שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוסף 'הרבלייף' שהורד: משרד הבריאות לא מצא פגם

  שלושה חודשים לאחר שהודיע על הפסקת שיווקו של המוצר מסוג 'שומשום ועשבי תיבול' של חברת הרבלייף, מודיע היום המשרד כי לא נמצא קשר בין צריכת המוצר לבין בעיות בתפקוד הכבד. עם-זאת, מטעמי בטחון, ממליץ המשרד לחולי כבד על מספר צעדים שיש לנקוט לפני צרכית המוצר. ולמרות כל זאת - המוצר, לעת עתה, לא ישוב לשוק

  משרד הבריאות הודיע הערב (ד'), כי בשלב זה לא נמצאה כל הוכחה לקשר סיבתי בין צריכת מוצר 'הרבלייף' לתופעה של הפרעות בתפקודי כבד. הבהרה זאת פורסמה הערב, לאחר שבחודש פברואר השנה הורה משרד הבריאות על הפסקת שיווקו של תוסף המזון של חברת 'הרבלייף' מסוג שומשום ועשבי תיבול, בשל חשד כי צריכתו פוגעת בתפקוד הכבד.

   

  כזכור, בחודש פברואר פורסם (ראה מסגרת), כי במהלך כשנה וחצי אותרו בקרב שמונה חולים, בהם חמישה אשר צרכו סוג זה של תוסף 'הרבלייף', ליקויים בתפקוד הכבד. כתוצאה מכך עלה החשד כי תוסף המזון עצמו גורם לליקויים אלו ומשרד הבריאות, בעצה אחת עם חברת 'הרבלייף', הורה על הפסקת שיווקו של המוצר, אשר יוצר ושווק עד אז בלעדית בישראל. החברה שלחה אז גם צוות מומחים לישראל, על-מנת לבדוק את המוצר.

   

  במהלך שלושת החודשים האחרונים ביצע המשרד מספר בדיקות של המוצר וכן הורה לכל בתי החולים בישראל לדווח על כל מקרה נוסף של בעיות בתפקודי הכבד בקרב צרכני המוצר. בנוסף, הורה המשרד על ביצוע בדיקה של ההיסטוריה הרפואית של כל החולים אשר נתגלו אצלם בעיות בתפקוד הכבד.

   

  סדרת הבדיקות והפעולות שביצע המשרד לא הצליחה, כאמור, למצוא קשר ישיר בין צריכת המוצר לבין בעיות בתפקוד הכבד. עם-זאת, ועד אשר יסיים המשרד את הבדיקה בנושא, מפרסם המשרד על מספר המלצות אותן יש לבצע עם השימוש במוצר 'הרבלייף'.

   

  המשרד ממליץ לכל המבקשים לצרוך את המוצר לבצע בדיקה של תפקודי כבד כבר לפני תחילת השימוש במוצר וכן חודש אחד לאחר תחילת הצריכה. לגבי אנשים הסובלים מבעיות של הפרעה בתפקודי כבד ממליץ המשרד להמנע מצריכת תוספי תזונה ולפנות להתייעצות עם רופא. כן הורה המשרד לדווח באופן מידי לאגף תזונה ומזון במשרד הבריאות על כל הפרעות בתפקודי כבד הנובעות כתוצאה משימוש בתחליפי מזון.

   

  "צעדים אלה ננקטים כאמצעי זהירות יתר זמניים שהמשרד נוקט, עד לסיום בחינת הנושא. משרד הבריאות מבקש להזכיר לכל הצרכנים שנשים בהריון, נשים מניקות, אנשים הנוטלים תרופות וילדים, צריכים להתייעץ עם רופא לפני תחילת צריכה של תוספי תזונה", נמסר מן המשרד. עוד אומרים הערב במשרד הבריאות: "תוספי התזונה אינן תרופה ואף לא תחליפי תרופה".

   

  ולמרות שמשרד הבריאות לא מצא במוצר כל פגם, התוסף 'שומשום ועשבי תיבול' של הרבלייף, לא יוחזר בשלב זה לשיווק.

   

  תגובת הרבלייף להודעת משרד הבריאות: "הרבלייף חולקת על החלטת משרד הבריאות להמליץ בפני צרכנים ישראליים המתכוונים להשתמש במוצריה, לערוך לפני כן בדיקות של תפקודי כבד. משרד הבריאות מודה שאף לאחר חודשים של בדיקות יסודיות, חקירת המקרים הבודדים של פעילות כבד לא סדירה בישראל, לא העלתה כל הוכחה מדעית על קשר בין תוספי המזון של הרבלייף לתפקודים לקויים של הכבד. למעשה, צעד זה, ננקט כאמצעי זהירות . המשרד לא הגביל את המכירות או השימוש במוצרי הרבלייף בישראל. כל מוצרינו המוצעים למכירה בישראל, אושרו לשימוש על-ידי משרד הבריאות. בדיקת המשרד של המידע היא מתמשכת ונערכת בשיתוף פעולה מלא של הרבלייף. הרבלייף ניהלה אף היא בדיקות אנליטיות מקיפות ובלתי תלויות והעמידה את הממצאים לרשות המשרד.

   

  "נוסף לכך, הרבלייף הקימה צוות של מומחים רפואיים ומדעיים שהשלים סקר של המידע האנליטי ולא נמצאו כל גורמים שיצביעו על קשר בין תוספי המזון של הרבלייף למחלות כבד. כמו כן, הודיעה הרבלייף למשרד הבריאות שבדעתה ליזום מסע הסברה ציבורי נרחב בישראל שיעסוק בשימוש הבטוח והנכון של תוספי המזון שלה". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר הרבלייף שנחשד כמזיק לכבד. מש' הבריאות לא מצא הוכחות
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים