שתף קטע נבחר

הפלסטינים: צה"ל הרג שני נערים ליד רמאללה

פלסטינים טוענים, שחיילים ירו למוות בשני נערים בני 14 ו-15 ששיחקו כדורגל סמוך לגדר ההפרדה בכפר בית ליקיא, לאחר שכמה מחבריהם יידו אבנים. בצה"ל טוענים לעומת זאת, שהשניים נורו בעת יידוי אבנים מסיבי בהשתתפות 300 פלסטינים על כוח צה"ל. בן דוד של ההרוגים: "הם היו כל מה שהורה יכול לייחל שבניו יהיו – אדיבים, מנומסים, מכבדים את הזולת וילדים שלמרות המצב ניסו לחיות את הילדות שלהם"

מקורות פלסטינים ברמאללה דיווחו אמש (יום ד') כי חיילי צה"ל הרגו שני נערים בני 14 ו-15 בכפר בית ליקיא שליד רמאללה, בעת שמשחק כדורגל גלש לעימות עם חיילים, שכלל גם יידוי אבנים. שלושה נערים נוספים נפצעו.

 

בצה"ל אומרים, שהירי בנערים אירע כאשר כ-300 פלסטינים יידו אבנים באזור, שבו נמצאים כלי עבודה כבדים המשמשים לבניית הגדר, במטרה לגרום נזק לכלים ולפגוע בכוח שבמקום. מח"ט מכבים, אל"מ יוני, פתח בחקירה של האירוע.

 

לטענת צה"ל, הפלסטינים הקיפו את הכוח המצומצם שהיה במקום. הכוח השתמש תחילה בירי כדורי גומי אך הדבר לא הועיל, והפלסטינים המשיכו ליידות

אבנים. אז ירה הכוח כדור אחד באוויר ומשזה לא עזר והכוח חש סכנה לחייו, ירה מפקד הכוח לעבר פלג הגוף התחתון של אחד המפגינים וזיהה פגיעה.

 

חייל צה"ל נפצע קל בתקרית. בצה"ל אומרים כי לא מוכרת פגיעה באדם נוסף, אך הנושא נמצא בבדיקה.

 

שני ההרוגים הם ג'מאל עאסי, תלמיד כיתה ז', ועודאי עאסי, תלמיד כיתה ח'. אמבולנס מקומי העביר אותם למרפאה בכפר בידו הסמוך, אך שם לא הצליחו הרופאים במאמצי ההחייאה. הם הופנו לבית החולים ברמאללה.

 

הפלסטינים דיווחו שאמבולנס שנקרא למקום עוכב ארוכות ביציאה לכיוון רמאללה. מצבם של הנערים ככל הנראה הידרדר בהמתנה הארוכה. לאחר מאמצי הצוות הרפואי בבית החולים להציל את חייהם, נקבע מותם.

 

אחד התושבים בכפר סיפר ל-ynet, שהילדים שיחקו בכדורגל, כאשר בסמוך אליהם עברו מספר ניידות ישראליות. בין הילדים לבין השוטרים והחיילים התפתחו עימותים, שכללו יידוי אבנים. על פי הפלסטינים, מספר חיילים פתחו באש מסיבית לכל הכיוונים לעבר הילדים. ממכת האש נהרגו השניים.

 

ילדים שהשתתפו במשחק סיפרו ל-ynet שהשוטרים התגרו בהם. הם הודו כי אחדים מהם יידו אבנים לעבר אותם חיילים ושוטרים.

 

ג'וואד, בן דודם של ההרוגים, שוחח אמש עם ynet ואמר כי האירוע מביע זלזול מוחלט מצד הצבא הישראלי בחיים של הפלסטינים. "על איזה מוסר יכולים הישראלים לדבר? את המושג הזה הם לא מכירים. ירי לכל הכיוונים לעבר ילדים שמשחקים בכדורגל זה מכה אנושה למשפחה".

 

ג'וואד סיפר ש-90% מהאדמות בכפר שהופקעו לצורך בניית הגדר שייכים למשפחת עאסי, אחת הגדולות בכפר. לדבריו, "ג'מאל ועודאי שנהרגו הערב היו כל מה שהורה יכול לייחל שבניו יהיו – אדיבים, מנומסים, מכבדים את הזולת וילדים שלמרות המצב ניסו לחיות את הילדות שלהם".

 

בתגובה להריגת שני הנערים אמר ח"כ אחמד טיבי כי "דווקא בערב הזה מישהו בישראל חייב לעשות חשבון נפש ולשאול ולהקשיב לזעקה של האמהות הפלסטיניות ולאמירה הברורה והחד-משמעית שלכל דם של הילדים האלה יש שם".

 

ח"כ מוחמד ברכה אמר ל-ynet כי "יש לעשות אחת ולתמיד סוף לפשעים הישראלים, גם באמצעות ערכאות משפטיות בינלאומיות. דמם של הילדים האלה זועק ואומר דמינו אינו הפקר".

 

בחודש שעבר הרגו חיילי צה"ל שלושה נערים פלסטינים ברפיח. עדי ראייה מסרו שהנערים שיחקו כדורגל סמוך לציר פילדלפי, ואז עף הכדור מעל לגדר. השלושה רצו לקחת אותו ואז נורו בידי חיילי צה"ל. בצה"ל העריכו שמדובר בחוליית מבריחי נשק. עדי ראייה נוספים סיפרו ל-ynet כי המרחק בין הנערים לבין חיילי צה"ל שצלפו בהם לא היה גדול. לדבריהם, לא היה מקום לפספס את העובדה כי מדובר בנערים שמשחקים ולא במחבלים. 


פורסם לראשונה 04/05/2005 21:08

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים הרוגים בשטחים. ארכיון
צילום: איי אף פי
בית ליקיא
מומלצים