שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 3 במאי 2005

כותרות עיתונים בעולם, 3 במאי 2005:

 

אינדיפנדנט

 

מערכת הבחירות בבריטניה: יומיים לפני הבחירות בבריטניה וראש הממשלה, טוני בלייר, ממשיך לקוות שנושא המלחמה בעיראק לא יעלה לראש סדר היום הציבורי לקראת הבחירות. לפי הסקרים המתפרסמים הבוקר, מפלגת הלייבור, בראשה עומד טוני בלייר, זוכה ל-42 אחוזי תמיכה, השמרנים זוכים ל-29 אחוזים ואילו הליברלים-דמוקרטים זוכים ל-21 אחוזים.

 

נראה כי בלייר יצטרך להתאמץ כדי להצניע את סוגיית עיראק, זאת לאחר שאתמול נהרג חייל בריטי בלחימה במדינה. בלייר, שקיבל על כך הודעה מיועצו במהלך קמפיין החבירות, זכה להתקפה קשה מצד אלמנתו של החייל, אנטוני ווייקפילד.

 

בוסטון גלוב

 

ימים קשים בעיראק: 25 בני אדם נהרגו ולמעלה מחמישים נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בהלוויה של בכיר כורדי בצפון עיראק. היה זה אירוע הדמים הקשה ביותר בארבעת הימים הקשים האחרונים, שבהם נהרגו לפחות 116 בני אדם, 11 אמריקנים, ונפצעו עוד רבים אחרים.

 

למרות גל הפיגועים הקשה, ליועץ לביטחון לאומי של עיראק אין ספק כי הממשלה תצליח להשיג התקדמות של ממש בלחימה מול החמושים. "אין לי צל של ספק שעד סוף השנה נצליח להשיג עוד הרבה מאד", אמר היועץ, מוואפק אל-רובאעי בראיון לרשת החדשות CNN.

 

יו.אס.איי טודיי

 

צבא ארה"ב דיווח כי איבד קשר עם שני מטוסי קרב שלו שעסקו בסיוע למבצע צבאי בעיראק. גורלם של שני מטוסי ה- F/A-18 ואנשי צוותם שהמריאו מנושאת המטוסים קארל וינסון עדיין לא ידוע. בהודעה של צבא ארה"ב נאמר כי הקשר עם שני המטוסים אבד סביב השעה 22:10.

 

אל-קודס אל-ערבי

 

תנאים ירודים - מוראל גבוה: עורך דינו של נשיא עיראק המודח, סדאם חוסיין, ביקר אותו בתאו והתרשם מתנאי כליאתו. מתברר כי באותו ביקור הודיע סדאם לפרקליטו, חליל אל-דוליימי, שלא ראה את אור השמש מזה למעלה משנה מאז נעצר. לדברי אל-דוליימי, סדאם סובל מבידוד מוחלט מהעולם החיצוני ואינו יודע דבר על ההתרחשויות מחוץ לכותלי בית הכלא.

 

אל-דוליימי, שביקר את סדאם בשבוע שעבר בפעם השניה מאז נעצר, הוסיף כי הוא יוצא פעמיים ביום מתאו לשני טיולים קצרים בתוך אולם באורך של עשרה מטרים, ממנו הוא מנסה לראות את אור השמש מתוך פתח צר. בנוסף, מתברר כי סדאם מבלה את רוב יומו בתפילה, בקריאת קוראן ובכתיבת שירים. הוא מכבס את בגדיו בידיו. למרות הכל, הודיע אל-דוליימי כי המוראל של הנשיא המודח גבוה.

 

אל-אהראם

 

סוף לחוליית הטרור שביצעה את הפיגועים בקהיר: מקור ביטחוני רם דרג מסר כי לפי כל המידע והעדויות, נתפסו כל חברי חוליית הטרור שהיתה מעורבת בשרשרת הפיגועים בקהיר - בפיגוע באל-אזהר ב-7 באפריל ובשני הפיגועים ביום שבת האחרון. זאת, בנוסף למרדף שמתנהל אחרי אחיו של המחבל שביצע את הפיגוע ביום שבת, איהאב יוסרי, שנמלט מידי מנגנוני הביטחון של מצרים.

 

לפי אותו המקור, בידי מנגנוני הביטחון מצויים כבר חמישה טרוריסטים שנעצרו בחשד למעורבות בחולייה, מהם שלושה שנעצרו בעקבות הפיגוע באל-אזהר ושניים נוספים, בהם מארגן החולייה.

 

מקורות ביטחוניים מסרו כי כל אלה, בנוסף למחבלים עצמם, היוו את החולייה אחריה רדפו מנגנוני הביטחון מאז הפיגוע באל-אזהר ב-7 באפריל. 

 

א-שרק אל-אווסט

 

הפשרה נוספת ביחסי ישראל והפלסטינים: אחרי יותר מארבע שנים, מחדשת ישראל את הנפקת תעודות ה-V.I.P. - תעודות מעבר הקבע - לבכירים ברשות הפלסטינית. המחזיק בתעודה זו לא יצטרך עוד לבצע תיאום מוקדם עם ישראל לפני שייכנס אליה או שיעבור באחד ממחסומי צה"ל בשטחים.

 

ישראל החלה להנפיק את הכרטיסים בעקבות חתימת הסכמי אוסלו בשנת 1993, אולם ביטלה את השימוש בהם עם פרוץ האינתיפאדה בשטחים. מעתה יהיו שני סוגים של כרטיסים - האחד לשרים ולראשי מנגנוני הביטחון שיוכלו להיכנס בחופשיות לישראל, ואילו האחר לחברי המועצה המחוקקת ולפקידים בכירים במשרדים הפלסטינים השונים - שלא יהנו מאותו חופש מוחלט בכניסה לישראל. על המבצע מופקד מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

 

סוף למוכרי העיתונים ברמזורים: האם האמירויות תהיה למדינה הערבית הראשונה ממנה יעלם המראה המוכר של מוכרי עיתונים ברמזורים ובקרנות רחוב? אם להתסמך על ההוראה שפירסם של התקשורת של המדינה, השייח עבדאללה בן זייד אל-נהיאן, הרי שמ-15 במאי תיאסר מכירת עיתונים באזורים אלו. מקורות במדינה מסרו כי הנוכחות המאסיבית של מוכרי עיתונים בכיכרות הראשיים מקשה מאוד על התנועה וגורמת לתאונות דרכים. מוכרי העיתונים מידפקים על המכוניות בכבישים.

 

תופעת מכירת העיתונים בקרנות רחוב במדינה היא תופעה ותיקה, שהחלה מעיתון "אל-וחדה" שתמך ברוכלים, והתפשטה לשאר העיתונים הממשלתיים במדינה.

 

לוס אנג'לס טיימס

 

קצב גידול האוכלוסין בקליפורניה בירידה: אחד מכל שמונה אמריקנים מתגורר בקליפורניה, כך עולה מסקר דמוגרפי שפורסם אתמול. לפי הסקר, אוכלוסייתה של קליפורניה צמחה במהלך שנת 2004 בכחצי מיליון בני אדם, אולם קצב הגידול היה הנמוך ביותר מאז שנות התשעים וזאת בעקבות ירידה בקצה ההגירה והלידה.

 

קליפורניה, המונה כ-36.8 מיליון בני אדם, צמחה בשנה שעברה באחוז וחצי, וזאת בשעה שאחוז הגידול שהיה בה בשנת 2000 עמד על כשני אחוזים. "המספרים מעידים שקליפורניה היא עדיין יעד אטרקטיבי למהגרים מחוץ למדינה ובתוכה, אולם שיעור הגידול הולך ויורד מאז שנת 2001", אמרה המומחית לדמוגרפיה, לינדה גייג'.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בלייר. מוביל בסקרים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
חיילים אמריקנים בעיראק. ימי דמים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
סדאם. לא רואה את אור השמש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קהיר. סוף לחוליית הטרור?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
קליפורניה. עדיין אטרקטיבית
צילום: רויטרס
מומלצים