שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש ממשלת לבנון: חיזבאללה יפורק מנשקו בעתיד
  מזכ"ל האו"ם אנאן נפגש עם ראש ממשלת לבנון וחידש את דרישתו לפירוק המיליציות. מיקאתי אמר בתגובה: חיזבאללה אינו מיליציה, אלא ארגון התנגדות אך ציין כי הארגון יפורק בעתיד מנשקו. בנוסף, מינה אנאן את הדיפלומט אלברו דה סוטו (62) מפרו לשליח האו"ם למזרח התיכון

  מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, נפגש הלילה (שבת) עם ראש ממשלת לבנון, נג'יב מיקאתי, וחידש בפניו את הדרישה ליישם את החלטה 1559 של מועצת הביטחון, ולפרק את המיליציות במדינה מנשקן.


  מיקאתי מצידו השיב כי החלטת מועצת הביטחון אינה תקפה לגבי חיזבאללה, שכן "במונחים שלנו, חיזבאללה אינו מיליציה חמושה אלא ארגון התנגדות, ואנו מאמינים שישנו הבדל ברור בין מיליציה לארגון התנגדות".

   

  למרות זאת, מיקאתי אמר כי הארגון יפורק מנשקו בעתיד "בהתאם ללוח זמנים שתקבע לבנון". החלטה 1559 היא גם זו שדרשה את נסיגתו המלאה של צבא סוריה ושל כוחות המודיעין הסורים מלבנון.

   

  גורמים רשמיים באו"ם, העוקבים אחר יישומה של החלטת מועצת הביטחון מסרו כי עתה, משנסוגה סוריה מלבנון, הדגש הוא על קיום בחירות חופשיות במדינה ב-29 בחודש. לדבריהם, משימת פירוק המיליציות מנשקן לא נמצאת בראש סדר העדיפויות כעת.

   

  מנהיגי חיזבאללה טוענים מצידם כי הדרישה להתפרקותם מנשקם היא חלק מניסיון של ארצות הברית לסייע לישראל. הם דורשים קודם כל את נסיגת ישראל מחוות שבעה (הר דב), ואת הפסקת טיסות חיל האוויר מעל שטח לבנון.

   

  בתוך כך, מינה הלילה אנאן את הדיפלומט הפרואני אלברו דה סוטו (62) למתאם המיוחד מטעם הארגון של תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. דה סוטו יחליף את שליח האו"ם הקודם למזרח התיכון, טרייה לארסן הנורווגי שנשלח לאזור בשנת 1999 וכיהן בתפקיד עד סוף 2004.

   

  דה סוטו, פעיל באו"ם מזה 23 שנה, היה מעורב בין היתר בניסוח הסכם השלום של 1990-1991 שהביא לקיצו מאבק של עשור באל סלוודור, היה בעמדת מפתח בשיחות שכשלו לאיחוד קפריסין ומכהן כיום כנציג האו"ם במערב סהרה.

   

  במסגרת תפקידו החדש, דה סוטו ישמש גם כשליחו המיוחד של אנאן לאש"ף ולרשות הפלסטינית. בכוונתו להצטרף לביקורו של אנאן במוסקבה ב-9 בחודש, שם ייוועדו יועצי המזרח התיכון של הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מינה שליח חדש. אנאן
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  חיזבאללה לא מיליציה. מיקאתי
  צילום: איי פי
  מומלצים