שתף קטע נבחר

חלק ונקי: איך להתגלח נכון

גבר ממוצע מתגלח לפחות 20 אלף פעמים בחייו, ובמצטבר חמישה חודשים שלמים. הגילוח יכול להיות לא נעים (חתכים, צריבות, גירויים), אבל גם לא נורא כשעושים את זה נכון. הנה כללים לגילוח נקי ונעים

 • לא משנה מתי אתם בוחרים להתגלח, עשו את זה מיד לאחר מקלחת, ועדיף בחדר אמבטיה סגור ואפוף אדים. המקלחת, שמסירה מהעור שומן מיותר ותאים מתים, וחום האדים גורמים לזיפים להתרחב ולהתרכך, מה שמקל את הגילוח. אם אי אפשר להצמיד את הגילוח למקלחת, שטפו את הפנים בסבון עם קרם לחות והניחו עליהן מגבת לחה וחמה כמה דקות. הכוח שדרוש לגילוח קטן בכ-70% אחרי שטיפת הפנים במים חמים שתי דקות.

 

 • המים אמנם מרככים, אך הם נספגים בשיער במהירות ומתנדפים, כשהם משאירים אותו במצבו ההתחלתי. קצף/ג'ל גילוח מונעים את התאיידות המים ושומרים על רכות הזיפים במהלך הגילוח. בנוסף, תכונות הסיכוך של הקצף והג'ל מפחיתות את החיכוך בין הסכין לעור ומבטיחות גילוח חלק.

 

 • השאלה – קצף גילוח או ג'ל – תלויה בסוג העור שלכם. ההבדל העיקרי ביניהם הוא באחוז המים שהם מכילים, שגבוה יותר בקצף. לכן, באופן כללי, ג'ל יתאים לבעלי עור יבש במיוחד, וכן לאנשים מבוגרים יותר (עורם מכיל פחות לחות). התרחקו מסבון, מאחר שהוא מייבש.

 

 • איך למרוח קצף או ג'ל? כסו את הפנים בשכבה דקה, עסו איתה את העור בתנועות סיבוביות כנגד כיוון צמיחת השיער והמתינו מעט לפני התחלת הגילוח, כדי שהזיפים יספיקו להתרכך והחומרים המרגיעים יתחילו לפעול.

 

 • סכין חדה היא המפתח לגילוח מוצלח, ולכן יש להחליף אותה לפני שנוצרים גירויים בעור. כשפס הסיכה בסכין מתחיל להתבלות, זה סימן שהגיעה השעה להחליף סכין. דרך אחרת היא לספור לכמה גילוחים מספיקה הסכין הראשונה בחבילה ולהשתמש בבאים אחריה בהתאם.

 

 • ככל שמספר הלהבים בסכין גדול יותר, כך הגילוח צמוד יותר. עם זאת, גילוח קרוב מגביר את הגירוי אצל בעלי עור רגיש.

 

 • הגילוח צריך להיעשות בכיוון צמיחת השיער. גילוח נגד הכיוון אמנם קרוב יותר, אך גורם לגירוי העור גם אם הוא לא רגיש. כדי לזהות את כיוון הצמיחה גלו איפה השורש ואיפה הקצה. אצל רוב הגברים השיער צומח מלמעלה למטה, וכך צריכה להיות תנועת הגילוח לאורך כל הגילוח, בלי להחליף כיוונים!

 

 • מומלץ לגלח תחילה את הלחיים, צידי הפנים והצוואר. הזיפים הקשים ביותר צומחים על הסנטר ומסבי ב לשפתיים. גלחו אותם אחרונים, כדי שיהיה להם יותר זמן להתרכך.

 

 • להפחתת הגירוי השתמשו בתנועות סכין קצרות ואל תגררו את הסכין לאורך כל הפנים, אל תלחצו אותה אל העור בעוצמה ואל תגלחו שוב ושוב באותה נקודה. אם משיכה אחת לא מספיקה, החליפו סכין.

 

 • שטפו את הסכין במים שוב ושוב במהלך הגילוח כדי למנוע מהשיער, מתאי העור המתים ומהקצף להפריע לגילוח. לאנשים בעלי עור רגיש מומלץ לשטוף את הסכין במים קרים, לאחרים – בחמים.

 

 • אחרי הגילוח שטפו את הפנים ואת הצוואר במים קרים וטפחו עליהם לייבוש. שטפו היטב את הסכין ונערו ממנה שאריות מים לפני האחסון. אל תנגבו אותה, זה עלול לפגוע בלהב.

 

 • כדי להבטיח גילוח מושלם לקראת אירוע מיוחד הימנעו מגילוח יומיים-שלושה לפניו והתגלחו ביום האירוע סמוך לשעה היעודה. גילוח זיפים בני יומיים-שלושה הוא תמיד יסודי יותר, כי ככל שהשיער ארוך יותר, כך הוא גמיש יותר. בנוסף, לסכין קל יותר לתפוס שערה מאשר זיף קצרצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
גילוח. צריך גם לדעת איך מורחים את הקצף
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים