץ הפלסטיני להפסיק את ירי המרגמות ברצועה. שר הפנים הפלסטיני, נאסר יוסף, הבטיח שהרשות הפלסטינית לא תאפשר לאף ארגון פלסטיני להכתיב את סדר יומו ואת תוכניתו הפוליטית באמצעות הנשק.

   

  יוסף, שנפגש עם הצמרת הביטחונית הפלסטינית ודרש להפסיק את כל הפרות החוק, בעיקר את ירי המרגמות נגד יעדים ישראליים, אמר כי "הרשות לא תאפשר לאף ארגון פלסטיני להכתיב את תוכניתו הפוליטית על העם הפלסטיני באמצעות הנשק. אנו תומכים בפלורליזם פוליטי ומכבדים בחירות, אבל נפקיע כל נשק לא-חוקי שנתפוס ברחובות. הנשק החוקי היחיד הוא זה שבידי הרשות הפלסטינית ומנגנוניה".

   

  יוסף אמר כי הרשות לא תיכנס אל הבתים להפקיע את הנשק, אבל תפקיע נשק שייתפס ברחוב או שייעשה בו שימוש במופעים ותהלוכות צבאיות. יוסף אמר: "נישא וניתן עם הארגונים הפלסטיניים לגבי הצורך להפסיק את אנרכיית הנשק, אבל אם מגעים אלה לא יצליחו לא נהסס להשתמש בכוח כדי להשליט סדר, ביטחון ושלטון חוק".

   

  השר הפלסטיני הדגיש כי הרשות השלימה תוכנית ביטחונית לקראת נסיגת צה"ל מהרצועה ומצפון הגדה, "ואנו עושים הכל בשטח כדי להמשיך את בניית מנגנוני הביטחון הפלסטיני, ולהשיב לאנשי הביטחון את אמונם ואת אמון הציבור בהם".

   

  התבטאויות אלה ואיומים שמשמיעים בכירי הרשות גררו תגובות נזעמות באופוזיציה הפלסטינית. בחמאס הזהירו מפני כל ניסיון של עימות חזיתי עם הארגונים. השייח חסן יוסף מהחמאס אמר שלא תהיה חזרה "לתקופה השחורה של של שנות התשעים". לדבריו, העם הפלסטיני לא יחזור לתקופה השחורה שבה הישראלים והפלסטינים שיתפו פעולה נגד ההתנגדות הפלסטינית, בעיקר נגד החמאס.

   

  בג'יהאד האסלאמי אמרו כי אנרכיית הנשק אינה קשורה לארגונים הלוחמים הפלסטיניים. השייח' נאפז עזאם, מראשי הג'יהאד האיסלאמי, בירך "על כל מאבק להפסיק הפרות חוק ותופעות של עבריינות, מבלי שיהיה ניסיון לפגוע בפעילים הפלסטינים ובנשק הלגיטימי של ההתנגדות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  סעדאת. רוצה להתמודד
  צילום: רויטרס
  צילום: עטא עוויסאת
  הכלא ביריחו
  צילום: עטא עוויסאת
  מומלצים