שתף קטע נבחר

מנהלת כתבה שיר מחאה ללבנת בסגנון "פינוקיו"

בעוד ארגוני המורים נערכים להשבתה חלקית של הלימודים ביום שני, החליטה מנהלת בית הספר "כנרת" בעמק הירדן לשגר מכתב מחאה פרטי לשרת החינוך, ובו כתבה שיר: "'אני כבר ילד אמיתי', אני יורדת מהחוטים ומבקשת לומר, להגיב, להעיר". הסתדרות המורים עתרה לבית הדין לעבודה: 30 דקות שימוע לכל מורה מפוטר אינן מספיקות

שיר המחאה של מנהלת בית הספר: איריס מורן, מנהלת בית הספר "כנרת" בקבוצת כנרת בעמק הירדן, החליטה לעשות מעשה בעקבות פיטוריהם הצפויים של שלוש מורות בבית ספרה ושיגרה שיר מחאה לשרת החינוך, לימור לבנת. בשיר כתבה בין השאר: "ובכן, 'אני כבר ילד אמיתי', אני יורדת מהחוטים ומבקשת לומר, להגיב, להעיר".

 

 

המנהלת אמרה בשיחה עם ynet, שתחילה החליטה שלא להעביר את מכתבי הפיטורים למורים, עוד לפני הנחיית ההסתדרות אתמול (ד') בנושא. "אמרתי שאני לא מוכנה להעביר את המכתבים הלאה למורים, אולם בהמשך לא נותרה לי ברירה לאחר שהבנתי שאם לא אמסור אני אמנע מהם את זכות השימוע.

 

"על כן - מחר, ביום השואה, במסגרת הדיכאון הכללי, אני אבשר לשלוש מורות כי הן מיועדות לפיטורים. כל הסיפור הזה הוא משחק כוחות בין משרד החינוך לארגוני המורים. אחת המורות שאני צריכה לפטר היא אחרי אירוע לב ואני ממש מפחדת ולא יודעת איך אבשר לה את זה".

 

וכך פתחה איריס מורן את מכתבה לשרת החינוך: "מכתב זה נכתב בתחושת מועקה שליוותה אותי לאורך חופשת הפסח".

 

בשם איזה הגיון

ובתוקף איזה עקרון

את מעלה בדעתך

אל מרום משרתך

את ההנחה השגויה

שנאמר "הללויה"

מבלי להסיג (מלשון הסתייגות)

או מבלי להשיג (מלשון השגות)

שנאזין לדברך ונסור למרותך

בצייתנות המאפיינת מריונטות

ובכן,

"אני כבר ילד אמיתי"

אני יורדת מהחוטים

ומבקשת לומר, להגיב, להעיר -

בתוקף היותי אדם חושב מצפוני ואוטונומי,

בתוקף היותי ראש ארגון יוצר ונושם חינוך

בתוקף היותי מנהלת בית ספר

 

עוד כתבה מנהלת בית הספר במכתבה לשרת החינוך: "נדמה כי הלהיטות הבלתי מרוסנת ליישם את המלצות ועדת דוברת עכשיו ומיד - יש בה טעם לפגם. אם הייתה אותה מידה של להיטות ליישם המלצות נוספות, פרט לפיטורי מורים - ייתכן ומכתב זה לא היה נכתב כלל".

 

לדבריה, ערב חג הפסח, קיבלו המנהלים "הנחתה" לספק שמות של מורים פוטנציאליים לפיטורים, "בדחיפות! עד... אתמול! המפקחים 'לוחצים'. 'אין מה לעשות' - נאנחים כולם... המפקחים, עמיתותי המנהלות... 'זאת הנחתה מגבוה'... ואני דווקא חושבת שיש מה לעשות! גם אם העשייה הזאת שלי לא תשנה דבר, הרי שחובתי האלמנטרית היא להגיב, להסיג ולהשיג.  

 

"אינני זוכרת (בעוונותי) את מספר המפוטרים שנתבקשנו לספק ב'הנחתה' - אני חלשה מאוד במספרים, אולם חזקה מאד ביחס ובכבוד שאני רוכשת לאנשים בכלל, ולאנשי החינוך שבצוות שלי בפרט ובמיוחד. מה שאני כן זוכרת היטב זה את העובדה שב'מרוץ' אל רשימות המפוטרים הפוטנציאלים לא הייתה כל התייחסות לפיטורי מפקחים וממלאי תפקידים אחרים ב'צמרת'. האם אין קשר בין מספר משרות המורים והמפקחים עליהם? האם גם פרט זה נשמט בשל אותה בהילות?"

  

את מכתבה, סיכמה המנהלת בשיר קצר נוסף:

בשם איזה הכרח או הגיון

יישאר כך, מנופח, המנגנון?

אם בשם "מתווי דרך"? -

אני לא מבינה את הכיוון

ואם בשם ה"מושכים בחוטים"? -

אני לא מריונטה!!! 

(וזה כבר נאמר)

 

איילה בר, יועצת התקשורת של לימור לבנת, אמרה בתגובה לשיר ולמכתב המחאה: "השרה נמצאת בטקס יום השואה בפולין. מכל מקום, היא טרם ראתה את המכתב".

 

אבל איריס מורן אינה חוששת מתגובת השרה, "אני לא אמיצה, אלא כואבת. אני רוצה לדבר, להשמיע את קולי, שלא יסתמו לי את הפה. על זה אני מוחה. הלוואי שהמכתב שלי ישנה במשהו אבל אני לא חושבת כי אני לא נאיבית. ועצם זה שהגבתי זו האמירה שלי. אי אפשר שיחשבו במשרד החינוך שההודעה כי עלינו לפטר מורים תעבור מעל הראשים בלי שום תגובה.

  

"בדו"ח דוברת לרפורמה במערכת החינוך יש סעיפים רבים, אולם הדבר הראשון שהחליטו ליישם זה את הסעיף שמדבר על פיטורי מורים. זאת עשו עוד לפני שצמצמו את שבוע הלימודים ולפני שהחילו את יום לימודים ארוך, שהם סעיפים חשובים וקריטיים לא פחות ליישום הדו"ח. התחושה שלי היא שבין כה וכה היו מפטרים מורים, גם אם ארגוני המורים היו מקבלים את ההמלצות בלב שלם".

 

שביתה חלקית ביום שני

 

ארגוני המורים הודיעו שהלימודים במרבית בתי הספר באיזור תל-אביב, המרכז וירושלים יושבתו ביום שני משעה 10 בבוקר. בשעה זו יתקיים בכנסת דיון מיוחד בנושא פיטורי המורים. במכתב קראו לאלפי מורים להפגין משעה 11 בגן הוורדים מול משכן הכנסת.

 

הסתדרות המורים הגישה בקשה לבית הדין האזורי לעבודה לבטל את הוועדות הפריטטיות שנקבעו על-ידי משרד החינוך. ועדות אלה נועדו עבור המורים שקיבלו השבוע מכתבי פיטורים על מנת לערער על ההחלטה. לטענת ארגוני המורים "לכל עובד הוראה הוקצו עשר דקות בלבד להשמיע את טענותיו, מה שמעיד כי התהליך הוא למראית עין בלבד". 

ארגוני המורים גם שלחו למנהלי בתי הספר מכתבים ובהם דרשו לשלוח את כל מכתבי הפיטורים חזרה לשרת החינוך ב"שק עטוף בסרט שחור": "הנכם מתבקשים להעביר לידי שליח את כל מכתבי הפיטורים שקיבלו המורים העובדים בבית ספרכם להסתדרות המורים. מרכז המורים ירכז את כל המכתבים וישלח אותם בחזרה לשרת החינוך בשק עטוף בסרט שחור", כתבו ארגוני המורים.

 

המכתב למנהלים כלל איום: "לטובת כל אחד מכם, אתם מתבקשים לקיים את בקשתי מיידית". אחד המנהלים הגיב בשיחה עם ynet: "אנחנו בין הפטיש לסדן. מצד אחד, משרד החינוך משלם את משכורתינו ומצד רוצים אנחנו להקשיב לארגוני המורים". רוב חבריי המנהלים לא ביצעו את ההוראה של הארגונים למרות האיום".

  

ממשרד החינוך נמסר בתגובה למכתב של ארגוני המורים הקורא לשלוח את מכתבי הפיטורים חזרה לשרה בשק עטוף בסרט שחור: "מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, אמרה שהמורים מוסיפים חטא על פשע בכך שאינם מאפשרים למורים להוציא את עצמם מהגזרה של הפיטורים בכך שיבואו עם המכתב לערער בפני ועדת השימוע. המנכ"לית שבה וקוראת למורים לנצל את זכות השימוע כדי להעלות את טיעוניהם במידה והוכלו עליהם הקריטריונים הלא נכונים".


פורסם לראשונה 04/05/2005 23:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר באובאו
מכתב מחאה
צילום: ירון ברנר באובאו
צילום: אלכס קולומויסקי
מוסיפים חטא על פשע. תירוש
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים