שתף קטע נבחר

עדות מהבונקר: "היטלר היה פשוט מקסים"

האחות הרפואית ששהתה בבונקר של הצורר הנאצי בימיו האחרונים שוברת את שתיקתה אחרי 60 שנים. בראיון לעיתון בריטי היא מספרת על הרודן "המקסים", ומשתלחת באהובתו, אווה בראון, שהייתה "חסרת משמעות לחלוטין"

היא אחת העדות האחרונות ששהו עם הצורר הנאצי, אדולף היטלר, במשך ימיו האחרונים, והיא ניסתה להסתיר את זה בכל כוחה. במשך 60 השנים אחרונות לא סיפרה ארנה פלגאל אפילו למשפחתה שהיא שימשה כאחות רפואית בבונקר של מי שהיה אחראי לרציחתם השיטתית של מיליוני אנשים.

 

לכבוד ציון 60 שנים לסיום מלחמת העולם השניה, החליטה פלגאל לשבור את שתיקתה ולהעניק ראיון ראשון ומיוחד לעיתון הבריטי "הגארדיאן" המתפרסם הבוקר (ב').

 

פלגאל, היום בת 93 ומתגוררת בבית אבות בצפון גרמניה, התנדבה כאחות בצלב האדום והוצבה בבונקר בו הסתתר היטלר בברלין בשבועות האחרונים לחייו, לאחר שכבר היה ברור שהצבא הגרמני עומד להפסיד במלחמה.

 

עד היום זוכרת פלגאל את הפעם הראשונה בה פגשה את הצורר הנאצי: "הייתי בתוך הבניין ומישהו אמר פתאום 'הפיהרר מגיע', ואז היטלר נכנס. הוא לחץ ידיים לכולם והיה מאוד נחמד. הוא תמיד היה מנומס מאוד, ואדיב, ממש מקסים".

 

"הסמכותיות שהוא הקרין הייתה פשוט מופלאה", היא מוסיפה, "לא היה בו שום דבר שהיה צריך להתקומם נגדו".

פלגאל שרתה בבונקר בו הסתתרו היטלר ומי שהייתה אז אהובתו, אווה בראון. למרות שאת רוב זמנה היא בילתה בבונקר העליון, שהוצב מעל המבנה המבוצר בו שהה הרודן עצמו.

 

בשלב מסוים הצטרפו להיטלר שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס, אשתו מגדה וששת ילדיהם. "מגדה הייתה אישה מקסימה וכך גם ששת הילדים הקטנים. היא סבלה את בגידותיו של גבלס מבלי לומר כמעט מילה". מספרת פלגאל.

 

במהלך הראיון שמעניקה פלגאל לכתב העיתון, היא משתלחת פעמים רבות באווה בראון: "היא הייתה אישה חסרת כל עניין, ולא הייתה לה שום חשיבות. אף אחד לא ציפה ממנה ליותר מדי, משום שבסך הכל היא הייתה רק נערה צעירה. היינו יותר עצובים לשמוע על מותו של הכלב של היטלר, מאשר כששמענו שהיא התאבדה".

 

כשפלגאל נשאלת על הימים האחרונים בבונקר, היא מסבירה שככל שהכוחות הסובייטים נכנסו עמוק יותר ויותר לתוך ברלין, והיה ברור שהרייך השלישי נמצא בימיו האחרונים, הפכה האווירה בבונקר למהורהרת יותר ויותר.

 

"לקראת הסוף היינו כבר כמו משפחה", היא מספרת, "כשהרוסים הגיעו ממש למרכז ברלין, הוזמנו לחדרו של היטלר כדי להיפרד ממנו. הוא לחץ את ידי כולנו, אמר כמה מילים חמות וזה היה הכל".

 

ב-30 באפריל 1945 היה הצבא הנאצי מובס, והכוחות הסובייטים נמצאו במרחק 300 מטרים בלבד ממקום מחבואו של היטלר. הפיהרר נפרד לשלום מעוזריו ונכנס עם בראון לאחד מחדריו הפרטיים. שם, הרעיל את אהובתו, ככל הנראה בהסכמתה, וירה לעצמו בראש.

 

"רק מעטים מאיתנו שמעו את הירייה עצמה. אבל אחרי שהיה ברור שהוא מת היינו צריכים להחליט האם להישאר או לעזוב. אני בעצמי לא ראיתי את גופתו של הפיהרר, משום שהיא נלקחה מהר מאוד מהמקום ונשרפה". אמרה האחות לשעבר.

 

פלגאל נשארה בבונקר עד להגעת הכוחות הרוסים. לאחר כיבוש ברלין וכניעת הצבא הגרמני, היא המשיכה לשמש כאחות בצלב האדום וטיפלה בחיילים רוסים שנפגעו במלחמה. לאחר כמה חודשים היא פרשה מהתפקיד והפכה לעובדת סוציאלית.

 

האחרון שראה את הגופות

 

לפני מספר ימים העניק ראיון דומה לסוכנות הידיעות הצרפתית, רוחוס מיש בן ה-88, שהינו עד הראייה האחרון שראה במו עיניו את גופותיהם של הצורר הנאצי ואהובתו.

 

"אני לא יודע כמה זמן זה לקח", סיפר מיש, שהיה בזמנו מהנדס טלפונים צעיר בבונקר של היטלר. "אולי שעה ואולי שעתיים. לא שמעתי את הירייה בעצמי, אבל שמעתי מישהו צועק ואז אני חושב שזה קרה'".

 

"המתנו כ-20 דקות, ופתחנו את הדלת למשרדו ולאחר מכן לחדר המגורים. היטלר היה ישוב ליד שולחנו כשהוא שעון קדימה, ואווה בראון הייתה שרועה לצידו. לא היינו מופתעים, כל המפקדים רצו להבריח את היטלר אל מחוץ לעיר אבל הוא סירב, והתעקש להישאר".

 

ימיו האחרונים של היטלר הוצגו בהרחבה בשובר הקופות הגרמני "הנפילה" שיצא לאקרנים בשנה שעברה. בתי הקולנוע בגרמניה היו מלאים עד אפס מקום והסרט גרף כ-40 מיליון דולר במדינה. מפיציו אף טוענים שהוא צפוי להפוך לסרט הגרמני הרווחי ביותר בכל הזמנים. לדברי פלגאל, הסרט דווקא מדוייק יחסית, והיא אפילו יכולה לזהות בו את עצמה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היטלר. "היה ממש מקסים"
צילום: איי פי
הבונקר בו הסתתר היטלר.
צילום: איי פי
מומלצים