שתף קטע נבחר

מדריך קרב מגע מצטיין סירב לאמן חיילים לפינוי

לפני כמה שבועות הוביל רב"ט עידן את נבחרת גבעתי למקום הראשון בצה"ל בקרב מגע. חבריו מספרים ל-ynet: בימים האחרונים הוא נתבקש להעביר אימון בהגנה עצמית נגד "מתנחל עם סכין", אך סירב "לאמן חיילים נגד יהודים" ואף הודיע כי הוא מוכן לעמוד למשפט על כך. הלילה עידן נתבשר כי הוא מודח מהתפקיד וישובץ כאפסנאי. צה"ל: המדריך מנסה לשפר את תנאיו ורק טוען לבעייה מצפונית

סרבנות ימין בחטיבת גבעתי: מדריך קרב מגע שנתבקש לערוך לחיילים סדרת הכשרות בתחום הודיע למפקדיו כי אינו מוכן לבצע את המשימה מחשש כי חניכיו יפעילו אלימות נגד מתנחלים במהלך ביצוע תכנית ההתנתקות. מפקדיו ניסו לשכנע אותו, אך הוא עמד בסירובו ודרש להישפט בבית דין צבאי. ל-ynet נודע כי הלילה (יום ד') הודיעו המפקדים למדריך המצטיין: "אתה הולך להיות אפסנאי".

 

 

רק לפני מספר שבועות הוביל רב"ט עידן את נבחרת חטיבת גבעתי למקום הראשון באליפות צה"ל בקרב מגע. הוא אף זכה לקבל את הגביע מידי הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, בטקס שהתקיים במכון וינגייט. כשרונו של החייל בתחום אומנויות הלחימה היה ידוע לכל. גם המפקדים הבכירים בחטיבה ידעו זאת ואף הציעו לו באחרונה לעבור מהגדוד בו היה מוצב לחטיבה, במטרה שיוכל לאמן חיילים מכל גדודי גבעתי.

 

"לפני כמה ימים ביקשו מעידן לאמן קבוצה גדולה של חיילים בהגנה עצמית, אגרסיביות, השתלטות, טיפול באדם המאיים בסכין ודברים כאלה", סיפרו ל-ynet חבריו של רב"ט עידן, "הוא מאוד נזהר מזה, ביקש לוודא שלא מדובר כאן בהכנה לקראת ההתנתקות, המפקדים הרגיעו אותו". אבל למעשה הפרשה רק החלה.

 

השבוע, כחלק מההכנות לקראת הקורס שהיה אמור להעביר עידן, שוחח איתו אחד הקצינים ובמהלך השיחה נתן לו דוגמאות: "מתנחל עם סכין" ו"פינוי מאחז". לדברי החברים הקרובים הבין עידן מיד כי מדובר בהכשרה לקראת ההתנתקות, והוא הודיע כי אינו מוכן "לאמן חיילים נגד יהודים. אותי לימדו לאמן רק נגד אויב".

 

סירובו של החייל לבצע את הכשרה הגיע למפקדים בכירים בחטיבה שניסו לשכנע אותו לבצע את המשימה, אך הוא עמד בשלו. "מי מבקש מחייל לאמן נגד יהודים? איך אפשר לעשות מצפונית דבר כזה?", אמר יצחק, אביו של עידן בשיחה עם ynet, "לבן שלי יש נפש יהודית, הוא לא מסוגל לאמן חיילים נגד יהודים. אני מבין לליבו ותומך בו באופן מלא".

 

בשיחות של החייל עם המפקדים, הוא ניסה להסביר להם כי לא יהיה מסוגל לסבול מצב שבו חייל יבעט במתנחל, לאחר שלמד את הטכניקה ממנו. "אני נגד סרבנות", אומר האב, "סרבנות בצה"ל זה דבר גרוע, צריך לתת את הדם למען המולדת, אבל הבן שלי לא מסרב לבצע פקודה, מדובר כאן בעיה מצפונית. הוא לא יכול לעשות דבר כזה, תסכלו על הנפש שלו".

 

בימים האחרונים הודיע החייל כי הוא מוכן לאמן את החיילים רק אם יתחייבו בחתימת ידם, או באחריות המ"פים, כי לא יפעילו אלימות כלפי יהודים, אחרת - ייכנסו לכלא. בצה"ל כמובן לא קיבלו את הרעיון. רב"ט עידן ציין כי הוא מוכן להישפט על סירוב פקודה אך לא אצל מפקד החטיבה או סגנו, אלא בבית דין צבאי.

 

"המפקדים שאלו אותו האם יש לו עורך דין", סיפר אחד מחבריו, "עידן השיב שיש לו עורך דין והוא מוכן לעמוד בפני בית דין צבאי כיוון שמבקשים ממנו למלא פקודה בלתי חוקית בעליל".

 

הלילה, כאמור, חלה התפתחות בפרשה כאשר אחד ממפקדיו של החייל הודיע לו כי הוא חוזר לגדוד שלו, וישובץ שם כאפסנאי. "זאת נקמנות לשמה, למה לא שפטו אותו? מי מפחד שם ממשפט, הרי גם המפקדים יודעים שזאת פקודה בלתי חוקית בעליל", אמר אביו של עידן.

 

בגוש קטיף מברכים את רב"ט עידן. "החייל הוא סנונית ראשונה ואנחנו מכירים לפחות עשרות כמוהו", אמרו גורמים בגוש קטיף, "אין לצה"ל קצה קצהו של מושג לפני איזה רעידת אדמה הוא עומד. משאל העם ממנו שרון כל כך ברח ייכפה עליו באמצעות הצבעה ברגליים של החיילים". בגוש קטיף מסכימים עם טענת החייל ואביו כי "מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל".

 

צה"ל: ה"בעיה המצפונית" היא רק תירוץ של החייל

 

בחטיבת גבעתי טוענים כי המדריך מנצל את הסיטואציה אליה נקלע וטוען לבעיה מצפונית, כשבפועל הוא מנסה לשפר את תנאי שירותו.

 

"מדובר בחייל ששימש כשמשגיח כשרות בגדוד 'שקד'. הוא היה חייל טוב וביקש גם לבטא את ידיעותיו באומנות לחימה אותן רכש באזרחות", אמר קצין בכיר בחטיבה ל-ynet, "איפשרנו לו לצאת לקורס קרב מגע שנמשך מספר שבועות, הוא סיים אותו בהצלחה ואף הדריך חיילים כחלק מאליפות צה"ל".

 

הקצין ציין כי באחרונה נעשתה פנייה מחטיבה לגדוד "למשוך" את החייל מהגדוד, "המג"ד הסכים שהחייל ישרת בחטיבה וכך ינצל את כישוריו וידריך מספר רב של חיילים בתחום".

 

לדבריו, עם שיבוצו בחטיבה, ביקש החייל הטבות מפליגות בכל הקשור ליציאות לביתו, אולם מפקדיו סירבו. "ואז החייל ציין את נושא הבעיה המצפונית לכאורה, שיש לו, ואמר שאינו מוכן לאמן חיילים שיפגעו חלילה באזרחים". הקצין ציין כי תפקיד ההדרכה שהוצע לו הוא במסגרת צ'ופר ואם אינו מעוניין יוחזר לגדוד ממנו הגיע.

 

"לטעמי", ציין הקצין, "לא היה כאן מקום לשפוט על סירוב פקודה, אם אכן זה היה המקרה הוא היה נשפט ומקבל את עונשו. הוא לא רוצה בתפקיד ולכן יוחזר לגדוד לתפקיד המקורי בו היה". עוד ציין כי אין באימונים אלה הכשרה לפגיעה באנשים "וממילא, חטיבת גבעתי תהיה חלק ממעגלי ההגנה על היישובים ולא תקח חלק בפינוי עצמו".

 

אביו של החייל וחבריו טוענים בתגובה כי "לעידן היה קשה לקבל את הרעיון כי חיילים שיעברו אצלו הכשרה יהיו בעתיד בסיטואציה של אלימות, ולו הקטנה ביותר, מול יהודים, וזאת הסיבה שסירב לבצע את המשימה". לטענתם, הוא אמנם ביקש הקלות שירות, אך זאת לא הסיבה האמיתית לסירוב לבצע את הכשרת החיילים. "אחד הקצינים אף אמר לו שהוא עשוי ללכת לכלא אם יסרב ועידן הסכים", אמר האב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
עידן עם גביע הרמטכ"ל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
צילום: דובר צה"ל
לוחמי גבעתי באימון. מי ידריך?
צילום: דובר צה"ל
מומלצים