שתף קטע נבחר

עיראק: זקוק לדם לניתוח? קנה ברחוב

בימים של פיגועים, חיסולי חשבונות, תאונות דרכים ומה לא, נוצר בעיראק ביקוש רב למנות דם. כדי לספק את הצורך, פועלת בחשאי בורסה של ממש בה נעים מחירי הדם לפי הביקוש וההיצע בשוק: בין 20 ל-50 אלף דינאר - והם עולים במיוחד כשמדובר בסוגי הדם הנדירים

סוחרים בדם: ארצות הברית רצתה ליצור סדר חדש בעיראק שאחרי סדאם, אך קשה להאמין ששאפה להשיג דווקא סדר מסוג כזה. מתברר כי בבגדד התפתח מסחר מסועף בדם, וכי ממש מול בתי החולים, משרד הבריאות העיראקי או אפילו בנק הדם מסתובבים ספסרים בניסיון למכור את מרכולתם לכל דורש.

 

בימים של פיגועים, חיסולי חשבונות, תאונות דרכים ומה לא, נוצר בעיראק ביקוש רב למנות דם. זאת, בנוסף למקרים השגרתיים של מחלות, ניתוחים וטיפולים רפואיים אחרים. כדי לספק את הצורך, סיפר פלאח א-שדידי לעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, כי הוא נאלץ לקנות מידי פעם מנות דם לאחיו הקטן, חמזה, החולה במחלה הטלאסימיה – מחלה המצריכה להחליף את דמו מידי חודש. חוסיין ג'אסם הוסיף כי מדובר בבורסה של ממש וכי המחירים נעים לפי הביקוש וההיצע בשוק, בין 20 ל-50 אלף דינר - כשהמחירים עולים במיוחד כשמדובר בסוגי הדם הנדירים.

 

מניין מגיעה ה"סחורה" לשווקים? ספסרי הדם (מתברר שיש כאלה) מסרבים לגלות את מקורותיהם, אולם לפי העיתון נראה כי פקידים בבנק הדם משתפים איתם פעולה. זאת, בנוסף למאגר של מתנדבים פוטנציאלים ברשות אותם ספסרים, המוכנים למכור את דמם אחרי ארוחה הגונה ומשקה מוגז.

 

משרד הבריאות העיראקי: פתחנו בחקירה

 

סביב המסחר המתפתח הופנתה אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות העיראקי על כך שאינו עושה דבר כדי למנוע את המסחר שמתבצע לא הרחק ממנו, ומתעלמים מכך ש"גונבים" למעשה דם ממי שזקוק לו באמת. זאת, בנוסף למחסור החמור בדם הקיים בבתי החולים ובמוסדות הבריאות בשל המצב הביטחוני הקשה במדינה.

 

מקור בכיר במשרד אמר בתגובה לעיתון, כי קבוצות פיקוח מטעם המפקח הכללי של המשרד פתחו בחקירות ובצעדי מנע כדי להילחם בתופעה שנפוצה אחרי נפילת משטרו של סדאם והידרדרות המצב הביטחוני במדינה.

 

במסגרת זו כבר נעצרו כמה חשודים במסחר בדם ואלה צפויים לעמוד למשפט. אולם למרות זאת, ייתכן שבית המשפט לא יגזור עליהם עונשים מרתיעים מידי וזאת בשל הסחבת הקשה המערכת המשפט ובשל המצב הביטחוני הקשה השורר בה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחיר מנת דם: עשרות אלפי דינרים
צילום: סי די בנק
צילום: רויטרס
עיראק. שפיכות דמים מתמשכת
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הבורסה פועלת בחשאי. עיראק
צילום: איי פי
מומלצים