שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "קרח תשע" באלבום משירי נער שנרצח בשואה

  חברי להקת "קרח תשע" הוציאו אלבום חדש על בסיס שיריו של אברמק קופלוביץ, נער יהודי שנרצח בשואה

  לפני 60 שנה כתב הנער אברמק קופלוביץ במחנה הריכוז לודג' במחברתו: "כשאגדל ואהיה בן עשרים/ אצא לראות את עולמנו המקסים/ אתיישב בתוך ציפור עם מנוע/ אתרומם ואמריא אל החלל, גבוה/ אעוף, אשוטט ואתנשא/ מעל עולם רחוק ויפה/ אחלוף מעל נהרות וימים/ אל השמים אתרומם ואפרח/ עננה אחות לי והרוח אח".

   

  אברמק הנער לא זכה להגיע לגיל 20, הוא נרצח באושוויץ כשהיה בן 14 בלבד והותיר אחריו מחברת ובה שמונה שירים וציור אחד. אביו של אברמק, מנדל, מצא את המחברת עם תום המלחמה כשחזר ללודג' ושמר אותה לאורך השנים כעדות לחיים שאינם עוד. מנדל עלה לישראל והקים משפחה חדשה עם חיה גרינפלד אם ללולק. לאחר מותם היה זה לולק שמצא את מחברת שיריו של אחיו החורג והחליט להעביר אותה לתרגום ולהוציאם לאור.

   

  אמש, ערב יום השואה, יצא בהפצת "התו השמיני" דיסק ובו עיבודים מוזיקליים לשירים. את העיבודים כתבו במשותף חברי להקת "קרח תשע" שהתאחדו לצורך הפרוייקט ובראשם המתופף אורי מייזלמן, שעותק מהספר התגלגל לידיו במקרה לפני כשנה.

   

  מייזלמן, חבר בתנועת הבוגרים של הנוער העובד ומדריך מזה שנים מסעות בני נוער לפולין, מספר: "לקראת אחד המסעות חיפשתי ספר מסוים שאוכל להקריא למשתתפים במסע. הסתבר שהוא אזל בהוצאת הספרים אבל המוכרת בחנות הספרים המליצה לי על ספר משומש אחר. קראתי את ההקדמה לספר, שכתב לולק ואת השירים והיה לי ברור שהמילים האלה חייבות להיות מולחנות. רתמתי לעניין את אוהד קוסקי ורועי הדס שניגנו איתי ב'קרח תשע' וביחד לקחנו על עצמנו את הפרוייקט הזה כמו שליחות.

   

  לא האמנו שילד כל כך צעיר כתב מילים שכאלה שמתוכן ברורה ההבנה המדהימה שלו את מציאות החיים בגטו, כמו למשל בשיר שהוא כתב לקראת חגיגה בבית המלאכה בגטו. זה שיר שמוקדש ליו"ר היודנראט ובו הוא רומז רמיזות ציניות כלפי האדם הזה. ניגשנו לכתיבה ביראת קודש ובפחד גדול שנבע מתוך חשש לא לדייק באינטרפרטציות למילים, אבל לאורך כל הדרך היתה ברורה לנו החשיבות של הפרוייקט ועכשיו אנחנו רוצים שהשירים האלה יגיעו לכמה שיותר אוזניים ולבבות של בני נוער צעירים".

   

  במימון ההפקה סייעו במשותף חברת ההדרכה "המעורר" ותנועת הנוער העובד והלומד. כל הרווחים מן הדיסק יועברו לקרן מלגות מיוחדת שתממן יציאתם של בני נוער מעוטי יכולת למסעות בפולין. לצד קוסקי, הדס ומייזלמן מנגנים בדיסק אייל תלמודי, עידו כגן ודויד סטברו.

   

  השירים מבוצעים היום בעצרת הרשמית של קיבוץ לוחמי הגטאות. "זה מאוד מרגש להחיות את המילים של אברמק כל כך הרבה זמן אחרי שהן נכתבו", אומר מייזלמן. חברי הלהקה לשעבר הוזמנו לבצע את שיריו של אברמק קופלוביץ גם בפסטיבל תרבות יהודית שיתקיים בחודש יוני הקרוב בלודג'. מייזלמן מסכם ואומר: "אני עוסק בחינוך לנושא השואה שתופש חלק גדול ונרחב מחיי מתוך תחושת שליחות. זה לא כל העולם שלי אבל אני מאד שמח שהפרוייקט הזה נתן לי את ההזדמנות לשלב בין העולמות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים