שתף קטע נבחר

בית הדין לעבודה האריך את האיסור על השבתת הבנקים

בית הדין האריך את צו המניעה האוסר על העובדים להשבית את מערכת הבנקאות. ביה"ד הורה עם זאת להנהלות הבנקים לנהל מו"מ עם העובדים. ראשי הוועדים בבנקים ידונו מחר בחסות ההסתדרות על המשך צעדיהם במאבק להבטחת זכויותיהם עם יישום רפורמת בכר

בית הדין הארצי לעבודה החליט הערב (ד') להשאיר בתוקף את צו המניעה שהוציא נגד השבתת הבנקים. עם זאת, הורה בית הדין להנהלות הבנקים לנהל מו"מ העובדים  בנוגע להבטחת זכויותיהם עם יישום רפורמת בכר.

 

דיון נוסף בבית הדין לעבודה נקבע לעוד שבועיים, ועד אז יישאר בתוקף צו המניעה.

 

בהתאם לקביעת בית הדין, על הצדדים להתכנס למו"מ במהלך השבועיים הקרובים, ולדווח לביה"ד על התקדמות המו"מ ב-16 במאי. יומיים לאחר מכן יתקיים הדיון הנוסף בבקשת העובדים להתיר להם לשבות. בית הדין לא חייב את המדינה להיות חלק מהמו"מ, כפי שמבקשות הנהלות הבנקים. זאת בהתאם לעמדה שהציגה המדינה בהליך המשפטי, לפיה היא אינה צד בכל הקשור לניהול מו"מ עם העובדים, מאחר והמדינה אינה המעסיק שלהם.

 

ראשי הוועדים של עובדי הבנקים יתכנסו מחר אחה"צ במטה ההסתדרות, כדי להחליט על המשך צעדיהם.

 

החלטת בית הדין התקבלה בהמשך לדיון שהתקיים בתחילת השבוע, בנוכחות נציגי עובדי הבנקים, ההסתדרות, איגוד הבנקים (המייצג את הנהלות הבנקים), והמדינה. זאת על רקע בקשתו של איגוד הבנקים, באמצעות עו"ד נחום פינברג, למנוע את השביתה שתכננו עובדי הבנקים. העובדים מיוצגים על ידי עו"ד בני כהן ונאוה סנדר.

 

מאבק העובדים להבטחת זכויותיהם נובע מחששם כי עם יישום הרפורמה בשוק ההון, שעיקרה הפרדת קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים, יפוטרו רבים מהם.

 

תגובת ההסתדרות

 

"החלטת בית-הדין  היא חשובה, כמו גם ההוראה למשרד האוצר לספק נתונים שעד כה נמנע מלספק. ההסתדרות קוראת לאיגוד ולמשרד האוצר לכבד את החלטת ביה"ד ולפעול בתום לב כדי למנוע הסלמה בסכסוך".

 

"ההסתדרות תפעל בנחישות ולא תניח להנהלות הבנקים והאוצר לגרום לכך שהעובדים ישלמו את מחיר דו"ח בכר ותפעל למען זכותם לפרנסה בכבוד."

 

העובדים: ב-1 במאי הומתה זכות השביתה בישראל

 

בתגובה להחלטה, אמר עו"ד בני כהן, המייצג את עובדי הבנקים: "בית הדין אומנם הורה לאיגוד הבנקים לנהל מו"מ, ואולם מקריאת פסק הדין אין מנוס מהמסקנה כי דווקא ב-1 במאי הומתה חירות השביתה בישראל".

  

"עובדי הבנקים לא ביקשו תוספת שכר, לא טובות הנאה ולא הטבות כספיות כלשהן. כל שהם ביקשו זה את הזכות לנהל מו"מ כדי לדעת מה יעלה בגורלם של אלפי עובדים שעלולים למצוא את עצמם מחוץ למערכת", אמר עו"ד כהן.

 

לדבריו, המו"מ צריך להתנהל בנושאים של התמודדות עם היקף הפיטורים הצפוי, זכויותיהם של עובדים הצפויים לעבור עם קופות הגמל, והסבה מקצועית שיידרשו העובדים לעבור תוך יישום הרפורמה, בין היתר בנושאים של ייעוץ בנושאי פנסיה ושיווק ביטוח. "לאור סירוב איגוד הבנקים לנהל מו"מ בנושאים אלה, תמוהה החלטת בית הדין לחייב במו"מ", הוסיף כהן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
סטיב אדלר, נשיא בית הדין לעבודה
צילום: פייר תורג'מן
חנוך לבנה, ועד הבנק הבינלאומי. יחליטו מחר מה לעשות
מומלצים